Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vše bez záruky, vzhledem k tomu, že nikdo z IT čas pomáhat na místě nemá, tak záleží na tom, jestli se mi podaří před každou přednáškou donést techniku, kameru, další počítač, pultík, zprovoznit projektor, tablet, mikrofony atd...Palec nahoru za množství úsilí, kterou tomu věnujete.
Děkuji za reakce na příspěvek. Podle reakce kolegy se propojení virtuální kamery a mikrofonu z OBS do BigBluButton z počítače pro záznam videa/přednášejícího bylo bez poruch a v dobré kvalitě. Přechod z prezentace a kreslení do slidů v LibreOffice na zobrazení PDF v BigBluButton a kreslení do prezentace v BigBluButton z druhého počítače také fungoval dobře a záznam full-screen prohlížeče i z tohoto druhého OBS také vypadá použitelně. BigBluButton se používal i v rámci aktuální konference OpenAlt, i tam funguje pěkně, ale zpoždění vykreslování za kreslením čar a křivek bylo již patrné, projevilo se buď horší připojení účastníků, kterým je sychroně kreslení přenášené, nebo méně výkonu serveru, který se o distribuci pohybů prezentéru animace stará. Kreslení na tabletu na konferenčním pultíku znamená dívat se dolů, to mi bylo vytýkáno i zde již i u minulých záznamů. Potřeboval bych velký monitor ve výšce očí vedle kamery. Ve studiích zpráv asi ví, proč ho tam mají. Až záznamy sestříhám a spojím tak se objeví na kanále předmětu.
Riziko a počty studentů v karanténě rostou takže vedení fakulty zareagovalo včera požadavkem zajistit online přístup nebo alespoň záznamy pokud možno ke všem přednáškám na fakultě. Tak můj test byl akorát v předstihu.
Protože považuji minimálně přednášky na veřejné škole jako veřejná vystoupení, která může navštívit i v prezenční době kdokoliv, tak i další hybridní (na projektor pro přítomné, záznam a sestříhání a online interaktivní přístup přes BigBluButton) přednášky zakládám ve školní instanci BigBlueButtonu jako veřejné.
Zde je link na příští přednášku v pátek 12. 11. od 11:00.
https://cw.felk.cvut.cz/bbb/course/cw_KLNR0J31jp
Dejte mi, prosím, vědět, jestli máte o přístup na přednášky a třeba i možnost pokládat dotazy a diskutovat, zájem a jestli se někdo připojoval i na právě proběhlou páteční přednášku. Postavení, konfigurace techniky a soustředění se na přednášku mi již zabralo všechny zdroje, takže jsem mezi loginy v BigBluButtonu sledovat kdo jsou studenti a kdo je z venku nestíhal. Během hlavní části přednášky asi budu mít jen kvalitnější Samson Lavalier bezdrátový mikrofon, takže dotazy z online připojení budu přijímat jen textově a ideální by bylo, kdyby mě na ně někdo ze sálu upozorňoval. Na diskuzi po prezentační části si vezmu i kompletní headset připojený na druhý počítač, takže bude možná obousměrná hlasová komunikace, akorát asi zatím audio z BBB nedostanu mezi účastníky v sálu. To bych musel přidat ještě nějaké reproduktory.
Díky za zápis i za odkazy.
Na výsledky ze samostatného záběru z kamery a z obrazovky (OBS) sestříhané přes Kdenlive se můžete podívat na kanálu Pokročilé architektury počítačů. Odkazy na jednotlivé slidy i na přednášky zde.Díky za tyhle přednášky. Sleduju je poslední týden každý den. Jen se mi neobjevují v odběrech, musím rovnou na kanál CVUTFEL (ale to je věc na straně YT).
Tiskni
Sdílej: