Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
Coz je skoda, protoze banshee neni spatnej projekt, prislo mi mnohem hezci a pouzitelnejsi jak rhythmbox. Skoda ze to nenapsali v necem normalnim.
Bohuzel ne.
Premyslim ze to uz napisu sam, ksakru. Ale neumim C a gtk :)
Tohle je samozřejmě známo a vyhrožovat může kdokoliv čímkoliv, ale já se ptám na konkrétní podklady pro tento názor. Zatím mi to opravdu připadá jako: "je to od MS (není), tak od toho dáme ruce pryč a budeme to iracionálně odmítat", jak jsi předvedl.
No.
Je to highlevel jazyk, takze se v nem daji docela dobre psat aplikace rychleji a s mene ladenim jak v C.
Coz je prusvih -- protoze treba typuju z epsat banshee v C, tak jeste neni hotovy ani zacatek, a mozna by se na to autori rovnou vykaslali. Psat to v C -- rucni zprava pameti, zadne vyjimky, ... nic moc. C++ je na to stejne, mozna hur, Javu spousta lidi nezkousne dik C++ propagande a ma problemy se zapojovanim nativnich knihoven (a moc knihoven na prehravani hudby a videa v Jave neni, ne?), python je zalostne pomaly, ruby ani nezminuju (totez co python a jeste min rozsirene), a tim jsme zhruba skoncili, pokud nechcete psat iTunes klon v Haskellu(*) :)
Ze je Miguel na vyplatni pasce Microsoftu je mozne, ale u vyvojaru treba banshee bych spis rekl, ze pouzili C# a Mono proste proto, ze nema zadny dobry ekvivalent.
(*): Coz by mohla byt dobra zabava. Ale nevim jestli se da pak nejak pouzit Glade a takove veci, a bez toho je delani gui dost otrava.
Vala má AFAIK něco drobných vadTo mi řekni, co žádnou drobnou vadu nemá.
navíc není příliš známá.Já mám pocit, že jsem na ni narazil v nějakých doporučeních v čem dělat konkrétní kousek grafického rozhraní pro gnome. Takže těm, kterým známa má být, snad známá bude.
To mi řekni, co žádnou drobnou vadu nemá.
Já. ^_^
Už jsem to pochopitelně zapomněl, ale byly mj. tam záležitosti nekompatibilní s C#, což použití trochu znesnadňuje (třeba C++ je dnes už všude v podstatě stejné).
Takže těm, kterým známa má být, snad známá bude.
Skvělé. A teď vážně. Jaká část (významnějších) projektů (pro něž by se potenciálně mohla hodit) ji používá?
No, ja o zadnem nevim. Jaky ekvivalent to je?
Nojonojo.
ctypes
a počítám, že Ruby má něco podobného. Problémem Javy na desktopu je spíše pomalý start aplikací kvůli velkému runtime a větší spotřeba paměti. Ta je ostatně problém i v Pythonu a Ruby. Rychlost není žádným problémem, protože ve všech jazycích by samotné přehrávání stejně zajišťoval stejný C/C++ kód.
A jak snadni se s takovym API pracuje a jak moc jsou stabilni?
Pokud jde o python, tak startu ani prehravani se nebojim, toho ze si clovek pet sekund pocka na zobrazeni playlistu uz ano.
Remmina je dobrá, Tomboy nepoužívám, ale mono mi nevadí :). Co všichni na Tomboy/Gnote vidí?