Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po delší době zase jedno vylepšení abíčka. Karel Piwko začal pracovat na hordě bugů, jako první jsem mu vybral #987, alias lepší použitelnost štítků. Před časem jsem napsal možnost třídit dokumenty přiřazené ke štítku podle datumu či titulku, Karel teď dopsal možnost filtrování podle typu. Zajímají vás například jen články a zprávičky o nvidii setříděné podle data změny od nejnovějších k nejstarším? Teď je to hračka. Oproti fulltextu běží tato funkce v reálném čase. Doufám, že tuto novinku oceníte a budete štítky rádi používat.
Vrtá mi hlavou, jak pattern výběru typu máme prezentovat. Teď se tu vyskytuje třikrát a pokaždé je jinak zobrazen. U štítků je nad formulářem pro výběr stránky a řazení, což mi přijde jako dobré místo (mít vše pohromadě). Snad jen přepínací tlačítko Vše/Nic bych přesunul úplně doprava, zda mi přijde matoucí (spletl jsem si jej s odesláním voleb typu dokumentů). Pak tu máme fulltextové hledání, kde vyhledávací formulář i výběr typů dokumentů jsou nahoře, stránkování a řazení je dole. Uvažuju, že bych vstupní políčko i výběr dokumentů přesunul dolů nad řazení, ať je to konzistentní. Někdy se ale může hodit, aby vstupní políčko by nahoře, třeba když na první pohled vidím, že můj dotaz nevrátil, co jsem chtěl. A stejný přístup má hledání zpráviček podle kategorie. Chtělo by to nějak sjednotit. Vaše nápady?
Pro programátory Abíčka budou zajímavé nové třídy, přidal jsem do SqlTool podporu pro logické operace (and,or), takže možnost psaní vlastních SQL příkazů je opět o něco silnější a mnohé dotazy už není nutné psát ručně a jednoúčelově v systemPrefs.xml. Také v macros.ftl je pár zajímavých maker, které zpřehledňují kód freemarker šablon. Kdyby se někomu chtělo projít a vyměnit starý kód za nový používající makra showOptionX, showHelp či showError, určitě bych to uvítal.
Tiskni
Sdílej:
.tag-box {display: none};