Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Občas mi někdo hlásí, že po odpovězení na dotaz se mu zobrazí chybová stránka abclinuxu, ale když se vrátí do diskuse, jeho příspěvek je uložen. Za pomocí thingwatha jsem našel zdroj chyby - links.
Když uložím komentář do databáze, tak automaticky přesměruju prohlížeč na nově přidaný komentář, tedy přidám za URL #id. Všechny prohlížeče v HTTP požadavku tuto část odstraní a po přijetí dat vyhledají přesnou pozici kotvy. Links však s něčím takovým nepočítá a použije celé URL. Mě pak na abíčku selže regexp a nedokáže extrahovat číslo relace.
GET /news/show/81430#7 HTTP/1.1 Host: localhost:8080 User-Agent: Links (2.1pre13; 128x30)
GET /news/show/81430 HTTP/1.1 Host: localhost:8080 User-Agent: Mozilla
Řešením je otravovat vývojáře linksu (to nechám na vás). Já se pokusím upravit regexp, aby dokázal přežít u tuto situaci. Nicméně chyba v linksu by stejně měla být opravena.
Pro zajímavost, právě pracuji na implementaci verzování dat v Abíčku. Takže například u ovladačů se budete moci podívat, kdo kdy provedl změnu a jak tehdy popis ovladače vypadal. Pokud budu úspěšný, většina služeb abíčka půjde tímto směrem. Taková malá wiki revoluce .
Tiskni
Sdílej: