V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Občas mi někdo hlásí, že po odpovězení na dotaz se mu zobrazí chybová stránka abclinuxu, ale když se vrátí do diskuse, jeho příspěvek je uložen. Za pomocí thingwatha jsem našel zdroj chyby - links.
Když uložím komentář do databáze, tak automaticky přesměruju prohlížeč na nově přidaný komentář, tedy přidám za URL #id. Všechny prohlížeče v HTTP požadavku tuto část odstraní a po přijetí dat vyhledají přesnou pozici kotvy. Links však s něčím takovým nepočítá a použije celé URL. Mě pak na abíčku selže regexp a nedokáže extrahovat číslo relace.
GET /news/show/81430#7 HTTP/1.1 Host: localhost:8080 User-Agent: Links (2.1pre13; 128x30)
GET /news/show/81430 HTTP/1.1 Host: localhost:8080 User-Agent: Mozilla
Řešením je otravovat vývojáře linksu (to nechám na vás). Já se pokusím upravit regexp, aby dokázal přežít u tuto situaci. Nicméně chyba v linksu by stejně měla být opravena.
Pro zajímavost, právě pracuji na implementaci verzování dat v Abíčku. Takže například u ovladačů se budete moci podívat, kdo kdy provedl změnu a jak tehdy popis ovladače vypadal. Pokud budu úspěšný, většina služeb abíčka půjde tímto směrem. Taková malá wiki revoluce .
Tiskni
Sdílej: