V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Grafické karty ATI v linuxu
Popis instalace binárních ovladaču karet ATI v linuxu.
Grafických karet ATI je na trhu dost. Proto se také objevuje spusta otázek, jak ja zprovoznit v linuxu. K tomu by vám měl dopomoci tento článek.
Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu použít v linuxu opengl, nebo více monitorů, budete muset sáhnout po binárních ovladačích zvaných firegl. V opačním připadě můžete použít ovladač, který naleznete v XFree 4.3.0+ (i v x.org)
Firegl můžete získat zde (akuální verze v době psaní tohoto článku je 4.11.1). Není si z čeho moc vybírat, jen verzi XFree. Výsledkem bude stažený soubor fglrx*.rpm
K ůspěšné instalaci budete potřebovat:
Přesuneme se do adresáře, kam jsme stáhli požadovaný rpm soubor a provedeme (samozřejmě jako root):
rpm -ivh --force fglrx(verze).rpm
rpm2tgz fglrx(verze).rpm
installpkg fglrx(verze).tgz
Ještě zde uvedu přikaz pro gentoo, kde je instalace ovladaču vyřešena opravdu šalamounsky.
Stačí použít všudypřítomné
emerge ati-drivers
a ovladač se sám stáhne a nainstaluje
Pro funkčnost ovladačů nás ještě čeká kompilace modulu do jádra.
Přesuneme se do adresáře, kam se rozbalily zdrojáky pro instalaci, a spustíme skript
cd /lib/modules/fglrx/build_mod
./make.sh
../make_install.sh
Poté už stačí mít jen zaveden modul v jádře, čehož docílíme například použitím
modprobe fglrx
Vytvoření konfiguračního souboru pro xka se lidem od ATI povedla rozhodně víc než u nVIDIE. Stačí spustit fglrxconfig, který se nacházi v /usr/X11/bin. Objeví se program, v kterém si pomocí jednoduchách otázek nastavíme požadované parametry (rozlišení, barevná hloubka).
Stejného efektu lze také dosáhnout ruční editaci /etc/X11/XF86Config, ale není to vůbec potřeba, utlitka to zvládne za vás. Jedinou volbou, kterou se vyplatí sledovat, je nastavení agpgart (jaderný, nebo integrovaný). Pokud jste si nastavili integrovaný agpgart, nesmí bát jaderný nahrán ani jako modul.
Pokud se vám povedlo kartu povedlo správně nakonfigurovat, můžete si gratulovat, při upgradu už není tolik práce. Kvalita ovladačů by mohla být ještě lepší, ale nikde není napsáno, že ATI nebude pokračovat ve svých pravidelných updatech.
Tiskni
Sdílej: