Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Linux se opravdu nedá lehce popravit, když ho chcete malinko upravit. Brání se obvykle zuby nehty. Ale sladkost vítězství potom obvykle stojí za to. I já jsem bojoval.
Jsem prostá normální lama. A mám notebook. A protože jsem zvídavý typ, chtěl jsem si nainstalovat vedle WinXP (což je super systém, mimochodem), taky Linux, kterej bude ovšem použitelnej. Už několikrát jsem zkoušel nainstalovat Linux, ale pokaždý byl nepoužitelnej, z různých důvodů – Xka ve špatným rozlišení, nešlo se dostat na Internet, vždycky prostě něco. A nechtělo se mi pořád hledat a hledat.
No, nakonec jsem zjistil, že k Linux+ přibalili Fedoru 4, tak jsem teda něco málo utratil a bylo. Asi bych měl teda taky říct, že umím anglicky a tím moje počítačové znalosti víceméně končí. Jo, vlastně ne. Jsem taky vcelku chytrej a logickej. A k tomu mám notebook Gericom Hollywood, kterej je super, protože je stříbrnej a modře svítí. A k tomu má i nestandardní rozlišení displeje a abych si to celé ještě vylepšil, tak mám Internet ADSL přes WELL ASU modem, takže pro Linux naprosto dokonalá kombinace, jak se v tom utopit.
Šel jsem na to docela logicky. Instalace proběhla v pořádku, ale Xka nešly přehodit do správnýho rozlišení 1280x854 a standardně nabízený 1024x768 hrály díky vyhlazování písmem všemi barvami duhy. Internet nefungoval a zvuky taky nikde. No nic, první reboot do WinXP a hledání a hledání. Našel jsem nějaký návod, jak zprovoznit správné rozlišení. Zkusil jsem to a nefungovalo to. Xka ani nenaběhly a skončily s chybou. Takže další reboot a další hledání. Nakonec jsem návodů našel několik a jeden z nich opravdu zabral. Heuréka, jeden problém vyřešen.
Větší problém nastal s instalací ADSL modemu, návodů bylo několik a každej malinko jinej a k tomu ještě i diskuze, který z mého problematického hlediska vždycky končily někde v půlce řešení problému s odkazem – pořádně prohledej Internet, což je člověku, který se na Internet snaží zoufale dostat ke dvěma věcem...
Pustil jsem se tedy podle jednoho návodu (odkaz na něj mám v diskuzním otázkách) do kompilace kernelu, což po několika kernel panikách vedlo k alespoň částečnému úspěchu. Sice jsem přišel o Xka a zvuk, ale aspoň jsem tam dostal ty moduly. Bohužel zbytek nefungoval. Položil jsem tedy dotaz a heuréka, jsem na Internetu.
Takže další překlad jádra, protože házel podivnosti, dokonce poučen jsem vzal jádro z Fedory a podle dalšího návodu ho správně sestavil a vše proběhlo hladce. Znova jsem sestavil modul pro Nvidii a kupodivu i Xka naběhly. Akorát zvuk nic. Takže zase hledání a ono se to vyřešilo samo. ALSA je ztlumená na minimum.
Takže jsem v situaci, kdy už jsem na Internetu, zvuk hraje, Xka nějak jedou, ale až mi někdo řekne, jak donutím amaroK, aby pracoval s mp3 a mým iPodem, tak budu asi nejšťastnější člověk pod sluncem. Holt, more to come.
Tiskni
Sdílej:
[dag] name=Dag APT Repository baseurl=http://dag.freshrpms.net/fedora/$releasever/en/$basearch/dag/ http://dag.atrpms.net/fedora/$releasever/en/$basearch/dag/ http://ftp.heanet.ie/pub/freshrpms/pub/dag/fedora/$releasever/en/$basearch/dag/ enabled=1 gpgcheck=0
[atrpms] name=ATrpms - Stable baseurl=http://apt.atrpms.net/fedora/$releasever/en/$basearch/at-stable http://ftp-stud.fht-esslingen.de/atrpms/download.atrpms.net/fedora/$releasever/en/$basearch/at-stable http://wftp.tu-chemnitz.de/pub/linux/ATrpms/fedora/$releasever/en/$basearch/at-stable enabled=0 #gpgcheck=1
[livna-stable] name=Livna.org - Fedora Compatible Packages (stable) baseurl=http://rpm.livna.org/fedora/$releasever/$basearch/yum/stable http://livna.cat.pdx.edu/fedora/$releasever/$basearch/yum/stable enabled=0
[jpackage-generic-free] name=Fedora Core 3 - common - JPackage 1.6 generic/free baseurl=http://mirrors.sunsite.dk/jpackage/1.6/generic/free ftp://jpackage.hmdc.harvard.edu/JPackage/1.6/generic/free failovermethod=priority enabled=1 [jpackage-generic-devel] name=Fedora Core 3 - common - JPackage 1.6 generic/devel baseurl=http://mirrors.sunsite.dk/jpackage/1.6/generic/devel ftp://jpackage.hmdc.harvard.edu/JPackage/1.6/generic/devel failovermethod=priority enabled=0 [jpackage-distspecific-free] name=Fedora Core 3 - common - JPackage 1.6 baseurl=http://mirrors.sunsite.dk/jpackage/1.6/fedora-3/free ftp://jpackage.hmdc.harvard.edu/JPackage/1.6/fedora-3/free failovermethod=priority enabled=1 [jpackage-distspecific-devel] name=Fedora Core 3 - i386 - JPackage 1.6 baseurl=http://mirrors.sunsite.dk/jpackage/1.6/fedora-3/devel ftp://jpackage.hmdc.harvard.edu/JPackage/1.6/fedora-3/devel failovermethod=priority enabled=0