abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1994 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Na čom pracujem:

    6.2.2008 11:57 | Přečteno: 1456× | poslední úprava: 6.2.2008 12:20

    Zdravím

    Momentálne je situácia pomerne zlá. Autor slaxu pred časom oznámil že si dáva pauzu. Avšak na svojom blogu nedávno uverejnil oznam že čoskoro vydá Slax6 final - tak čakám čo to bude za výtvor :-)

    V Slaxovi už dlhšie pocitujem problém z ovládačmi priamo v repozitároch. V porovnaní s Mandriovu je to slabota. Musím všetko ručne dorábať a to zaberá privela času a často sa nedostanem do úspešného konca kvoli nedostatku moich znalostí.

    Preto som sa rozhodol že dalšie LDT budú postavené na niektorej inej distribúcii. Avšak hlavná myšlienka zostane zachovaná.

    Zatial najperspektývnejšie riešenie je využiť už hotovú MandrivuONE (alebo MCNLive) a mierne ju vytuningovať (Niečo na spôsob Mandriva Flash). Alebo komplikovanejšie riešenie - vytvoriť pomocou LinuxLiveSkryptov "nové" live distro z existujucej inštalácie Mandrivy.

    Ono existuje taký nástroj od Dell.u na správu ovládačov ako modulov pre jadro - volá sa dkms. Avšak zatial s ním neviem pracovať. Má fungovať nezávisle od distra.

    Zaujmal by ma Váš názor ako pokračovať dalej?:

           

    Hodnocení: 60 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Ako pokračovať ďalej?
     (4 %)
     (82 %)
     (14 %)
    Celkem 28 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.2.2008 13:06 CET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na čom pracujem:
    Kdysi davno jsem se jednou k DKMS dostal. Tenkrat se mi to zdalo potrebny, ale stejne jsem to vubec nepouzival. Uz dlouho jsem to nevidel a nemuzu rict, co to vsechno umi nebo ne, ale me osobne v jadre moc ovladacu nechybi a pokud neco chybi, tak vetsinou tvurci modulu delaji baliky tak, ze staci modul jednoduse dokompilovat. Pro DKMS teda vubec nevidim zadnej duvod.

    Popravde si ani nedokazu predstavit, co presne myslis tim "...ovládačmi priamo v repozitároch", ale nedelam se slaxem zase tak hodne. A vzhledem k tomu, ze SLAX pouziva (pokud vim) dost novy jadra, tak by me zajimalo, jaky napr. ovladace chybi vuci Mandrive.

    Rozhodne bych zustal u SLAXe, ale abys nebyl prekvapenej - ono delat vlastni distribuci neni opravdu jenom jednoduche, jako vzit ubuntu, zmenit vychozi window manager a nazvat to jinak. Tomas svuj slax udelal opravdu skvele a pokud si chces pridat funkcnost, je to docela dost jednoduchy (oproti napr. Knoppixu).

    Jinak ty moduly bych asi slucoval, protoze puvodne jsou ty moduly delane pro ty, kteri si s nima chteji rozsirovat SLAX (cili prevazne na nejaky program jeden modul). Kdyz chces ale SLAX hodne doplnit a chces udelat jednu distribuci se stabilnim seznamem programu, tak by se vyplatilo ty programy hodit do jednoho baliku.

    Ale jestli myslis, ze to s mandrivou pujde lip, tak to klidne zkus.
    6.2.2008 13:25 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na čom pracujem:
    No ide mi hlavne o jednoduchost. Nakolko sa jedná o live distro tak už len doinštalovať (dokompilovať) viacero ovládačou na tlačiarne, wifinky, ati, nvidia, scenery a pod je dosť vela roboty.

    V mandrive si všetky ovládače naklikám a nainštalujem cez mcc čo pri velkom počte ovládačov dosť ušetrí čas.

    Rád by som upresnil že ja v žiadnom prípade nerobím vlastné distro. Robím len tuning - rozšírenie funkčnosti a pridanie softu. To je na "vlastné distro" podla mna málo - preto je to len tuning.

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    6.2.2008 17:32 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na čom pracujem:
    Tak práve testujem MandrivuOne na USB disku

    Nainštaloval som ju na ext3 a do grubu a fstab som pridal UUID aby nebol problem s koliziou diskov.

    Avšak tak ako pri slaxovi aj pri mandrive bude treba na niektorých strojoch (žial aj na desktope aj mojom NB) boot cd s jadrom a initrd s pridaními ovládačni pre USB... (teda nie ako modul)

    skušal som mandriva mini boot install cd či tam nieje funkcia spustit distro - nakoniec som ju našiel v cd1. Problem však nastane ked budem chcieť updatovať jadro. Budem musieť cele boot cd prerabať. (jadro updatovať nebudem :-) )

    Teraz mi kamoš napisal že vraj našiel live distro postavene na Slackware cez linuxliveskrypty a vraj mu tam išla wifi a dalšie veci v pohode - idem to kuknut...

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    8.2.2008 15:58 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Na čom pracujem:
    No po par testoch by som to zhodnotil asi tak že "Home made MandrivaFlash" je moc náchylná na znefunkčnenie. Či už pri nekorektnom vypnutí alebo neodbornom zásahu začiatočníka. Dalej má jednu podstatnú nevýhodu - na usb disku musíte mať dalšiu partíciu navyše čím sa menej efektývne využíva miesto na usb disku. (nehovoriac o tom že pod vyn je ext nedostupná na write).

    Takže nakoniec to poriešim nasledovne:

    Počkám na dalšiu verziu slaxu a uvidím či sa mi tam podarí nahodiť všetky požadované ovládače. Ak nie dostal som pár typou na Slackware based live distrá vytvorené cez linux-live-skrypty - vraj sú na tom z ovládačmi lepšie.

    tomolc
    pocasienahorach.sk

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.