Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:28
Asi jsem rozmazlený z celkem slušné stařičké bluetooth GPS (cca tohle),A hele, to je on! Toho mám taky...
Samozřejmě. K čemu by jinak byla? Ale studený start je dost pomalý (klidně i 20 minut, horký pak cca 5 sekund), citlivost mizerná a zjevně má i malý počet kanálů (satelity naskakují pěkně jeden po druhém). Co jsem pročítal diskuse, tak ta GPS je prostě normální šmejd stejně jako v každém jiném mobilu. Pod širým nebem je v pohodě, ale např. ve vlaku to stojí za prd, pokud vůbec. Nicméně je jinak v pohodě a používám ji docela často."Offline" GPS (tj. ty, co nepouživají A-GPS) v sobě mají NVRAM na almanach (dráhy družic na půl roku dopředu) a při studeném startu dopředu vědí, jaké družice na jakých kanálech mají hledat (za předpokladu, že jsou na zhruba stejném místě jako při vypnutí), tudíž start je okolo půlminuty až minuty, efemeridy (data o přesné drze každé družice s platností čtyři hodiny, nutné pro výpočet polohy) se posílají každou půlminutu. GPS s A-GPS při startu přímo požádají o efemeridy a proto většinou žádnou NVRAM nemají, tudíž pokud jsou offline, musí buď projet věchny kanály nebo čekat na stažení almanachu (něco přes dvanáct minut). Proto jim start trvá mnohem delší dobu, obzlášť na místě se špatným příjmem.
1,6GHz má možná tak po přetaktování. Jinak je to ten samej HW co většina 2011 Xperií, včetně mýho Live with Walkmanu (Pro má asi lepší displej a klávesnici). Pro má kámoš. 420MiB úložiště nestačí Mám s tím fakt dost velkej problém, a to mám ty originální voloviny neaktualizovaný. Chystám se to kvůli tomu rootnout a narvat aplikace kompletně na SD. Při příjmu na GSM, vyplou wifi a nepoužívání mi vydrží 6 dní určitě. Každopádně GPS až tak špatná není, oproti jinejm mobilům mi přijde dost dobrá, navíc umí GLONASS (v CM to může být nějaký rozbitý). Další výhodou je podpora ANT+, ale to asi moc lidí neocení.
Ta instalace je celkem snadná, když víš co dělat :)hm, no právě ...
V první řadě musíš všecko kompletně odzálohovat.nemusím, nic tam nemám
Instalační ZIP, návod, Google Apps.device je iyokan ... poslední stable je 7.2, jaký je rozdíl mezi tím když vezmu nightly z tvého odkazu anebo buildy 10.2 z Xperia Legacy? (tedy krom zřejmého významu "nightly" týkajícího se způsobu a stability buildu)
Přečti si pořádně, s čím jsem to srovnával. LwW má přední kameru taky.
Je to prostě líné a bez rootnutí nejdou některé nesmysly odinstalovatjo, to mě dostalo nejvíc ... nějakej předinstalovanej udělátor otravující s instalací McAffee antiviru šel v pohodě pryč, ale že se nechala odinstalovat aplikačka pro fuckbook, u který to mimochodem píše, že má snad všechny práva, co ten systém umožňuje, to ne ...
Spolužáci mají HTC a LG a musím se přiznat, že tolik nadávek jsem ještě neslyšel. LG zničehonic zakáže download manager - nejde GooglePlay a ani stahování v dalších aplikacích. Po ručním povolení v seznamu aplikací "začne fungovat" (stahování v Chrome doteď nefunguje), ale jednou za čas se zase sám vypne. Ani před desítky minut hledání jsem nenašel řešení. Na straně HTC to není o moc lepší, asi po roce spolužákovi odešla interní flash paměť a přestalo fungovat pár dalších drobností. (oba telefony s cenovkou kolem 10 tisíc)
Já mám obstarožní Samsung Galaxy Ace a přiznávám se, že kromě velikosti interní flash paměti si nemám na co stěžovat. Po skončení záruky jsem vyměnil Android 2.3.3 za Android 4.2.2 a chrochtám si blahem - nároky na RAM i flash jsou o trochu nižší a kromě odemykání jde všechno plynule. Zřejmě mu dlouho trvá, než přepne CPU governor. Protože jsem nedávno opět narazil na nedostatek místa ve flash, rozhodl jsem se pro hledání menších alternativ za původní aplikace. Našel jsem všechno co jsem hledal, přidal několik nových a paměti mám pořád víc než původně
Google Play -> F-Droid (Google Play + Služby Google = snad něco přes 20MB)
QR Droid -> Barcode Scanner (neumí generovat, jen číst. QR Droid zlobil s Androidem 4.2.2)
Gmail -> K-9 Mail (už se nestane, že se mail na týden zasekne, odešle se okamžitě)
(prohlížeč PDF) -> Let's Print Droid + Let's Print PDF (ano, občas tisknu přes wifi na tiskárnu)
Dolphin Browser -> Tint Browser (prohlížeč co lítá jak blesk, nedokážu si to vysvětlit)
(foťák) -> CamTimer (původnímu foťáku občas hrábne a do pěti minut se mi mobil bezdůvodně vypne na "vybití" + CamTimer líp ostří)
Ještě by to mohlo umět:
- načítat Googlí KML, aby se s tím člověk nemusel pořád konvertovat
- načíst si z GPX začátek, konec, pár průjezdních bodů a najít si mezi nima trasu. Tyhle GPX soubory generují napříkad Mapy.cz a myslím, že by byla škoda toho nevyužít. Navigace sama o sobě to umí, ale musí se to naklikávat ručně a na starším 3.5" displeji (občas se nechytá) je to docela katastrofa. Když tomu předhodím kompletní GPX, tak je jedno kudy jedu a navigace mě pořád vrací k dalšímu bodu v pořadí
Díky, to s Barcode Scannerem jsem neznal, určitě se bude hodit
OsmAnd používám už dlouho a je to perfektní, s jiným SW jsem míval problémy (jedna navigace zamrzala hned po spuštění), jen OsmAnd fungoval opravdu spolehlivě Kdyby to někoho zajímalo, tak ještě používám (výběr): ClockSync, Fake Dawn, Llama, Note Everything, Notification Toggle a QuickPic. K tomu tu mám ještě Xserver a "Lil' Debi", ale nějak jsem se nedostal k tomu, abych to obojí rozjel, i když na to mám návod - http://j05hyyy.blogspot.cz/2012_09_01_archive.html
ja mam na telefone 192MB RAM a funguje mi tam vsetko ako z praku
Tak tomuhle nevěřím ani omylem. Můj první smartphone byla Xperia Pro s 512 GiB RAM a vyměnil jsem ji více měné právě kvůli velkosti RAM a z toho plynoucí pomalosti až k nepoužitelnosti právě za ten Galaxy Nexus.
Podle systému mi jen luncher (4 obrazovky, něco kolem 10 widgetů) bere skoro 70 MiB RAM. Dál je tam Avast, sledování přenesených dat, budík, pořádné upomínání událostí z kalendáře, kontrola e-mailové schránky a další drobnosti běžící na pozadí. Prostě věci, které na smartphonu, který opravdu využíváte, mít chce. Když otevřu Firefox a v něm nějakou kousek delší stránku s více obrázky či nějakým vloženým videem, tak i na tom 1 GiB RAM mi to ten luncher a případně další procesy na pozadí často ukončí kvůli nedostatku paměti. Na Nexus 10, který ty 2 GiB paměti má, se toto neděje.
(BTW, Firefox je teď IMHO nejlepší webový prohlížeč pro Android. Chrome pro Android se Google moc nepovedl. S desktopovou verzí rozhodně kvalitativně neporovnatelný. A navíc má Firefox fantasticky vychytanou synchronizaci záložek, historie prohlížení atd. mezi dalšími zařízení a desktopem přes Firefox Sync.)
Tak tomuhle nevěřím ani omylem. Můj první smartphone byla Xperia Pro s 512 GiB RAM a vyměnil jsem ji více měné právě kvůli velkosti RAM a z toho plynoucí pomalosti až k nepoužitelnosti právě za ten Galaxy Nexus.512 GiB RAM a stale malo ? Och...
nic nelezloven šlo pouze spojení pro AS synchronizaci -> tedy pokud se synchronizovalo, jinak žádné TCP,UDP pakety někam na servery od MS.
nic nelezloPokud si, ale člověk nainstaloval kupu softu pak se nesměl divit, že každá apk se snažila hledat aktualizace a některé se snažily posílat log provozu (doba používání), ale všechny tyto sračky se daly zrušit buď v menu aplikace nebo přes registry. Osobně JORNADA 720 -> IPAQ 5550 -> MPX220 -> HTC TYTN -> HTC HERMES -> TREO 750V -> HTC RAPHAEL -> HTC RHODIUM -> OMNIA PRO Spousta se ke mně dostala od známých kdy jsem jim upravoval a nahrával customizaci rom, aby se to dalo používat.
Dnes je nesmysl kupovat 2 roky starý telefon. Dnes stačit bude, ale za rok, 2?LOL. Holt všechno je relativní. Já jen že používám telefon z roku 2004 a zatím žiju.
Já už bych si nekoupil nic jiného než nějaký Nexus. (Telefon mám Galaxy Nexus, tohle píšu na Nexus 10.) A to zejména kvůli aktualizacím OS.
Jen bych upozornil, že např. Galaxy Nexus se vyrábí v mnoha kombinacích HW a FW. Pro některé modely poskytuje aktualizace Google, pro jiné Samsung. Já mám verzi od Samsungu, takže poslední verze OS je 4.2.1 a těžko říct, kdy dorazí verze 4.3. Existují sice způsoby, jak změnit FW na Google verzi, ale obnáší to kompletní smazání telefonu, používání pochybných utilit atd. Není to asi velký problém, ale zatím se mi do toho nechce.
U nás připadají v úvahu jen GSM verze, což ten seznam možností trošku zužuje. Já měl tu Samsungem aktualizovanou taky (YAKJUXW, nějaká lehounce modifikovaná verze pro nějaké západoevropské operátory). Nechtělo se mi ale na 4.3 zase čekat o dva měsíce déle, než bylo nutné, a tak jsem si telefon (poměrně snadno a bezbolestně) přeflashoval na čistou Google verzi (YAKJU).
Dlouho jsem s tím váhal, ale nakonec jsem rád, že jsem to udělal – člověka to donutí naučit se pár základní věcí okolo fungování Androidu a vývojářských nástrojů kolem. A teď už nic podobného nikdy řešit nebudu muset, aktualizace dostávám v řádu dnů OTA.
Telefon opravdu je nutné smazat (pokud tedy nyní máte zamčený bootloader – což je z hlediska bezpečnosti lepší –, protože ten bude pro flashování potřeba odemknout, což maže obsah telefonu; opětovně zamknout se následně dá již bez smazání), ale žádné pochybné utility se užívat nemusí (do toho bych nešel). Stačí oficiální Android SDK, oficiální binární obrazy pro dané zařízení od Google a příkazová řádka. Já vycházel z informací na Android Police.
Pokud bych měl proces shrnout jednou větou, tak se jedním programem (adb
) z SDK řekne telefonu připojenému přes USB kabel, aby nastartoval do bootloader menu, pak se mu řekne, aby paměť přepsal tím novým staženým oficiálním binárním image (přes program fastboot
z SDK), a potom jen, aby se znovu restartoval. Toť vše. Před tím flashováním je jen potřeba odemčít ten bootloader (a smazat všechna data v telefonu), což je jen jeden další příkaz pomocí fastboot
, pokud odemčení není. U telefonu s odemčeným bootloaderem byste ani smazat uživatelská data v telefonu nemuseli.
adb
má i příkazy backup
a restore
, kterými by měla jít vytvořit a následně obnovit kompletní záloha všech uživatelských dat a aplikací v telefonu. Funguje to ale nějak divoce. Po několika pokusech se mi zálohu sice vytvořit podařilo, na přeflashovaném systému už se mi ji ale nepodařilo obnovit. Doufám, že toto Google časem vyřeší a nabídne to v nějakém user friendly programu i běžným uživatelům. (Snad s Android 5?) Zrovna toto má Apple pro iOS zařízení vyřešené myslím vcelku dobře.
Hlavní nedostatky:
- vysoké zahřívání i při mírné zátěži
- špatný výkon čtyřjádrového procesoru
- špatná správa procesů a práce s pamětí RAM
- nepochopitelně kolísavá výdrž na baterii
- chybí NFC čip
- ne zcela odladěné prostředí
- pro někoho vyšší hmotnost
- chybí hardwarová spoušť fotoaparátu
- poblázněné čidlo okolního jasu
- chybí FM rádio
Čili za větší peníze obdrží člověk z hlediska každodenní běžné použitelnosti řádově horší telefon než u aktuálních Nexusů. A o nějaké dlouhodobější softwarové podpoře se asi teky nemá cenu bavit.
Co vás vede k tomu doporučovat právě toto? Že to má o něco lepší hardware? Nebo jistě nestradatelná věc jako „možnost vytvářet vlastní profily a motivy“, která je uváděná mezi hlavními klady?
V Androidu se nove kontakty ukladaji do telefonu, nejde je ulozit na SIM.To bude asi tím, že funkce adresáře každého trochu lepšího telefonu nejsou slučitelné s tím, co jde narvat na sim kartu...
Takze pokud chces rootnout mobil, abys vymazal ty hovadiny, co tam jsou predinstalovany, tak musis odevzdat sve soukromi Googlu - zazalohovat si tam kontakty.Zkoušel si třeba takovou věc, jako na marketu zadat "contacts backup"? Asi pořád 1000x lepší varianta, než mít počítač s widlema a 200MB hnusným softem od výrobce, abych provedl to samé...
K tomu take celkova nestabilita systemu. Obcas se dostane do nejakeho podivneho stavu, kdy nechce prijimat hovory, ani neni mozne z nej telefonovat.Na to mohu říci, že můj Android (jak s originální ROM, tak neoficiálním cyanogenmodem) běží bez problémů několik měsíců v kuse, hovory příjímá, zavolám si kdy chci. Je to líné, má to nějaké neduhy (taky už prehistorický telefon), nicméně tuhle funkci to plní. Z toho vyplývá, že tvoje problémy budou spíše způsobené sračkoidním hardwarem a bastlem, co vyrobil výrobce telefonu, takže čistě na android bych to zas tolik neházel.
Android umí sám o sobě vyexportovat komplet adresář v zvláštní odnoži Vcard, je to volba přímo v seznamu kontaktů Byla tam jak v 2.3.3, tak i v 4.2.2
WTF? Takze jako nejde ulozit jen neco z toho, co si telefon pamatuje?V Androidu se nove kontakty ukladaji do telefonu, nejde je ulozit na SIM.To bude asi tím, že funkce adresáře každého trochu lepšího telefonu nejsou slučitelné s tím, co jde narvat na sim kartu...
Ano, zkousel. A dokonce jsem to i googlil. Nasel jsem asi 2 nebo 3 appky, pricemz ta nejlepsi z nich dokazala kontakty zazalohovat, ale uz to neslo obnovit. A to nijak. Byl to binarni blob, necitelny jakymkoli nastrojem. A nevim, jak to souvisi s widlema a 200MB softem.Takze pokud chces rootnout mobil, abys vymazal ty hovadiny, co tam jsou predinstalovany, tak musis odevzdat sve soukromi Googlu - zazalohovat si tam kontakty.Zkoušel si třeba takovou věc, jako na marketu zadat "contacts backup"? Asi pořád 1000x lepší varianta, než mít počítač s widlema a 200MB hnusným softem od výrobce, abych provedl to samé...
To ti blahopreju. Ja mel asi smulu, ale je to moje zkusenost. Podobne jeden muj znamej se moc tesil na novej smartfoun, tak si vybral HTC Desire nebo co. Ted je z toho docela nestastnej. Ale uz nevim, co presne ho trapi (mam pocit, ze stabilita). Krom toho, neumim si predstavit, ze by hardware mel tyhle dusledky. Kdyz je podelanej hardware, tak se to vetsinou chova deterministicky. Tohle ani nahodou. Zda se, ze si telefon meni nastaveni, resp. casem se rozbiji a chova se divneji a divneji. Mimo to, nechapu, jak aktualizace na 2.2 nebo 2.3 mohla rozbit Calendar. Od te doby se totiz nerozbehne Calendar na pozadi a tak nefunguji zadne aplikace na to navazane. No nic, tohle nema smysl. Ja mam proste blbou zkusenost, ty ji mas dobrou. A me vadi PRISM a tobe ne. Nebudem se dal dohadovat...K tomu take celkova nestabilita systemu. Obcas se dostane do nejakeho podivneho stavu, kdy nechce prijimat hovory, ani neni mozne z nej telefonovat.Na to mohu říci, že můj Android (jak s originální ROM, tak neoficiálním cyanogenmodem) běží bez problémů několik měsíců v kuse, hovory příjímá, zavolám si kdy chci. Je to líné, má to nějaké neduhy (taky už prehistorický telefon), nicméně tuhle funkci to plní. Z toho vyplývá, že tvoje problémy budou spíše způsobené sračkoidním hardwarem a bastlem, co vyrobil výrobce telefonu, takže čistě na android bych to zas tolik neházel.
WTF? Takze jako nejde ulozit jen neco z toho, co si telefon pamatuje?A co by tam měl uložit? Jméno splácat do jedné kolonky a osekat ho na max. počet znaků a pak si náhodně vybrat, které z telefoních čísel k němu přiřadí? Migrovat kontakty přes SIM kartu dnes mi přijde jako posílat si soubor do druhého počítače přes sériový port...
Ano, zkousel. A dokonce jsem to i googlil. Nasel jsem asi 2 nebo 3 appky, pricemz ta nejlepsi z nich dokazala kontakty zazalohovat, ale uz to neslo obnovit. A to nijak. Byl to binarni blob, necitelny jakymkoli nastrojem. A nevim, jak to souvisi s widlema a 200MB softem.S tím to souvisí tak, že na tom dumbphonu je to prakticky jediný způsob, jak z něj ty kontakty někam ven dostat... osobně jsem to nezkoušel, ale nechce se mi úplně věřit, že v marketu není aplikace, co tohle spolehlivě udělá...
Krom toho, neumim si predstavit, ze by hardware mel tyhle dusledky. Kdyz je podelanej hardware, tak se to vetsinou chova deterministicky. Tohle ani nahodou. Zda se, ze si telefon meni nastaveni, resp. casem se rozbiji a chova se divneji a divneji.On to nemusí být čistě hw. Potíž ale je ta, že drivery na to zařízení pořád píše výrobce. Dále výrobci mají tendenci do toho cpát svoje přitroublý aplikace, svoje přitroublý launchery a pod. věci, které ve finále stojí za pendrek, způsobuje to tyhle problémy, ale není to ani tak dáno systémem jako takovým, jako prostě jenom špatná aplikace, kterou ti vnutili a je na telefonu hned po zapnutí...
Chápejte mě dobře, on je skvělý pro cílovou skupinu. Jenže ta je tvořena bandou nelogických idiotů a podle toho to taky tak vypadá.
A proto má Android asi 80% trhu se smartphony, zatímco WP jednotky procent. To dává smysl, ale nevím komu.
A proto má Android asi 80% trhu se smartphony, zatímco WP jednotky procent. To dává smysl, ale nevím komu.Tohle není dobrý argument. To je podobně blbý argument, jako že Widle jsou dobrý desktopový OS, protože zaujímaj 98% (nebo kolik) trhu. Nicméně na WP jsem taky většinou neslyšel moc chvály od lidí, co s tím mají zkušenosti, a to jak online tak i AFK.
Zvažuju:
Jak to vidíte? Jaké máte praktické zkušenosti? Jak vypadá partition table disku / df? Díky
Filesystem Size Used Free Blksize /dev 347.1M 32.0K 347.1M 4096 /mnt/secure 347.1M 0.0K 347.1M 4096 /mnt/asec 347.1M 0.0K 347.1M 4096 /mnt/asec/com.mabware.android.MoreQuicklyPanel-1 11.0M 9.5M 1.5M 4096 /mnt/asec/menion.android.locus.pro-1 15.0M 12.9M 2.1M 4096 /mnt/asec/net.dinglisch.android.taskerm-1 5.0M 3.1M 1.9M 4096 /mnt/asec/com.metago.astro.pro-1 2.0M 72.0K 1.9M 4096 /mnt/asec/eu.chainfire.supersu.pro-1 2.0M 84.0K 1.9M 4096 /mnt/obb 347.1M 0.0K 347.1M 4096 /system 643.7M 469.3M 174.4M 4096 /factory 19.7M 8.1M 11.6M 4096 /cache 425.2M 7.2M 418.0M 4096 /storage/emulated 347.1M 0.0K 347.1M 4096 /data 13.3G 4.6G 8.7G 4096 /mnt/shell/emulated 13.3G 4.6G 8.7G 4096 /storage/emulated/0 13.3G 4.6G 8.7G 4096 /storage/emulated/0/Android/obb 13.3G 4.6G 8.7G 4096 /storage/emulated/legacy 13.3G 4.6G 8.7G 4096 /storage/emulated/legacy/Android/obb 13.3G 4.6G 8.7G 4096mount:
rootfs / rootfs ro,relatime 0 0 tmpfs /dev tmpfs rw,seclabel,nosuid,relatime,mode=755 0 0 devpts /dev/pts devpts rw,seclabel,relatime,mode=600 0 0 none /dev/cpuctl cgroup rw,relatime,cpu 0 0 proc /proc proc rw,relatime 0 0 sysfs /sys sysfs rw,seclabel,relatime 0 0 selinuxfs /sys/fs/selinux selinuxfs rw,relatime 0 0 /sys/kernel/debug /sys/kernel/debug debugfs rw,relatime 0 0 none /acct cgroup rw,relatime,cpuacct 0 0 tmpfs /mnt/secure tmpfs rw,seclabel,relatime,mode=700 0 0 tmpfs /mnt/asec tmpfs rw,seclabel,relatime,mode=755,gid=1000 0 0 /dev/block/dm-1 /mnt/asec/com.mabware.android.MoreQuicklyPanel-1 ext4 ro,dirsync,seclabel,nosuid,nodev,noatime,user_xattr,barrier=1 0 0 /dev/block/dm-2 /mnt/asec/menion.android.locus.pro-1 ext4 ro,dirsync,seclabel,nosuid,nodev,noatime,user_xattr,barrier=1 0 0 /dev/block/dm-3 /mnt/asec/net.dinglisch.android.taskerm-1 ext4 ro,dirsync,seclabel,nosuid,nodev,noatime,user_xattr,barrier=1 0 0 /dev/block/dm-4 /mnt/asec/com.metago.astro.pro-1 ext4 ro,dirsync,seclabel,nosuid,nodev,noatime,user_xattr,barrier=1 0 0 /dev/block/dm-5 /mnt/asec/eu.chainfire.supersu.pro-1 ext4 ro,dirsync,seclabel,nosuid,nodev,noatime,user_xattr,barrier=1 0 0 tmpfs /mnt/obb tmpfs rw,seclabel,relatime,mode=755,gid=1000 0 0 /dev/block/platform/omap/omap_hsmmc.0/by-name/system /system ext4 ro,seclabel,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered 0 0 /dev/block/platform/omap/omap_hsmmc.0/by-name/efs /factory ext4 ro,seclabel,relatime,user_xattr,barrier=1,data=ordered 0 0 /dev/block/platform/omap/omap_hsmmc.0/by-name/cache /cache ext4 rw,seclabel,nosuid,nodev,noatime,errors=panic,user_xattr,barrier=1,nomblk_io_submit,data=ordered 0 0 tmpfs /storage/emulated tmpfs rw,seclabel,nosuid,nodev,relatime,mode=050,gid=1028 0 0 /dev/block/dm-0 /data ext4 rw,seclabel,nosuid,nodev,noatime,errors=panic,user_xattr,barrier=1,nomblk_io_submit,data=ordered 0 0 /dev/fuse /mnt/shell/emulated fuse rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1023,group_id=1023,default_permissions,allow_other 0 0 /dev/fuse /storage/emulated/0 fuse rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1023,group_id=1023,default_permissions,allow_other 0 0 /dev/fuse /storage/emulated/0/Android/obb fuse rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1023,group_id=1023,default_permissions,allow_other 0 0 /dev/fuse /storage/emulated/legacy fuse rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1023,group_id=1023,default_permissions,allow_other 0 0 /dev/fuse /storage/emulated/legacy/Android/obb fuse rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1023,group_id=1023,default_permissions,allow_other 0 0cat /proc/partitions:
major minor #blocks name 7 0 11466 loop0 7 1 15624 loop1 7 2 5229 loop2 7 3 2111 loop3 7 4 2111 loop4 31 0 1024 mtdblock0 179 0 15388672 mmcblk0 179 1 128 mmcblk0p1 179 2 3584 mmcblk0p2 179 3 20480 mmcblk0p3 179 4 8192 mmcblk0p4 179 5 4096 mmcblk0p5 179 6 4096 mmcblk0p6 179 7 8192 mmcblk0p7 259 0 12224 mmcblk0p8 259 1 16384 mmcblk0p9 259 2 669696 mmcblk0p10 259 3 442368 mmcblk0p11 259 4 14198767 mmcblk0p12 259 5 64 mmcblk0p13 179 16 512 mmcblk0boot1 179 8 512 mmcblk0boot0 254 0 14198767 dm-0 254 1 11466 dm-1 254 2 15624 dm-2 254 3 5229 dm-3 254 4 2110 dm-4 254 5 2110 dm-5(fdisk & spol jsem v instalaci nenašel) cat /proc/meminfo při poshazovaných aplikacích (z ne-služeb spuštěn jen ConnectBot):
MemTotal: 710960 kB MemFree: 151656 kB Buffers: 16736 kB Cached: 143512 kB SwapCached: 0 kB Active: 315540 kB Inactive: 74188 kB Active(anon): 230292 kB Inactive(anon): 256 kB Active(file): 85248 kB Inactive(file): 73932 kB Unevictable: 772 kB Mlocked: 0 kB HighTotal: 598016 kB HighFree: 119904 kB LowTotal: 112944 kB LowFree: 31752 kB SwapTotal: 0 kB SwapFree: 0 kB Dirty: 0 kB Writeback: 0 kB AnonPages: 230252 kB Mapped: 140068 kB Shmem: 296 kB Slab: 21156 kB SReclaimable: 7776 kB SUnreclaim: 13380 kB KernelStack: 5584 kB PageTables: 7592 kB NFS_Unstable: 0 kB Bounce: 0 kB WritebackTmp: 0 kB CommitLimit: 355480 kB Committed_AS: 4149580 kB VmallocTotal: 778240 kB VmallocUsed: 56024 kB VmallocChunk: 641988 kBHřeje při navigaci, jinak vcelku ne. Rychlost mi přijde normální, pády ani záseky jsem nezaregistroval. Při shozených aplikacích, odpojení od sítě, minimu telefonování a zhasnutém displayi si vezme za den z baterky tak 12-14%, při zapnuté síti s vypnutými 3G daty a spuštěným IMAP klientem (v push režimu) to jede tempem tak 1% za hodinu. 3G data pouštím jen když je opravdu potřebuju, pak je výdrž výrazně nižší. Nedá se pro SGS4 Mini sehnat oficiální ROMka pro verzi Play Edition? To by měl být čistý Android...
df /dev 212604000 0000 212604000 4096 /mnt/asec 212604000 0000 212604000 4096 /system 256000000 249376000 6624000 4096 /data 151168000 135924000 15244000 4096 /cache 40960000 1168000 39792000 4096 /app-cache 8192000 1964000 6228000 4096* doporučuju následující odkazy. Musel jsem nejdříve vypnout securitu S-OFF, nahrát roota (přitom válčit s ovladači ve windows 8 - možná by bylo rychlejší nainstalovat linux a spouštět adb v něm) a pak už jsem jen zálohoval, mazal, rebootoval mobil a zjišťoval, zda ještě funguje anebo undo. Trvalo to víkend, a to jen kvůli tomu, že nějaký chytrák v HTC rozdělil disk na více oddílů, takže spousta místa v jedné oblasti je nevyužitelná pro instalace aplikací.
