Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb další větší změna. Yin naimplementoval bug 469, což je podpora více autorů pro jeden článek. Nicméně jsme to vzali zgruntu a vyřešili i další problémy. Například zlepšit výkon při prohlížení článků určitého uživatele, samostatná stránka s hezkým url pro každého autora, autor už nemusí být uživatelem Abíčka, autor si už nemůže svévolně změnit jméno na nějaký nesmysl, u autora ukládáme jeho osobní údaje pro potřebu redakce. První verze vypadá funkčně, snad brzy tuto funkcni vylepšíme a přidáme další funkce, třeba text o autorovi či foto.
Teď me začíná trápit velikost dat v tabulce revize, což je primitivní implementace SCM. Verzování bylo snadné na implementaci a je maximálně rychlé, protože neukládám diffy ale celá data. Objem dat začíná být problém a měl bych jej začít řešit zavčasu. Mohli bychom poskytnout finanční odměnu, kdyby mě toho problému někdo zbavil. Požadavky: pure java, změny se týkají jen starších revizí (tabulka revize), mezi revizemi se ukládají jen diffy, diffy ignorují řádky (když někdo napíše dlouhý odstavec a někdo jiný změní jeden překlep, aby changeset obsahoval jen index a změnu, klasický diff vypíše index, původní řádek a změněný řádek). Pokud se do toho někdo chce pustit, nechť mě kontaktuje a domluvíme se na podrobnostech.
Tiskni
Sdílej:
něco.cz/muj_obsah/uzivatel-1569599
je daleko méně logické než něco.cz/uzivatel-1569599/muj_obsah
.
Představ si to jako souborový systém:
- uživatel - uživatel 1 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - uživatel 2 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - články - článek číslo 1 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - článek číslo 2 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - software - skupina software 1 - podskupina software 1 - software číslo 1 - skupina software 2 - podskupina software 3 - software číslo 2A tak dále.
/clanky/nazev-clanku/komentare/
/diskuze/nazev-diskuze/
... namísto /forum/show/12345
. Je to daleko logičtější. (U toho článku bych dokonce dělal URL ve stylu: /clanky/2006/12/nazev-clanku
-- pak to bude ještě lepší.)
Dále, do URL patří pomlčky, ne podtržítka. Má to určitý vliv na vyhledavače, i když ne moc velký. Daleko důležitější jsou HTML tagy <title>. Ty bych tvořil podobně jako ta URL, např.:
- Název článku (ABCLinuxu: Linux na stříbrném podnose)freshmouse (A v kroužku) jabber.org
).
První verze -(diff)> druhá verze -(diff)> třetí verze
Můj přístup:Třetí verze -(diff)> Druhá verze -(diff)> první verze
Pokud přidávám další verzi, udělám pouze diff mezi třetí a čtvrtou verzí a postup při získávání úplně původní revize pak bude
Čtvrtá verze -(diff)> třetí -(diff)> druhá -(diff)> první
v mém případě, nebo
První verze -(diff)> druhá -(diff)> třetí -(diff)> čtvrtá
ve tvém případě při získávání poslední revize. Jak jsem psal, vycházel jsem z toho, že poslední revize by se tahala častěji než první, takže by při jejím získávání nebylo potřeba procházet verzemi od začátku. Pokud je ovšem tabulka revizí používána pouze při přístupu k některé předchozí verzi a při změně textu, je to asi vcelku jedno.
select verze from verze where cesta=? order by kdy desc limit 0,1 select max(verze) from verze where cesta=?IMHO by oba prikazy mely byt ekvivalentni, ale mysql si to zrejme nemysli.
order by verze desc
? Pokud by měl sloupec "kdy" třeba duplicitní hodnoty...
(kód Ábíčka neznám, nestíhám ani vlastní projekty, takže jen odhaduju podle popisu)