Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Grafické karty ATI v linuxu
Popis instalace binárních ovladaču karet ATI v linuxu.
Grafických karet ATI je na trhu dost. Proto se také objevuje spusta otázek, jak ja zprovoznit v linuxu. K tomu by vám měl dopomoci tento článek.
Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu použít v linuxu opengl, nebo více monitorů, budete muset sáhnout po binárních ovladačích zvaných firegl. V opačním připadě můžete použít ovladač, který naleznete v XFree 4.3.0+ (i v x.org)
Firegl můžete získat zde (akuální verze v době psaní tohoto článku je 4.11.1). Není si z čeho moc vybírat, jen verzi XFree. Výsledkem bude stažený soubor fglrx*.rpm
K ůspěšné instalaci budete potřebovat:
Přesuneme se do adresáře, kam jsme stáhli požadovaný rpm soubor a provedeme (samozřejmě jako root):
rpm -ivh --force fglrx(verze).rpm
rpm2tgz fglrx(verze).rpm
installpkg fglrx(verze).tgz
Ještě zde uvedu přikaz pro gentoo, kde je instalace ovladaču vyřešena opravdu šalamounsky.
Stačí použít všudypřítomné
emerge ati-drivers
a ovladač se sám stáhne a nainstaluje
Pro funkčnost ovladačů nás ještě čeká kompilace modulu do jádra.
Přesuneme se do adresáře, kam se rozbalily zdrojáky pro instalaci, a spustíme skript
cd /lib/modules/fglrx/build_mod
./make.sh
../make_install.sh
Poté už stačí mít jen zaveden modul v jádře, čehož docílíme například použitím
modprobe fglrx
Vytvoření konfiguračního souboru pro xka se lidem od ATI povedla rozhodně víc než u nVIDIE. Stačí spustit fglrxconfig, který se nacházi v /usr/X11/bin. Objeví se program, v kterém si pomocí jednoduchách otázek nastavíme požadované parametry (rozlišení, barevná hloubka).
Stejného efektu lze také dosáhnout ruční editaci /etc/X11/XF86Config, ale není to vůbec potřeba, utlitka to zvládne za vás. Jedinou volbou, kterou se vyplatí sledovat, je nastavení agpgart (jaderný, nebo integrovaný). Pokud jste si nastavili integrovaný agpgart, nesmí bát jaderný nahrán ani jako modul.
Pokud se vám povedlo kartu povedlo správně nakonfigurovat, můžete si gratulovat, při upgradu už není tolik práce. Kvalita ovladačů by mohla být ještě lepší, ale nikde není napsáno, že ATI nebude pokračovat ve svých pravidelných updatech.
Tiskni
Sdílej: