Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Již naše loňská výuka architektur počítačů využila RISC-V verzi našeho simulátoru QtRvSim. Naše materiály (https://comparch.edu.cvut.cz/) ocenili i přímo na RISCV.org.
Aktuálně se plánuje rozložení látky a organizace výuky pro letošní běh předmětu. Cíle výuky kurzu architektury počítačů jsou stále ty stejné jako při jeho zavádění před dvanácti lety:
Studentům se zájmem o výpočetní techniku předat znalosti základů a principů vykonávaní algoritmů na jednodušších počítačích a úplné základy o jejich komunikaci s okolním světem. Zároveň udělením zkoušky potvrzujeme, že každý absolvent předmětu prokázal alespoň dostatečné znalosti potřebné pro pochopení látky navazujících předmětů (Operační systémy, Návrh vestavných systémů, atd.).V základním kurzu se stále jedná především o základy položené na univerzitách v Stanfordu a Berkley v 80. letech minulého století (RISC), kde vyučující se svými studenty navrhli koncepci a techniky nutné pro další růst výkonu procesorových jader. Tyto základy a nápravu svých nevýhodných rozhodnutí převzali i tehdejší majoritní komerční hráči, jako byl Intel a Motorola. Z univerzitních projeků vzniklé architektury MIPS a SPARC se po přesunu do mladých progresívních firem postupně vyvinuly v nové komerční platformy, ale adaptace principů RISC původními firmami, sliby a zrušení podpory Microsoftem, vznik IBM Power(PC) a ARM je postupně z trhu vytlačily. Nepomohlo jim ani původní tvrdé prosazování licencí a patentů a tím blokace nezávislých implementací a inovací. Ani následné otevření (OpenSPARC) první a v posledním záchvěvu i sliby o otevření druhé (MIPS) již nepomohlo. Nadějný projekt Alpha se také podařilo utlumit. Ale univerzity pro svůj výzkum a vývoj otevřenou architekturu potřebovaly a tak vznik takového projektu byl již jen otázkou času. V další generaci na Berkley Krste Asanović přišel s architekturou RISC-V při jejímž vývoji a publikaci bylo učiněno mnoho opatření, která by měla zaručit, že nebude entitami cílícími na krátkodobý vysoký zisk v rozvoji a šíření zablokovaná.
Aby nebylo možné implementátory a inovátory architektury RISC-V zablokovat, byla založená nezávislé organizace, která vývoj a standardizaci instrukční sady zajišťuje. Pro nezávislost i na mocenských zájmech Spojených států amerických byla původní nadace rozpuštěná a nástupnická organizace registrovaná jako RISC-V International ve Švýcarsku. Pro eliminaci případného vložení trojských/patentových koní pak vlastní přístupové smlouvy ke členství obsahují mnoho pojistek zajišťujících, že materiály poskytnuté členy k diskuzi a příspěvky k rozšířením nemohou být později zneužité k zablokování konkurence. (Je zajímavé porovnat tuto nevládní aktivitu s Evropským společenstvím financovanými standardy jako byl protokol Profibus a podobné, kde byly utajené trojské koně na nezávislé implementátory pečlivě připravené dopředu, viz i naše zkušenosti.)
Sám jsem naše studenty na možnosti a výhody otevřené architektury RISC-V již minimálně od roku 2016 upozorňoval v poslední přednášce kurzu (Vývoj architektur procesorů na příkladech inovací od i4004 k Apple M1 a generacím RISC-V), ale množtví pro studenty nakoupených učebnic a připravené materiály pro výuku s architekturou MIPS nás v té době nějdříve vedly k vývoji simulátoru pro tuto architekturu (QtMips). Několik posledních let ale se studenty investujeme do přepracování simulátoru tak, aby reprezentoval a vizualizoval architekturu RISC-V (QtRvSim). V minulém běhu jsme se rozhodli na využití této architektury jako hlavního modelu ve výuce. Několik drobností jsem opravoval před cvičeními, pro která byla určitá nedokončená funkcionalita potřebná. Obecně ale kromě několika drobností, jako překvapení kolegy (jinak přispěvatel do rozšíření ISA ESA procesoru NOEL-V) a studentky, že instrukce násobení vyzkoušená nad rámec plánu výuky nehlásí chybu a provádí pouze součet, k nějakému problému omezujícímu výuku nedošlo. Násobení a dělení (rozšíření M) bylo doimplementované a dekodér byl doplněn o další úrovně tak, aby byly neznámé/neimplementované instrukce správně vyhodnocené jako chyba. Během prázdnin pak ve spolupráci se studnetem z Fakulty informačních technologií byly do průběžného testování zařazené oficiální testy RISC-V architektury a poté jsem rozšířil podporu i o 64-bitovou verzi. Postupně jsme dosáhli plné shody se specifikací RV32IM a RV64IM s tím, že pro 64-bitový režim zatím nemáme dořešené, jak v grafické verzi zobrazovat hodnoty na signálech a v registrech.
Simulátor jsme pak prezentovali na Embedded World Conference 2023 v sekci, kterou otevřela svým shrnutím úspěchů architektury RISC-V ředitelka RISC-V international, Calista Redmond. Za zmínku z jejího projevu stojí informace o investici miliardy dolarů do architektury RISC-V firmou Intel. Letos pak Intel vydá první čipy (viz mATX základní deska od SiFive s procesorem Horse Creek). Další pokrok ve vývoji simulátoru pan Jakub Dupák prezentoval na RedHat DevConf MINI CZ (video). Přidaná byla podpora instrukcí pro přístup k řídicím a stavovým registrům (CSR, rozšíření Zicsr).
V lednu tohoto roku se mi podařilo dokončit připojení ČVUT k RISC-V International v režimu komunitního člena. Tento režim členství je nabízený akademickým a neziskovým organizacím a je zadarmo. V porovnání s prestižními zahraničními univerzitami je to s velkým zpožděním, ředitelka RISCV.org mě osobně členství navrhovala již na výstavě Embedded World 2020 při ukázce našeho simulátoru na počítači ve stánku Codasip, ale přesvědčit vedení trvalo. Přesto jsme první organizací s doménou končící na CZ, která se zapojila (viz seznam členů RISCV.org). Na druhou stranu na našem území působí mnoho firem, které členy jsou, a právě v Brně založený Codasip je i jedním ze zakládajících členů. Členství umožňuje všem studentům a zaměstnancům ČVUT přístup do skupin a e-mailových konferencí, které jsou určeny pro členy. Zde je možné se zapojit do vývoje architektury, přispívat do specifikací, v současné době především k různým rozšířením atd. Sami jsme se zapojili do RISC-V International Academia and Training Special Interest Group, kde jsme byli vyzvaní k představení našich simulátorů a výukových materiálů. Záznam online schůzky a prezentace je nyní k dispozici na YouTube kanálu RISCV.org (QtRvSim - RISC-V Simulator with Cache and Pipeline Visualization) a za týden od vydání narostl počet shlédnutí nad 700. Náš RISC-V simulátor již v minulém roce využívaly ve výuce tři velké zahraniční univerzity a náš starší, založený na architektuře MIPS, také nejméně tři další univerzity využívají.
V další fázi vývoje plánujeme dokončit podporu CSR do stavu, kdy bude možné prezentovat, stejně jako na naší MIPS verzi, obsluhu časovače a sériového portu z přerušení. Dále se již nalezl mezi studenty zájemce o přidání podpory jednotky stránkování (MMU). Prototyp demostrace prediktoru skoků pro MIPS verzi navrhli a do našeho simulátoru přidali na univerzitě v Athénách. Pro QtRvSim ho vyvíjí v Colorado Springs. V tuto chvíli již simulátor emuluje několik základních systémových volání shodně s RISC-V ABI systému GNU/Linux. V kombinaci s knihovnou NewLib a napojením systémových volání do její struktury (soubor qtrvsim_sys_stub.c) je pak možné zkompilovat příklady ne jen v assembleru interním nebo externím překladačem, ale i kód v jazyce C, který využívá NewLib knihovny včetně printf a malloc (příklad seminaries/qtrvsim/os-emu-example v našich materiálech k podpoře výuky https://gitlab.fel.cvut.cz/b35apo/stud-support/). Tento GCC zkompilovaný kód pak běží jak pod operačním systémem GNU/Linux na RISC-V procesorech, tak v uživatelské QEMU emulaci a i v našem emulátoru. Po přidání podpory MMU by pak bylo možné simulátor využít i pro demonstraci a výuku operačních systémů. Jako vhodný kandidát pro malé Unixové jádro se jeví systém MIT PDOS v RISC-V verzi.
Další, tentokráte živou, prezentaci plánujeme příští weekend v Bruselu na konferenci FOSDEM 2023 5. února od 9:40 v rámci RISC-V devroom (příspěvek QtRVSim—Education from Assembly to Pipeline, Cache Performance, and C Level Programming). Akce bude přenášená i online a třeba se i s některými z vás setkáme na akci při prezentaci vašich projektů. Sám plánuji navštívit prezentaci Pavla Machka o automatickém ostření obrazu kamery pro otevřené telefony (Sharp photos and short movies on a mobile phone). Jeho verzi programu millipixel mám na svém telefonu Librem 5 zkompilovanou a funkční. (Něco o mých nedořešených dobrodružstvích s GPS na Librem 5 pak v mém loňském příspěvku Telefon Librem 5 očima vývojáře automobilové, laboratorní, medicínské a robotické techniky na konferenci OpenAlt)
Protože vím, že je zde minimálně několik zájemců o záznamy přednášek z kurzů architektur počítačů, tak upozorňuji na dokončení a zpřístupnění již celé série českých přednášek z kurzu B4M35PAP - Pokročilé architektury počítačů. Videa ze zimního semestru 2021 na YouTube kanálu. Je to již rok stará novinka, ale od té doby jsem se k napsání zápisku na ABClinuxu nedostal. Loňský běh jsem vyzkoušel formou převrácené třídy, abych měl na konzultace a individuální pomoc studnetům více času. Každý ze studentů si naimplementuje ve Verilogu, případně jiném zvoleném návrhovém HDL jazyce (VHDL, Amaranth, ...), zřetězený procesor, nyní především RISC-V varianty. Slibně se pak rozvíjí v roce 2021 započatý semestrální projekt vycházející z mnou navržené koncepce strukturovaných signálů ve VHDL (https://gitlab.fel.cvut.cz/b4m35pap/rvapo-vhdl). V rámci pokračování se původnímu autorovi podařilo zprovoznit návrh na FPGA Intel Cyclone a další student ho upravil pro běh paralelně s ARM procesorem na našich výukových deskách MZ_APO. Simulovat lze pak projekt v otevřeném GHDL.
Co se týče úvodního kurzu B35APO - Architektura počítačů, tak jsem v minulém letním semestru přepisoval prezentace, fragmenty kódu a překresloval diagramy na RISC-V verzi. Rozhodnutí a vyhecování od kolegů, že již kurz na RISC-V překlopíme i s tehdy aktuálním stavem simulátoru, přišlo relativně pozdě a znamenalo celkem výzvu. Na českých přednáškách jsme se střídali a jak pro vstřícnost ke studnetům, tak i ještě pro případné nemocné COVIDem jsme zajišťovali i vzdálený přístup přes naší školní instalaci BigBlueButton. Bylo to celkem náročné, do toho i nemoc kolegy a několik problémů s HDMI vstupem projekce, takže záznamy sice interně jsou, ale počítal jsem spíš s tím, že pěkné záznamy pořídíme letos, kdy bude přechod kurzu na architekturu RISC-V již ustabilizovaný. Ale je dost možné, že záznamy nebudeme pořizovat a nebo minimálně nebudou publikované. Jedná se o jedno z možných řešení stížností určité skupiny studentů, kdy někteří členové rady programu zhodnotili, že studneti na přednášky nechodí a pak jsou před zkouškami přetížení. Pokud nepůjde odkládat sledování přednášek a bude je nutné navštívit během semestru, je šance, že budou studenti lépe připravení na cvičení. V mém cvičení byla v minulém běhu z 18 lidí dobře připravená a schopná samostatně analyzovat a řešit úlohy jediná studentka a nějaké znalosti z přednášek občas vykazoval ještě jeden student. Zbytek čekal, že vše znova odvykládám a vyřeším sám. Občas jsem vyřešil jen dva vzorové příklady a pak čekal na dotazy a řešení od studentů, v anketě to pak bylo někým velmi kritizované. Takže jestli vzniknou pěkné české nahrávky kurzu v jeho RISC-V variantě nevím.
K dispozici jsou loňské nahrávky základního kurzu v mém anglickém podání (lituji, je to jen tak, jak jsem schopen). Záznam přednášek předmětu BE5B35APO - Computer Architectures z letního semestru 2022 na YouTube. Opět i pro umožnění zapojení studentů ze zahraničních univerzit v rámci EuroTeQ projektu jsem se staral o obousměrný video-přístup přes BigBlueButton a lokální nahrávání přes OBS. Protože v anglické variantě se jedná o malý kurz, tak jsem si i veškerou techniku na každou hodinu sestavoval sám stejně jako střih a další.
Budu rád za případné názory stejně jako u prvního zápisku k dalšímu směřování našeho předmětu. Určitě je relevantní tehdejší poznámka, že by měl být i základní kurz rozšířený o vícejádrové systémy a aspekty paralelního běhu programů a předávání dat. Podobné předměty na zahraničních univerzitách tyto znalosti a mnoho dalších předávají a vyžadují (viz odkazy na podobné kurzy na našich stránkách). I kurzy na ČVUT FIT (BI-APS Architectures of Computer Systems) počítají s lepšími základními znalostmi studentů (dvojková soustava, logické funkce) a tak i do základního kurzu zahrnují některé oblasti, které si my dovolujeme předávat pouze zájemcům o obor v rámci kurzu Pokročilé architektury počítačů. Sám beru zatím vynechání těchto témat jako ústupek průměrným studnetům a soustřeďujeme se na základ jednovláknového zřetězeného zpracování instrukcí, vyrovnávací paměti, volání podprogramů a základy vstupu a výstupu. Třeba nám vládou a dalšími proklamované zlepšení výuky na všech stupních škol v budoucnu přivede studenty, se kterými se půjde i v základním kurzu rychleji postupovat dále. Loňský běh ale vykazoval opačnou tendenci.
K architektuře RISC-V jsme se dostali také při tvorbě ovladačů CAN/TWAI pro čipy ESP32C3, které jsou nyní zahrnuté do hlavního vývojového stromu real-time systému NuttX. Obecně se mi v loňském roce se studenty, kteří mají o obor/techniku/znalosti zájem, podařilo dokončit více velmi pěkných projektů a i jich několik integrovat do hlavních vývojových stromů programů a systémů. Ale o tom třeba příště v pozvánce na naší prezentaci na výstavě Embedded World 2023. Základní představu si můžete udělat z přehledu prezentací a znalostí v rámci mé neformální skupiny Open Technologies Research Education and Exchange Services.
Školní záznamovou techniku jsem si před vánoci půjčil i na amatérský záznam koncertu Poetického hudebního společenstva, kapely inspirované Středozemí pana profesora J.R.R.Tolkiena (záznam prosincového vystoupení v klubu H55 na YouTube).
Tiskni
Sdílej:
pro 64-bitový režim zatím nemáme dořešené, jak v grafické verzi zobrazovat hodnoty na signálech a v registrech.Lidi obvykle kritizovali 64 bitové architektury za to, že kvůli dlouhým pointerům programy spotřebovávají víc paměti. Ale o případu, kdy to někomu spotřebovává moc místa na monitoru, slyším prvně
Jedná se o jedno z možných řešení stížností určité skupiny studentů, kdy někteří členové rady programu zhodnotili, že studneti na přednášky nechodí a pak jsou před zkouškami přetížení. Pokud nepůjde odkládat sledování přednášek a bude je nutné navštívit během semestru, je šance, že budou studenti lépe připravení na cvičení.Kvůli lemplům to od****ou všichni. Klasika.
V lednu tohoto roku se mi podařilo dokončit připojení ČVUT k RISC-V International v režimu komunitního člena. Tento režim členství je nabízený akademickým a neziskovým organizacím a je zadarmo. V porovnání s prestižními zahraničními univerzitami je to s velkým zpožděním ... přesvědčit vedení trvalo.Ono z toho členství vyplývají nějaké povinnosti nebo nevýhody, že bylo potřeba někoho přesvědčovat? Jeden by řekl, že pro ČVUT by tohle mělo být bez rozmýšlení.
Ono z toho členství vyplývají nějaké povinnosti nebo nevýhody, že bylo potřeba někoho přesvědčovat? Jeden by řekl, že pro ČVUT by tohle mělo být bez rozmýšlení.Podmínky jsem celkem pečlivě četl, vlastní přístupová smlouva RISC-V International Association Membership Agreement má pouze tři strany textu. Odkazuje se na zakladatelskou listinu Articles of RISC-V International Association. Ta má v originální kombinované anglicko německé (podepsaná na rejstříkovém soudu Zürich) verzi 14 stránek a akademiky by mohlo těšit, že podepsanými zakladateli RISC-V International jsou přímo prof. David Patterson a Krste Asanović (tedy žádný korporát ale osobnosti). V jsem sám nenašel nic o tom, že by omezoval cokoliv, co se bude projednávat, navrhovat, patentovat mimo půdu, setkání, konference, skupiny RISCV.org. Jen jsou tam přísně stanovené podmínky pro to, co se poskytne k projednání, začlenění v rámci RISCV.org, pak jak se volí vedení, jak jsou definovaná hlasovací práva, platby (celkem vysoké) pro firmy, pro jednotlivce a akademické a neziskové organizace, které budou zastupované jen jedním voleným hlasujícím za individuální členy a jedním za neziskové, je pak přístup zdarma. Když jsem výhody členství vysvětloval profesorům s vlivem na FEL, tak o to moc zájem neměli a nikdo se neangažoval. Když jsem to osobně navrhoval při jiné příležitosti na konci léta panu prorektorovi pro vědu a tvůrčí činnost, tak sice nebyl proti a i to na nějaké schůzce řekl, ale šlo to okamžitě ze stolu jako nepodložené součástmi. Když jsem sepsal zdůvodnění a supliky na FEL oficiální cestou a investoval do přesvědčení pana proděkana, tak to u nás prošlo celkem rychle. Na FIT se pan děkan Marcel Jiřina také s chutí na základě vysvětlení kolegů, kteří tam architektury vyučují, aktivně zapojil. Ale na rektorátu opět vedení, které má přímo zahraniční vztahy a propagaci školy v popisu práce nakonec vždy po mnoha urgencích, telefonátech vysvětlovalo, že teď je to zadarmo, ale pak se bude platit (smlouvy jsou na dobu neurčitou a upgradovat je bez podpisu na placenou je nelze), výmluvy, že to do práce daného člověka nepatří, protože on jen platí schválená placená členství atd. Nikdo se nebyl ochoten podepsat jako komunikující kontakt, ani jako kontakt pro marketing, technický atd, takže nakonec mi dovolil se pod vše za ČVUT podepsat sám, ale obecně to správné není. Pan rektor pak smlouvu podepsal, ale ani mi to nedali vědět stejně jako když předtím kontrakt odeslali zpět na katedru jako nepodložený. Vlastní práci s podpisovým systémem Linux Foundation, která tuto operaci pro RISCV.org zajišťuje jako službu a kde jsem kontrakt připravil, jsem nakonec opět řešil zcela sám.... Takže zdá se, že mnoho lidí mluví a řeší žebříčky The Times Higher Education, QS World University Rankings a jestli jsme nejlepší IT univerzita v ČR, ale spolupráce a představení se těm lidem, kteří opravdu vývoj IT a použitelnost procesorů pro machine-learning akcelerátory a vše další zajímá jen málokoho. Harware udělají přece jiní a my pak navrhneme buď čisté teoretické algoritmy nebo použijeme knihovny od Google a dalších a budeme v soutěžích vynikat. To, že je v systému cache, je potřeba udržet koherenci, alokoval správně aplikace na jádra, využít rychlé komunikační mechanizmy atd. není důležité. Viz třeba nedoporučení našeho simulátoru na prezentaci na poradě o výběru výsledků pro prezentací univerzity pro ministerstvo "Váš projekt se týká HW procesoru, a nedokážu si představit, že bude pro ostatní členy porady přínosný." Přitom již minimálně šest světových univerzit s naším SW učí a ČVUT GitHubu je QtRvSim druhý a QtMips třetí posle hvězdiček a ten první se již ani v žádné forků dva roky nevyvíjí. Nakonec byl ale náš projekt nominovaný mezi dvěma nejlepšími za FIT... Jsem přesvědčený, že věci jsou jinak, třeba Apple vyžaduje na vývojovou a výzkumnou pozici odborníka na AI (machine learning) znalost architektury RISC-V. Codasip je jasné, že při svém požadavku na odborníka na AI má podobné požadavky. Dřívější k HW a naší výuce odmítavá reakce anonyma v diskuzi na ABClinuxu je s následujícími reakcemi a celosvětovým zájem o naší hračku pro studenty až komická. No a když si pustíte John Hennessy and David Patterson 2017 ACM A.M. Turing Award Lecture s podtitulem A New Golden Age for Computer Architecture – RISC-V a sledujete předpovídaný vznik Domain Specific Architecture systému postavených na RISC-V, tak je jasné, kdo a co svět posouvá technologicky dále... Apple, Amazon, Tesla, Alibaba, tedy všichni původně čistě cloudoví a softwaroví dneska řeší návrh procesorů a akcelerátorů, které je posunou dále.
JSEP a SMEP...které byly oproti západu 30 let pozadu
Zajímavostí je, že alternativou pro tu trochu nižší třídu je česká Meopta#VimeCoMame (schválně odkazuju na stránku 3, protože ty nové díly jsou imho o dost horší)
54G Jan 21 17:13 '2023-01-21 16-08-53.mkv' 60G Jan 21 18:57 '2023-01-21 17-31-55.mkv' 1.2G Jan 21 18:14 230121-001.wav 759M Jan 21 19:16 230121-002.wavData již má i s dalšími kamerami Lemming... celkem ho lituji... Takže když mi o jen trochu vychází, tak na koncerty PHS i představení Falešného společenstva chodím, a techniku chci brát, aby z toho měli něco i další. Pokud by někdo chtěl pomoci tak budu rád. Jsem amatér a především v oblasti zvuku je to hrůza... Jinak mám záznam PHS i z letošního Tolkienconu, ale spíš nepředpokládám, že Katka uzná kvalitu k povolení něco publikovat. Jejich písničky studiově nahrané a zveřejněné na http://pisnestredozeme.cz/ nebo na jejich CD jsou úplně jiná třída, kvalita. Jinak FS nyní nahrává Hurinovy děti a shání financování studia. Případně, možná pokud by byli zájemci z ČVUT, kteří by vložili vlastní čas, tak by jim šlo nabídnou nahrávání u nás. Několik studií je i s profi technikou (určitě po jednom na FIT i FEL). Ale nejdražší je pro ně dobrého zvukaže zaplatit. Kdyby to chtěli dělat nadšenci (ideálně studenti) tak se při tom mohou hodně naučit. A na ČVUT je i od koho. Ale ti (AVC, Hody, Jančička), co to již dělají pro profi koncerty čas, energii a asi ani fanouškovské nadšení pro tento žánr nemají.
Pokud by někdo chtěl pomoci tak budu rád. Jsem amatér a především v oblasti zvuku je to hrůza...K záznamu odkazovaném na konci zápisku - když nahráváte na jeden mikrofon, tak neuděláte nic. (A že by udělat potřeba bylo, jen tak namátkou - hned v druhé písni z toho záznamu dost vyčuhuje ta příčná flétna - i na to, že je to sólo. O tom šalmaji, který může zabíjet - 40. minuta - ani nemluvě, tam je to ještě horší. Kromě pár minut od začátku je ten záznam podmodulovaný.) Při zpracování záznamu přijdete na to, co je špatně, ale - kromě té dynamiky - nemáte moc možností to opravit. Mixpult, mikrofony pro jednotlivé kanály, technika bratru za 50 tisíc. Celý koncert se sluchátky na uších a doufat, že když to mícháte na místě, že dokážete neslyšet, co jde z pódia, aby to v záznamu bylo dobře. Nebo - další desítka tisíc - záznamová zvuková karta, nahrát všechny kanály smíchat později. Vám možná spoustu těch věcí půjčí ze školy, to máte výhodu, ovšem čas vám na to nikdo nepůjčí
Takze okolo sebe chodime leta, netuse, ze se na predstavenich potkavaji alespon dva lidi co pisou v asm a rutinne ctou dumpy pameti. Fascinujici.Tak zrovna Pavel Píša je IRL celkem nepřehlédnutelná a nezaměnitelná osobnost