Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Media dnes nevěnovala moc pozornosti odpolednímu hlasování o pravidlech pro krajská referenda.
Zmínku o hlasování jsem zaznamenal jen na ihned.cz.
Poslaneckou sněmovnou dnes prošel návrh
na uzákonění pravidel pro krajská referenda. Aby zákon vstoupil v platnost, musí jej ale ještě schválit senát a podepsat prezident. Nicméně
i toto mi přijde jako pozitivní zpráva (a že těch pozitivních je vždycky málo - snahu o posilování přímé demokracie vítám. Návrh pochází z
dílny ČSSD, proti návrhu hlasovala ODS a spol. Jak kdo z poslanců hlasoval se můžete podívat zde.
Jak jsem zmínil, žádnou diskuzi na toto téma jsem nezaznamenal, takže nevím, proč ODS pozažovala návrh za špatný (pokud někdo máte nějaký relevantní
odkaz, hoďtě jej do diskuze)[update: odkaz na negativní stanovisko vlády, díky xkesh]. Nemám dostatečné právnické vzdělání, abych sám posuzoval, jak moc je návrh dobrý (jak zmiňuji výše, vítám především
snahy o posilování přímé demokracie, posuzování vhodnosti jednotlivých návrhů bych nechal vzdělanějších).
Celý návrh zákona o krajském referendu si můžete přečíst zde.
Z návrhu se pokusím vybrat to, co považuji za podstatné:
Celý návrh jsem ale četl jen zběžně, takže jsem možná něco podstatného přehlédnul (nebo jsem něco podstatného považoval za nepodstatné).
Tiskni
Sdílej:
takže nevím, proč ODS pozažovala návrh za špatný (pokud někdo máte nějaký relevantní odkaz, hoďtě jej do diskuze).Sněmovní tisk 737/1 Stanovisko vlády k tisku 737/0
Je v tom dokumentu nějaký relevantní důvod proč ne? Jen jsem to zběžně prolétl, ale nic jsem nenašelZákladní důvod je ve svatém boji ODS proti občanské demokracii. To ale nikam napsat nemůžou. Jak správně prohlásil kdysi sám velký předseda Topolánek, nemůžou přece říkat otevřeně, co mají za lubem, protože by je pak nikdo nevolil.
Samozrejme, ze ODS je proti referendu, protoze to prece nejde, aby plebs o necem rozhodoval.promin, ale mas to nejake domotane. ODS jsou ti hodni! paroubek je ten spatny! a ke vsemu je to diktator! ;-]
jinak se totiz da vysledek manipulovat prostrednictvim formulace otazkyTo se dá vždycky. Například si lze představit otázku: Souhlasíte s tím, aby měla policie pravomoc zadržovat po neomezenou dobu osoby podezřelé ze zvlášť nebezpečných zločinů? Taková otázka působí vcelku nenápadně a mnoho lidí by jistě hlasovalo "ANO", aniž by si uvědomili, že tak legalizují zavírání nevinných lidí bez soudu.