Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Po delší době zase jedno vylepšení abíčka. Karel Piwko začal pracovat na hordě bugů, jako první jsem mu vybral #987, alias lepší použitelnost štítků. Před časem jsem napsal možnost třídit dokumenty přiřazené ke štítku podle datumu či titulku, Karel teď dopsal možnost filtrování podle typu. Zajímají vás například jen články a zprávičky o nvidii setříděné podle data změny od nejnovějších k nejstarším? Teď je to hračka. Oproti fulltextu běží tato funkce v reálném čase. Doufám, že tuto novinku oceníte a budete štítky rádi používat.
Vrtá mi hlavou, jak pattern výběru typu máme prezentovat. Teď se tu vyskytuje třikrát a pokaždé je jinak zobrazen. U štítků je nad formulářem pro výběr stránky a řazení, což mi přijde jako dobré místo (mít vše pohromadě). Snad jen přepínací tlačítko Vše/Nic bych přesunul úplně doprava, zda mi přijde matoucí (spletl jsem si jej s odesláním voleb typu dokumentů). Pak tu máme fulltextové hledání, kde vyhledávací formulář i výběr typů dokumentů jsou nahoře, stránkování a řazení je dole. Uvažuju, že bych vstupní políčko i výběr dokumentů přesunul dolů nad řazení, ať je to konzistentní. Někdy se ale může hodit, aby vstupní políčko by nahoře, třeba když na první pohled vidím, že můj dotaz nevrátil, co jsem chtěl. A stejný přístup má hledání zpráviček podle kategorie. Chtělo by to nějak sjednotit. Vaše nápady?
Pro programátory Abíčka budou zajímavé nové třídy, přidal jsem do SqlTool podporu pro logické operace (and,or), takže možnost psaní vlastních SQL příkazů je opět o něco silnější a mnohé dotazy už není nutné psát ručně a jednoúčelově v systemPrefs.xml. Také v macros.ftl je pár zajímavých maker, které zpřehledňují kód freemarker šablon. Kdyby se někomu chtělo projít a vyměnit starý kód za nový používající makra showOptionX, showHelp či showError, určitě bych to uvítal.
Tiskni
Sdílej:
.tag-box {display: none};