Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tohle je můj blog, psát tu občas budu o tom co se týká počítačů, KERNEL ULTRAS a nebo i o jiných tématech.
Tohle všecko sem měl hotový za půl hodinky, ale pak sem nejmíň další 4 řešil jak dostat fotky do PC bez toho abych musel vyndavat SD kartu. Digikam sežere všechnu paměť a spadne/nechá se zabít (nevim co se vlastně děje, všimnul sem si akorát nějakýho BadAlloc a SIGNAL 6), v konqueororu ani gwenview mi to nešlo a pak sem ještě zkoušel ten novej zázrak, jak si ho tu nedavno někdo pochvaloval - rapid photo downloader. Ten taky nefachal, ale kvůli němu sem tam dokompilovával a doinstalovával nějaký divný knihovny a pak když sem to znova zkoušel tak konqueror i gwenview najednou šly! WTF? Nicméně ten rapid photo tentononc pořád nejde. To byla dneska zase výživná šichta za tou klávesnicí
Tiskni
Sdílej:
Že by to bylo znamení...?Jaké?
Poznámka pod čarou - když sem si před půl rokem ten playstation kupoval, tak to bylo s předem připravenym úmyslem spustit na něm linux, v něm www prohlížeč a v něm abclinuxu. Něco jako pokořit osmitisícovku. Pan Jílek tomu bude rozumět, však má podobnýho koníčka - zkoušet všemožný exotický operační systémy. Já taky zkoušel, ale už mě to tolik nebaví. Teď spíš zkoušim obyčejný systémy na neobyčejnym hardware. A po půl roce od pořízení toho zařízení a několika proinvestovanejch tisícovkách na různym příslušentví můžu ohlásit MISE SPLNĚNA.
Jen sem na tom zatim nedohrál až do konce žádnou hru, ale i na tom už se pracuje. To sem taky celej já, koupim si herní konzoli s předem připravenym úmyslel že jí budu používat na všechno ostatní jen ne na hry. No ale nakonec i na ty došlo, protože jich sou tisíce, tak i takovej náročnej člověk jako já si tam najde pár skvělejch kousků, kterýma pak zabíjí nudný večery a noci - rozhodně lepší než čučet na superstáry a jiný blbosti kterýma nás teď krmí.
A až to dohraju, tak se vrhnu na Personu 3 FES, už taky čeká na disku.Tak se hlavně prosím nikdo neptejte proč…a nebo na blbé Pokémony. (i když je to teda naopak)
něco starýho od apple (s motorolou nebo powerpc)Ja som cca rok dozadu mal tohoto krasavca. Zas taka historia to nebola. Malo to sice PPC procesor (takze ziadne chrome - vtedy som ho naposledy chcel skusit) ale inak tam chodilo takmer vsetko, dokonca aj MacOS Leopard. Niekedy v tom case vysiel aj Snow Leopard, ale ten uz je zial Intel-only. Dala sa na tom vymenit aj ta vnutorna RAM, ked mal clovek spravnu sadu skrutkovacov a spravne moduly. S poslednou generaciou sa tam dali natlacit az 2GB. To uz je relativne moderny desktop. Kazdopadne podla mna najkrajsi pocitac vobec. (tie nove stolne jablka ma uz tak neberu) A tiez posledny desktop (v zmysle "nie laptop") ktory som pouzival rad. Potom som sa stahoval a "Klementa" som daroval. Zaujimalo by ma, kolko ich je na Slovensku celkovo
Xbox by asi s 32 MB moc použitelnej nebyl, vzhledem k tomu že to je v podstatě obyčejný pc (Pentium III na 733 MHz, nějaká custom verze windows a directx) a je sdílená s grafikou (na ps2 má grafika, iop i spu svý vlastní paměti, takže by se dalo říct že má ve skutečnosti nějakejch 40 MB). Nedovedu si moc dobře představit nějaký hry na pc s win s pouhýma 32 MB 64 to už je jiný kafe, to měl muj první počítač, měl sem tam win 98 a 650 MHz procesor a jakpak na tom unreal tournament pěkně lítal (aby ne, s TNT2 pro grafikou, která sama měla těch 32MB paměti)! Docela čumim že ta samá hra (menu je úplně jiný, hud taky, ale levely, zbraně, boti i muzika sou úplně stejný) pěkně lítá i na PS2 kde sou všechny parametry poloviční (akorát teda to cpu je 64bit a ne 32bit). Jak to dokázali? Podobná hra by imho na xboxu ani pc asi moc dobře neběžela, kdyby měl jen 32 MB paměti.
Mě se tyhle designový skvosty moc nelíběj, mam radši powermac G3, G4 a G5 - to aspoň vypadá jako počítač a ne jako lampička nebo tlustej monitor. Tyhlety designy všechno nacpem do monitoru mě nikdy moc neoslovili.Ja to trochu rozlisujem. V pripadne iMac G4 (lampa) bol pocitac v tej polgulovej zakladni a monitor na takom ramene nad nim, cize sa dal skvelo polohovat. To u mna nebolo ani tak o dizajne ako o ergonomii. A potom, ked si to otvoril, tak si videl ako vsetky plosaky napchali do toho guloveho tvaru, pricom jednak museli riesit ten netypicky tvar a jednak prudenie vzduchu zdola nahor (kde bol vetracik, ktory to tlacil dierovanym vyrchom von) - proste neni to ako tie dnesne notebookove plosaky jednoducho namontovane do puzdra s monitorom. Toto malo v sebe kus konstrukterskeho a dizajnerskeho umenia. Klasicku G4 som par krat v rukach mal, na jednej sme tusim rozbehali Debian. Vnutri to bol velmi pekne upraveny pocitac - nieco na urovni tych lepsich serverov HP, alebo Dell. Proste radost otvorit. Ale inak to bol (pre mna) v zasade obycajny pocitac s trosku netypickym HW.
Jak to dokázali? Podobná hra by imho na xboxu ani pc asi moc dobře neběžela, kdyby měl jen 32 MB paměti.To si presne hovorim aj ja. Zvlast niektore posledne tituly robia na obrazovke divy, ja mam niekedy pocit, ze autori snad museli pouzit aj LEDky ako sucast nejakeho vypoctu.
PSP a PS3 už přímo v základu www prohlížeč mají, ale tam to má smysl, PS3 asi bude mít většina lidí připojenou k nějaký full hd nebo aspoň hd ready lcd nebo plasma tv. To sme pak s čitelností někde jinde.PS3 browser sa s fullHD monitorom a bluetooth klavesnicou/mysou da v podstate pouzivat, ale uplny zazrak to nie je. Povedal by som, ze hocijaky mobilny webkit-based prehliadac by bol lepsi, ako ten NetFront based, ktory Sony pouzilo. Ono proste nerenderuje kopec stranok korektne - predpokladam, ze to bude jednak neuplnou implementaciou a jednak optimalizaciou na vykon (ktore na mobilnych zariadeniach mozno treba, ale na PS3 su asi zbytocne) A potom druha vec je, ze built in flash je dost nestabilny (a opat je to ta mobilna verzia, cize ani nie je plnohodnotny)