V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Dosud si řeším generování RSS vlastní primitivní třídou. Ale není to ideální, podporuju jen jeden typ RSS (sám nevím, která verze to je), mívá to asi chyby (viz problémy ve ThunderBirdu) a vůbec. Lepší je používat cizí knihovnu s mnoha uživateli a aktivním vývojem.
Pro Javu jich existuje pár, většina je ale buď jen ke čtení nebo mrtva. K čemu knihovna, která měla jediný release před dvěma léty? Jediné živé jsou Informa a Rome. Ten byl pro mně nadějí, že nebudu muset používat Informu, která se mi nelíbí svou komplexitou, závislostmi a divným pojmenováním interfaců.
A právě dnes měl Rome další verzi, takže jej mohu zařadit mezi živé RSS knihovny. Paráda. Na první pohled splňuje všechny mé požadavky. Takže se na něj mrknu pořádně. Sice závisí na knihovně JDOM a já používám jejího konkurenta DOM4J, ale to překousnu.
Pak jsem ještě dneska opravil jednu malou hloupou chybu v persistenci, kterou jsem vytvořil včera při opravě jiné podivné chybky. Projevovalo se to tak, že anketa vytvořená dneska měla datum prvního prosince 1970. Tak jsem vrátil z CVS původní kód na tom místě a jen jej trošku zoptimalizoval. Tentokráte bez chyb .
Tiskni
Sdílej: