Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Jste si všemi licencemi jist? Nějaké licenční nedostatky bývají častým důvodem, proč software není v distribuci.
Třeba jmenný server Knot od CZ.NIC byl mimo Fedoru řadu měsíců mimo jiné kvůli dvěma zkopírovaným funkcím, jejichž licence zakazovala komerční šíření. Kdyby se takový soubor slinkoval s GPLv3 souborem, tak by vzniklo něco – binární balíček, který nelze distribuovat – umístit do veřejného repozitáře.
A podobných nebo ještě horších špeků bývá v takových specializovaných, často poloprietárních, programů mnoho.
Tím vás nechci odrazovat. Jenom upozorňuji, že distributor dělá často ošklivou práci, kterou běžný uživatel nevidí, ale která je nutná.
1: Čiže niekedy môže byť práve toto dôvod prečo na domovských stránkach daných aplikácii nieje bineárny balíček?
Ano. Například NVidia přesně takto šíří své ovladače.
2: Ak si aplíkáciu, ktorá obsahuje sporný kód, skompilujem doma na súkromnom PC je to v poriadku. Ale ak takýto balíček zavesím na server už porušujem čo? (nedistribuujem ho spolu s distribúciou linuxu)
Porušujete licenci k výslednému spustitelnému souboru. Distribuce softwaru je jakékoliv šíření, nejen jako balíček v linuxové distribuci.
3: Je nejaká možnosť ako sa takýmto komplikácaim vyhnúť? Napríklad keď autor programu uvádza že jeho sooft je pod GPL tak mu môžem prosto veriť a veselo kompilovať a uverejňovať alebo nie?
To je těžká otázka. Abyste měl problém, tak někdo musí zjistit, že tam máte licenční problém. Tedy musí vynaložit více práce než vy. Zrovna v Knotu byl zdroj těch dvou funkcí ve zdrojácích uveden a CZ.NIC pouze uváděl, že Knot je open source. Takže nikdo nelhal, ani nic netajil. A právě proto se na to snadno přišlo.
Pokud autor uvede licenci, tak je to autor a ten má právo si licenci zvolit jakoukoliv. Není co řešit. Problém ale je, když autor není tak zcela autorem veškerého kódu. Na to je třeba si dát pozor.
4: Hrozí mi niečo za zverejnenie takto skompilovanej bineárky?
Domnívám se, že podle českých zákonů vás může zažalovat pouze držitel majetkových práv, což v případě rozšířeného GPL kódu je každý, kdo do něj přispěl. Zbytek je na rozhodnutí soudu.