Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Cestou na chalupu se často zastavuji v jednom obchodě se zahradní technikou v Okřínku. Vede to starší sympatický pán. Nedávno mě překvapil, když se začal bavit o satelitním přijímači postaveném na DreamBoxu. Bylo zajímavé vidět, jak pracuje s Linuxem a řeší, proč upgrade na novou verzi úplně překopal adresářovou strukturu a proč se disky mapují někam jinam,než byl zvyklý. Beru to jako důkaz, že Linux je pro každého. Zdravím Dalibora.
Právě si obnovuji zálohu všech emailů z Abíčka. Nejdříve jsem myslel, že jsem o ně přišel, pak se ukázalo, že ne, tak jsem si udělal hned zálohu pomocí Imap tools. O vánocích jsem si trochu hrál se svým záložním diskem a včera jsem zjistil, že na něm záloha mailu není. Ani v home adresáři. Naštěstí jsem ji našel v záloze pod windows. Spustil jsem obnovu reverzním příkazem, ale selhala. Napsal jsem autorovi Ricku Sandersovi a ten mi velice ochotně poradil. Nicméně skript stejně nefungoval, prý nemám SSL. Trochu Perl hackování a už hodinu běží upload dat
Z jiného soudku. Minulý týden jsem vybíral dovolenou a ze svých starých záloh teploty moře jsem si udělal přehled za pár let na červen v Tunisu. Loňský rok chybí, už jsem neměl server s cronem. Snad obrázek někomu pomůže.
Tiskni
Sdílej: