Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Mé podoteky s počítačem znáte, nyní je čas začít instalovat. Jenom připomínám, že jsem vždy, vynechám-li těch pár pokusů se SuSE, RedHatem a Fedorou, instaloval a konfiguroval fileservery postavené na Linux (CentOS nebo Fedora + Samba). Jenže to jsou servery kde neinstaluji grafické prostředí, vystačím si s Midnight-commanderem. Ne neumím ovládat vi ani emacs, mám problém je i vypnout a ani se je učit nechci a nebudu, nepotřebuji je. I když nikdy neříkej nikdy.
První počítač se kterým jsem se naučil pracovat byl Sinclair ZX-81. Když se objevil "gumák" Sinclair ZX-Spectrum, kamarádil jsem se i s ním. IQ-151 a PMD-85 mě minulo. Měl jsem přeci Sinclaira! Programoval jsem v Basicu a pokoušel se v assembleru Z80. Ale nejvíc ze všeho jsem hrál hry. Dohrál jsem Manic Minera bez PEEKů (nebo POKE?), prostě bez cheatů. Také jsem dohrál Highway encounter. Následovalo krátké seznámení IBM PC XT u kterého jsem nechápal k čemu je to dobré. Viděl jsem krátce i první Windows. Pak přišla puberta a počítače mě přestaly zajímat.