V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Knihovna Rome je opravdu skvělá a tak jsem s ní přepsal veškeré RSS našeho portálu. Čtení i zápis. Zároveň jsem tuto podporu dost výrazně zrefaktoroval. Konečně se mi ten kód líbí.
Nicméně proberu ty změny popořadě. Za prvé jsem odstranil poněkud mrtvé formáty szm a trafika2 pro firmu Anneca. Dle analýzy logů za prosinec z těchto portálu skoro nikdo nechodí, tak proč pro ně udržovat speciální formáty. Původní RSS kanál abc.rss nyní obsahuje všechny aktuální články (původně to byla všehochuť, od článků, přes hardware až po ovladače). Diskuse.rss zůstaly zachovány. Přidal jsem kanály pro ovladače, hardware a blogy. U většiny kanálů je teď mnohem více informací, například datum publikace či jméno autora.
A na závěr - až na články se všechny kanály aktualizují, kdykoliv se provede relevantní změna! Takže když někdo přidá nový ovladač, ihned se o tom dozvíte. Nicméně vás prosím, abyste nedávali příliš krátký interval, řekněme méně než pět minut. Při velkém počtu uživatelů by se to rovnalo distribuovanému útoku .
Tiskni
Sdílej:
Určitě dobrá funkce, která nám k úplné bologové spokojenosti chyběla
Jen bych ještě měl poznámku ke kódování - totiž, že to má na začátku encoding="UTF-8", a přitom je to v iso8859-2, snad by jen mělo stačit to záhlaví upravit.