V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po delší době zase jedno vylepšení abíčka. Karel Piwko začal pracovat na hordě bugů, jako první jsem mu vybral #987, alias lepší použitelnost štítků. Před časem jsem napsal možnost třídit dokumenty přiřazené ke štítku podle datumu či titulku, Karel teď dopsal možnost filtrování podle typu. Zajímají vás například jen články a zprávičky o nvidii setříděné podle data změny od nejnovějších k nejstarším? Teď je to hračka. Oproti fulltextu běží tato funkce v reálném čase. Doufám, že tuto novinku oceníte a budete štítky rádi používat.
Vrtá mi hlavou, jak pattern výběru typu máme prezentovat. Teď se tu vyskytuje třikrát a pokaždé je jinak zobrazen. U štítků je nad formulářem pro výběr stránky a řazení, což mi přijde jako dobré místo (mít vše pohromadě). Snad jen přepínací tlačítko Vše/Nic bych přesunul úplně doprava, zda mi přijde matoucí (spletl jsem si jej s odesláním voleb typu dokumentů). Pak tu máme fulltextové hledání, kde vyhledávací formulář i výběr typů dokumentů jsou nahoře, stránkování a řazení je dole. Uvažuju, že bych vstupní políčko i výběr dokumentů přesunul dolů nad řazení, ať je to konzistentní. Někdy se ale může hodit, aby vstupní políčko by nahoře, třeba když na první pohled vidím, že můj dotaz nevrátil, co jsem chtěl. A stejný přístup má hledání zpráviček podle kategorie. Chtělo by to nějak sjednotit. Vaše nápady?
Pro programátory Abíčka budou zajímavé nové třídy, přidal jsem do SqlTool podporu pro logické operace (and,or), takže možnost psaní vlastních SQL příkazů je opět o něco silnější a mnohé dotazy už není nutné psát ručně a jednoúčelově v systemPrefs.xml. Také v macros.ftl je pár zajímavých maker, které zpřehledňují kód freemarker šablon. Kdyby se někomu chtělo projít a vyměnit starý kód za nový používající makra showOptionX, showHelp či showError, určitě bych to uvítal.
Tiskni
Sdílej:
.tag-box {display: none};