Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb další větší změna. Yin naimplementoval bug 469, což je podpora více autorů pro jeden článek. Nicméně jsme to vzali zgruntu a vyřešili i další problémy. Například zlepšit výkon při prohlížení článků určitého uživatele, samostatná stránka s hezkým url pro každého autora, autor už nemusí být uživatelem Abíčka, autor si už nemůže svévolně změnit jméno na nějaký nesmysl, u autora ukládáme jeho osobní údaje pro potřebu redakce. První verze vypadá funkčně, snad brzy tuto funkcni vylepšíme a přidáme další funkce, třeba text o autorovi či foto.
Teď me začíná trápit velikost dat v tabulce revize, což je primitivní implementace SCM. Verzování bylo snadné na implementaci a je maximálně rychlé, protože neukládám diffy ale celá data. Objem dat začíná být problém a měl bych jej začít řešit zavčasu. Mohli bychom poskytnout finanční odměnu, kdyby mě toho problému někdo zbavil. Požadavky: pure java, změny se týkají jen starších revizí (tabulka revize), mezi revizemi se ukládají jen diffy, diffy ignorují řádky (když někdo napíše dlouhý odstavec a někdo jiný změní jeden překlep, aby changeset obsahoval jen index a změnu, klasický diff vypíše index, původní řádek a změněný řádek). Pokud se do toho někdo chce pustit, nechť mě kontaktuje a domluvíme se na podrobnostech.
Tiskni
Sdílej:
něco.cz/muj_obsah/uzivatel-1569599
je daleko méně logické než něco.cz/uzivatel-1569599/muj_obsah
.
Představ si to jako souborový systém:
- uživatel - uživatel 1 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - uživatel 2 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - články - článek číslo 1 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - článek číslo 2 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - software - skupina software 1 - podskupina software 1 - software číslo 1 - skupina software 2 - podskupina software 3 - software číslo 2A tak dále.
/clanky/nazev-clanku/komentare/
/diskuze/nazev-diskuze/
... namísto /forum/show/12345
. Je to daleko logičtější. (U toho článku bych dokonce dělal URL ve stylu: /clanky/2006/12/nazev-clanku
-- pak to bude ještě lepší.)
Dále, do URL patří pomlčky, ne podtržítka. Má to určitý vliv na vyhledavače, i když ne moc velký. Daleko důležitější jsou HTML tagy <title>. Ty bych tvořil podobně jako ta URL, např.:
- Název článku (ABCLinuxu: Linux na stříbrném podnose)freshmouse (A v kroužku) jabber.org
).
První verze -(diff)> druhá verze -(diff)> třetí verze
Můj přístup:Třetí verze -(diff)> Druhá verze -(diff)> první verze
Pokud přidávám další verzi, udělám pouze diff mezi třetí a čtvrtou verzí a postup při získávání úplně původní revize pak bude
Čtvrtá verze -(diff)> třetí -(diff)> druhá -(diff)> první
v mém případě, nebo
První verze -(diff)> druhá -(diff)> třetí -(diff)> čtvrtá
ve tvém případě při získávání poslední revize. Jak jsem psal, vycházel jsem z toho, že poslední revize by se tahala častěji než první, takže by při jejím získávání nebylo potřeba procházet verzemi od začátku. Pokud je ovšem tabulka revizí používána pouze při přístupu k některé předchozí verzi a při změně textu, je to asi vcelku jedno.
select verze from verze where cesta=? order by kdy desc limit 0,1 select max(verze) from verze where cesta=?IMHO by oba prikazy mely byt ekvivalentni, ale mysql si to zrejme nemysli.
order by verze desc
? Pokud by měl sloupec "kdy" třeba duplicitní hodnoty...
(kód Ábíčka neznám, nestíhám ani vlastní projekty, takže jen odhaduju podle popisu)