Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Tiskni
Sdílej:
Jste si všemi licencemi jist? Nějaké licenční nedostatky bývají častým důvodem, proč software není v distribuci.
Třeba jmenný server Knot od CZ.NIC byl mimo Fedoru řadu měsíců mimo jiné kvůli dvěma zkopírovaným funkcím, jejichž licence zakazovala komerční šíření. Kdyby se takový soubor slinkoval s GPLv3 souborem, tak by vzniklo něco – binární balíček, který nelze distribuovat – umístit do veřejného repozitáře.
A podobných nebo ještě horších špeků bývá v takových specializovaných, často poloprietárních, programů mnoho.
Tím vás nechci odrazovat. Jenom upozorňuji, že distributor dělá často ošklivou práci, kterou běžný uživatel nevidí, ale která je nutná.
1: Čiže niekedy môže byť práve toto dôvod prečo na domovských stránkach daných aplikácii nieje bineárny balíček?
Ano. Například NVidia přesně takto šíří své ovladače.
2: Ak si aplíkáciu, ktorá obsahuje sporný kód, skompilujem doma na súkromnom PC je to v poriadku. Ale ak takýto balíček zavesím na server už porušujem čo? (nedistribuujem ho spolu s distribúciou linuxu)
Porušujete licenci k výslednému spustitelnému souboru. Distribuce softwaru je jakékoliv šíření, nejen jako balíček v linuxové distribuci.
3: Je nejaká možnosť ako sa takýmto komplikácaim vyhnúť? Napríklad keď autor programu uvádza že jeho sooft je pod GPL tak mu môžem prosto veriť a veselo kompilovať a uverejňovať alebo nie?
To je těžká otázka. Abyste měl problém, tak někdo musí zjistit, že tam máte licenční problém. Tedy musí vynaložit více práce než vy. Zrovna v Knotu byl zdroj těch dvou funkcí ve zdrojácích uveden a CZ.NIC pouze uváděl, že Knot je open source. Takže nikdo nelhal, ani nic netajil. A právě proto se na to snadno přišlo.
Pokud autor uvede licenci, tak je to autor a ten má právo si licenci zvolit jakoukoliv. Není co řešit. Problém ale je, když autor není tak zcela autorem veškerého kódu. Na to je třeba si dát pozor.
4: Hrozí mi niečo za zverejnenie takto skompilovanej bineárky?
Domnívám se, že podle českých zákonů vás může zažalovat pouze držitel majetkových práv, což v případě rozšířeného GPL kódu je každý, kdo do něj přispěl. Zbytek je na rozhodnutí soudu.