Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Tiskni
Sdílej:
http://www.latin.cz/uvod/odkazy/foto_herecky/leticia_calderon/17.jpg
Problem slovenska - stale sa nevoli za nieco, ale proti niekomu, co bohuzial pri malomestiackosti slovakov este dlho potrva.A? Nerobiť vôbec nič? Čakať? Zo Slovenska pre toto vždy odišli tí najcennejší, a ak neodišli, tak na nich niekto z primitívov typu Harabín ukázal prstov, aby ich ukameňovali. Čo ďalej? Odídeme všetci niekam - a komu to tu necháme?
detto z opacneho SMERu. Alebo si myslis ze slovenska "pravica" a hlavne jej volici su ini?To pravoľavé delenie je na Slovensku vzhľadom na tradičné kresťansko - sociálne cítenie cudzorodý prvok (Ľ. Lipták: Storočie dlhšie ako 100 rokov), i keď teraz už máme rýchlokvasenú "bohatú podnikateľskú vrstvu", ktorá sa (márne) snaží vychýliť väčšinové zmýšľanie smerom k akémusi SaSizmu:). Mne nadávajú pravičiari, že som "boľševik" a ľavičiari, že som "pravičiar." Tak si nejako nevyberiem
.
proti niekomuProti tomu, čo reprezentuje Harabín, určite treba!
A? Nerobiť vôbec nič? Čakať? Zo Slovenska pre toto vždy odišli tí najcennejší, a ak neodišli, tak na nich niekto z primitívov typu Harabín ukázal prstov, aby ich ukameňovali. Čo ďalej? Odídeme všetci niekam - a komu to tu necháme?urcite sa to nevyriesi volenim "mensieho zla". Typicke hladanie nepriatela PROTI ktoremu treba bojovat, namiesto toho aby sa hladal ciel ZA ktory chces bojovat. Fico, Harabin, Dzurinda, Miklos, vsetko su to iba obrazy doby do ktorej sme sa dostali sami svojim spravanim a kym nezacneme prekopavat system od seba samych, tak sa nic nezmeni. Das prec tychto a na ich miesta pridu taki isti, alebo horsi.
To pravoľavé delenie je na Slovensku vzhľadom na tradičné kresťansko - sociálne cítenie cudzorodý prvok (Ľ. Lipták: Storočie dlhšie ako 100 rokov), i keď teraz už máme rýchlokvasenú "bohatú podnikateľskú vrstvu", ktorá sa (márne) snaží vychýliť väčšinové zmýšľanie smerom k akémusi SaSizmu:).problem je, ze aj biblicky novy zakon je svojim posolstvom skor lavicovy ako pravicovy - znova iba pokrutenost doby umoznila aby boli uslachtile myslienky prekopane na egoisticke pohnutky predstavitelov sucasnej slovenskej krestanskej ultrakonzervativnej sceny.
Mne nadávajú pravičiari, že som "boľševik" a ľavičiari, že som "pravičiar." Tak si nejako nevyberiemMna zas presviedcaju ze som komunista-socialista-ficoid, pretoze pri svojej nadutosti im akosi unika existencia liberalnej lavice. Nad hlupostou a zaslepenostou takychto ludi sa staci iba pousmiat..
Proti tomu, čo reprezentuje Harabín, určite treba!Bohuzial nie je to iba harabin, ale vsetci co tam doteraz boli. To uz musi hadam vidiet aj slepy ze cela pravica-lavica na slovensku je iba pretahovanie sa zaujmovych skupin o moc nad slovenskom a politici + celni predstavitelia su iba gasparkovia na spagatikoch. Zacinam mat dokonca pocit ze cela lavica-pravica je iba divadlo pre plebs organizovane jedinou zaujmovou skupinou :(
Typicke hladanie nepriatela PROTI ktoremu treba bojovat, namiesto toho aby sa hladal ciel ZA ktory chces bojovat.Za právny štát, alebo to ešte vždy nie je jasné? Po tom všetkom? Tisícky Slovákov podpisujú tú výzvu "Slobodných občanov" ... povešať, postrieľať,vyhnať a recitujú pritom Mor ho!:)) K tomu boju by som sa rozhodne nepridala. To teda čumím, koľkí sa dajú nachytať na také chytľavé výzvy... asi predpokladám väčšiu ochotu myslieť menej povrchne.
existencia liberalnej laviceTak si rozhodne prečítaj toho Liptáka:). Autor Žiadostí národa slovenského bol liberálny socialista a tunajší zeman :). Stavovská príslušnosť nebránila v sociálnom zmýšľaní.
Bohuzial nie je to iba harabin, ale vsetci co tam doteraz boli.Všetci snáď nie! Radičová nebola, Žitňanská nebola, Lipšic nebol... keď idem späť, Schmognerová nebola ani Moravčík...alebo taký Mikloško určite nebol, hoci on má také špecifické ideologické podfarbenie:) ...v SMERe je prísna stranícka disciplína:) a nie je ľavicový, je to konzervatívno - populistický zlepenec.
Zacinam mat dokonca pocit ze cela lavica-pravica je iba divadlo pre plebs organizovane jedinou zaujmovou skupinou :(áno, a harabín je ich trójsky kôň v rezorte spravodlivosti
Za právny štát, alebo to ešte vždy nie je jasné? Po tom všetkom? Tisícky Slovákov podpisujú tú výzvu "Slobodných občanov" ... povešať, postrieľať,vyhnať a recitujú pritom Mor ho!:)) K tomu boju by som sa rozhodne nepridala. To teda čumím, koľkí sa dajú nachytať na také chytľavé výzvy... asi predpokladám väčšiu ochotu myslieť menej povrchne.naozaj spravodlivy pravny stat vsak nemoze byt zaruceny pritomnostou individui, ktore boli a su pri posliapavani zakladnych principov pravneho statu. A to ako "pravica" tak aj "lavica"
Tak si rozhodne prečítaj toho Liptáka:). Autor Žiadostí národa slovenského bol liberálny socialista a tunajší zeman :). Stavovská príslušnosť nebránila v sociálnom zmýšľaní.diky za link, vecer si to urcite precitam.
Radičová nebola, Žitňanská nebola, Lipšic nebol... keď idem späť, Schmognerová nebola ani Moravčík...alebo taký Mikloško určite nebol, hoci on má také špecifické ideologické podfarbenie:) ..Radicova bola iba populisticka bábka nastrcena inak nezvolitelnou stranou. Zitnanska, lipsic boli sucastou masinerie a nic s tym nerobili. Schmognerovu a Moravcika hodnotit neviem - na to som prilis mlady. Jedine miklosko mi evokuje na politiku az velmi poctiveho cloveka. Asi preto musel z politiky prec.
v SMERe je prísna stranícka disciplína:) a nie je ľavicový, je to konzervatívno - populistický zlepenec.Smer je ultrakonzervativny niekde v strede medzi komunistami a nacistami. Bohuzial zvoleniu komunistov v CSR, nacistov v nemecku ci fasistov v IT muselo nieco predchadzat (takisto ako vacsinovemu vitazstvu smeru). A ked si pozeram vtedajsie realie (ale skutocne z archivov a nie z toho co prezentuju nase media), tak su az zarazajuco podobne so sucasnostou. Ludstvo je odsudene dookola opkovat svoje chyby.
schvalne kto zo sucasnych bojovnikov proti komunizmu by mal gule na to co spravil on pocas totality?on na to mal hlave srdce:)
uverejnila som tie odkazy čo pod týmto blogom aj na svojom ozajstnom:), ale tam zas nie je taká frekvencia možných signatárov
ktovie, možno sem zavíta pár osvedčených altereg s vtipnými komentármi, tak sa dobre bav, ja už to fakt na nejaký čas musím dnes vypnúť
Zavřít až zčerná a nahradí škodu ...ale na to musia byť súdy nezávislé a sudcovia ako Hrabín von zo súdnictva... ja viem, že tá petícia to nedosiahne, ale môže to skončiť ako so Zuzanou Piussi alebo Petkou, keď boko tr, stíhanie po podpisoch pod petíciou a vyhlásením, že podpísaní súhlasia s Piussi a chcú ísť tiež do basy, keď pôjde ona, nakoniec zastavené
Učitel: Poslali jsme odtamtud císaři do Vídně ostrou petici, že chceme Smyl: Pomalu, pomalu! Co je to petice? Učitel: To je z latiny. Česky bychom řekli prosba. Smyl: poslali z lázní ostrou prosbu a dál?
ve vodě rejdit hejno krokodýlůnejake pirane už niekde na štrkovisku vo Vajnoroch vraj ulovili
... ak to nebola kačica
.
Som rada, že sme sa rozdelili najmä kvôli tomu, že sa nikto z nás nemôže vyhovoriť na toho druhého, ktorý mu spôsobuje všetky tie problémy, aspoň vieme, že si za ne nesie zodpovednosť každý z našich národov sám. Keby mali politicy mali k dispozícii výhovorku, že na vine je ten druhý, bez ktorého by údajne bolo všetko inak, určite by ju použili a vytĺkli by z toho politický kapitál. nechcela by som, aby to poznačilo naše vzťahy na ďalších 100 rokov.