Dík za snahu, ale já hledám mobil, ne tabletZnovu jsem si přečetl vlákno a nějak jsem znejistěl, jak tohle bylo míněno. Původně jsem si myslel, že je na vás Galaxy Nexus příliš velký, ale v tom případě nechápu, co dělá ve vašem možném výběru víceméně stejně velký Nexus 4 od LG. Druhá možnost je, že jste si prostě spletl typy. Já fakt nemluvil o tabletu.
S těmi čínskými modely, tuplem dovezenými přímo z Číny, bych byl opatrný. Čert ví, co je tam všechno za software. Těch průšvihů už pár bylo, zrovna ze včerejška si pamatuju např. na zprávu o ZTE.
Že jsou tam bezpečnostní chyby, to je jasné, ty jsou všude. U hardware primárně určeného pro Číňany bych ale klidně očekával nějaký zadrátovaný špionážní software čínské vlády či úmyslně zanechané díry nebo zadní vrátka. A obecně jdou např. o Huawei různé zvěsti a doporučení od bezpečnostních služeb západním vládám. Samozřejmě je otázka, na kolik je to propaganda a obchodní zájmy, ale... Nebo to berete tak, že když Google s NSA, tak klidně už i Čína?
Prostě bych zvážil, zda je vše ostatní opravdu o tolik výhodnější, aby se to vyplatilo. BTW, jak se pak řeší např. reklamace? Možná by se někomu mohlo hodit i dvoudílný článek ze Světa Androida, který se rizikům dovozu z Číny věnoval.
Jenže všechny telefony jsou z Číny, dokonce i do mé Motoroly se sw vyvíjí v Číně, není to tam jen vyrobené. MIUI celosvětově používá tolik lidí kteří si museli hacknout telefon, tedy technicky zdatní, že by si snad někdo všiml podivné komunikace, zvláště když jde síťová komunikace pro každý program zakázat, což hojně využívám, ve výchozím nastavení mám zakázanou komunikaci u nově instalovaných programů. Více se tedy bojím trojských koňů od běžných výrobců, případně z aplikací, než od Xiaomi.
To mi připomíná, že zrovna u Motoroly se nedávno našlo odesílání (citlivých) dat na server provozovaný pod Motorolou registrovaném doménovém jméně.
Každopádně jsem měl na mysli spíš něco sofistikovanějšího na hardwarové úrovni, kdy samotný běžný OS by o tom vůbec nemusel vědět. Nakonec nedávno jsem četl, že i v hloupém 7200 ot./s disku od WD je tříjádrový procesor. Asi není velký problém schovat do hardware typu smartphone něco, co jednou za čas někam odešle třeba jen šifrovací klíče. Případně bude naslouchat na síti na pokyn k bricknutí zařízení či nějaké síťové akci.
A Huawei nám provozuje sítě našich mobilních operátorů, řekněte mi proč instalovat sledovací sw do koncových zařízení kde to může kontrolovat kdokoliv (java se snadno dekompiluje) když už provozujete celou mobilní síť?
Jenže i takto je end-to-end šifrovaná komunikace čitelná špatně, když je to end-to-end šifrováno správně. Právě kvůli posluchačům na trase se to dělá. Na druhou stranu, na bezpečnostních fórech jsem zahlédl např. úvahy o tom, že by asi nebylo těžké udělat update microcode update pro Intel procesory tak, aby jím prováděné šifrování bylo snáze zlomitelné např. pro NSA. A tyhle updaty microcode procesorů např. Microsoft běžně šíří přes Windows Update a Windows je poctivě aplikují.
poštovné do Číny vyšlo na 163 Kč
Minulý týden jsem platil víc za mírně buclatou A4 obálku Českou poštou po ČR. Pravda, bylo to s dobírkou, ale... :-/
Každopádně jsem měl na mysli spíš něco sofistikovanějšího na hardwarové úrovni, kdy samotný běžný OS by o tom vůbec nemusel vědět.>Něco jako tohle: my HP laptop leaks/transmits its built-in mic audio somewhere around 24Mhz? Sice to není moc použitelné na velkou vzdálenost, ale i tak ...
Já bych rozhodně doporučil Nexus, jak jste asi čekali, pokud jste četli moje předchozí příspěvky. Nebyl jsem tu ale sám. Nepočítal jsem to, ale skoro mi přijde, že je tu skupinka lidí, co doporučuje Nexus, a zbytek má každý jeden nebo více oblíbených modelů, ale bez nějakého většího průniku mezi nimi.
Na ty Samsungy moc nemám názor. Bál bych se bloatware a modifikovaného uživatelského rozhraní (TouchWiz nebo jak se to jmenuje u Samsungu). Nevidím důvod, proč to dělat. Cokoliv člověk potřebuje, v 99,9 % případů není problém doinstalovat jako aplikaci. Z rozhraními mi přijde smysluplné změnit případně jen lanucher (sám používám Nova Launcher, ne ten standardní), kde opět není problém stáhnout si jiný z Google Play. Těch výrobcem předinstalovaných aplikací a modifikací rozhraní se ale člověk nezbaví, i když je nepoužívá nebo mu tyto změny nevyhovují. Navíc to zbytečně zatěžuje hardware další vrstvou, která je dost možná zbytečná či dokonce obtěžující. Nemyslím si, že by Android 4 byl v takovém stavu, že se jeho výchozí rozhraní nedá používat a je nutné ho za každou cenu změnit. To je jen úporná snaha výrobců se za každou cenu na první pohled viditelně odlišit od ostatních (a částečně dědictví minulosti, kdy první verze Androidu možná nějaké modifikace chtěly).
Jako nejzásadnější ale vidím to, že u těch Samsungů prostě nebude dlouhodobá, systematická a rychlá aktualizace OS na nové verze na takové úrovni, jako u Nexus zařízení. Jak je vidět např. tady, i Galaxy Nexus aktualizovaný Samsungem má několikaměsíční zpoždění v aktualizacích oproti Googlem obstarávaným Nexusům. A tam bych předpokládal, že to má Google podchyceno dost možná i nějak smluvně.
Jak jsem psal dříve, pokud není hardware vyloženě šunka, která brání běžnému používání, tak je daleko podstatnější software. Je opravdu rozdíl, jestli má po dvou letech člověk na telefonu aktuální systém s novými vychytávkami a podporou pro aplikace je vyžadující, nebo zamrzl na verzi staré mnoho měsíců bez šance na oficiální updaty byť i bezpečnostních děr. A až ani Google nebude pro daný model vydávat aktualizace, pořád je u nich jako u referenčních a poměrně oblíbených modelů velká šance na kvalitní podporu v alternativních sestaveních systému typu CyanogenMod.
Co se týká Huawei, tak viz jedna a druhá dřívější reakce, s aktualizacemi to vidím podobně jako u toho Samsungu.
Jako o svém úplně prvním Android smartphonu jsem vlastně uvažoval o ZTE Blade, ale místo toho jsem vzal Sony Xperia Pro, a o několik měsíců jsem byl rád, že jsem to tak udělal. Např. display tam byl fantastický a Sony dokonce vydalo update (i když o měsíce později než Google a mnoho týdnů vůči vlastnímu původnímu plánu) z Androidu 2.3 na 4.0. Hardwarově se to ale po čase používání ukázalo jako nepříliš příjemné (málo paměti, neodinstalovaná aplikace Facebooku a podobné nezbytnosti tomu ještě pomohly). Když jsem ale pak pořídil Nexus s čistým Androdidem (a ne že by Sony dělalo zásahy do systému tak brutální jako je TouchWiz nebo HTC Sense), tak už nic jiného než Nexus nechci.
Tak ať dobře slouží. Určitě se pak prosím podělte o zkušenosti a dojmy.
Osobne mozem celkom odporucit xperiu SP, ponuka velmi dobry pomer cena/vykon. UI od Sony mi pride celkom rozumne, nemal som dovod ho menit. Navyse, UI sa da vzdy zmenit aplikaciami z google play.
Medzi hlavne vyhody by som zaradil adreno 320, 720p rozlisenie displeja, velkost baterie, este znesitelne rozmery, vydareny dizajn, pevnost konstrukcie, odladenost systemu, vykon procesoru (sice len dvojjadro, ale taktovane do 1.8 GHz) a samozrejme celkom pomer cena/hw -- EU distribucia vyjde na cca 7500 Kc aj s postovnym.
Medzi nevyhody by som zaradil slabsie pozorovacie uhly displeja (aj ked na TFT su este celkom schopne), "len" 1 GB ram (v skutocnosti je to okolo 760 MB volnej pamate, co zatial staci, ale otazne je ako to bude stacit o nejaky ten rok-dva) a len 8 GB internej pamate (nastastie obsahuje slot na pamatove karty).
Celkovo by som pred kupou akehokolvek telefonu odporucil si preletiet recenziu aspon na gsmarena.com, kde su produkty recenzovane skutocne dokladne a hlavne pouzivaju aj objektivne metriky.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.