Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
aneb další větší změna. Yin naimplementoval bug 469, což je podpora více autorů pro jeden článek. Nicméně jsme to vzali zgruntu a vyřešili i další problémy. Například zlepšit výkon při prohlížení článků určitého uživatele, samostatná stránka s hezkým url pro každého autora, autor už nemusí být uživatelem Abíčka, autor si už nemůže svévolně změnit jméno na nějaký nesmysl, u autora ukládáme jeho osobní údaje pro potřebu redakce. První verze vypadá funkčně, snad brzy tuto funkcni vylepšíme a přidáme další funkce, třeba text o autorovi či foto.
Teď me začíná trápit velikost dat v tabulce revize, což je primitivní implementace SCM. Verzování bylo snadné na implementaci a je maximálně rychlé, protože neukládám diffy ale celá data. Objem dat začíná být problém a měl bych jej začít řešit zavčasu. Mohli bychom poskytnout finanční odměnu, kdyby mě toho problému někdo zbavil. Požadavky: pure java, změny se týkají jen starších revizí (tabulka revize), mezi revizemi se ukládají jen diffy, diffy ignorují řádky (když někdo napíše dlouhý odstavec a někdo jiný změní jeden překlep, aby changeset obsahoval jen index a změnu, klasický diff vypíše index, původní řádek a změněný řádek). Pokud se do toho někdo chce pustit, nechť mě kontaktuje a domluvíme se na podrobnostech.
Tiskni
Sdílej:
něco.cz/muj_obsah/uzivatel-1569599
je daleko méně logické než něco.cz/uzivatel-1569599/muj_obsah
.
Představ si to jako souborový systém:
- uživatel - uživatel 1 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - uživatel 2 - uživatelůb obsah - články - komentáře - zprávičky - uživatelův weblog - články - článek číslo 1 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - článek číslo 2 - komentáře - syndikace komentářů (RSS) - software - skupina software 1 - podskupina software 1 - software číslo 1 - skupina software 2 - podskupina software 3 - software číslo 2A tak dále.
/clanky/nazev-clanku/komentare/
/diskuze/nazev-diskuze/
... namísto /forum/show/12345
. Je to daleko logičtější. (U toho článku bych dokonce dělal URL ve stylu: /clanky/2006/12/nazev-clanku
-- pak to bude ještě lepší.)
Dále, do URL patří pomlčky, ne podtržítka. Má to určitý vliv na vyhledavače, i když ne moc velký. Daleko důležitější jsou HTML tagy <title>. Ty bych tvořil podobně jako ta URL, např.:
- Název článku (ABCLinuxu: Linux na stříbrném podnose)freshmouse (A v kroužku) jabber.org
).
První verze -(diff)> druhá verze -(diff)> třetí verze
Můj přístup:Třetí verze -(diff)> Druhá verze -(diff)> první verze
Pokud přidávám další verzi, udělám pouze diff mezi třetí a čtvrtou verzí a postup při získávání úplně původní revize pak bude
Čtvrtá verze -(diff)> třetí -(diff)> druhá -(diff)> první
v mém případě, nebo
První verze -(diff)> druhá -(diff)> třetí -(diff)> čtvrtá
ve tvém případě při získávání poslední revize. Jak jsem psal, vycházel jsem z toho, že poslední revize by se tahala častěji než první, takže by při jejím získávání nebylo potřeba procházet verzemi od začátku. Pokud je ovšem tabulka revizí používána pouze při přístupu k některé předchozí verzi a při změně textu, je to asi vcelku jedno.
select verze from verze where cesta=? order by kdy desc limit 0,1 select max(verze) from verze where cesta=?IMHO by oba prikazy mely byt ekvivalentni, ale mysql si to zrejme nemysli.
order by verze desc
? Pokud by měl sloupec "kdy" třeba duplicitní hodnoty...
(kód Ábíčka neznám, nestíhám ani vlastní projekty, takže jen odhaduju podle popisu)