Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
A proč tedy podporovat ProtonMail? "ProtonMail does not require any personally identifiable information to register" je prostě lež. Chtěj potvrzení SMSkou a tedy tel. číslo. Nemůžeš použít svoje privátní klíče - to znamená, že vygenerovaný klíče musí někde schraňovat oni. A vygenerování těch klíčů probíhá v javaskriptu v prohlížeči. Proto nevidím důvod, proč používat službu, která se tváří jako privátní, ale ve skutečnosti privátní neni ani zbla.
we have access to the following email metadata: sender and recipient email addresses, the IP address incoming messages originated from, message subject, and message sent and received times. [...] We also have access to the following records of account activity: number of messages sent, amount of storage space used, total number of messages, last login time.To je taky privátní jak noha.
Na F-Droidu jsem je nenašel – v první řadě by to tedy měli vydat jako svobodný software (to je nic nestojí) nebo aspoň mít otevřenou specifikaci (mají?), aby k tomu klienta mohl napsat kdokoli. Pokud nejsou schopní udělat ani tohle, tak bych moc nečekal, že budou programovat vlastního klienta pro nějakou minoritní platformu.
Posílat podněty jako zákazník je správné (kdybych byl jejich uživatelem, tak bych tě v tom klidně podpořil), ale osobně bych začal něčím jiným (viz výše).
v první řadě by to tedy měli vydat jako svobodný software (to je nic nestojí)Stoji je to lost revenue. Ekonomicke vzdelani a takova neznalost.
Mně (a nejsem rozhodně sám) přijde absurdní se v bezpečnosti spoléhat na proprietární software. Takže ušlý zisk pro ně v případě takových lidí představuje právě ta uzavřenost. Je věc názoru, zda vidíš víc potenciálních zákazníků v jedné či druhé skupině a na koho se chceš zaměřovat.
Můžete mi někdo vysvětlit jak se používá kecálek co nemá desktopového/webového klienta?My si toho po te Threeme / Signalu zase tak moc informaci nevymenime a kdyz je to na dyl tak si stejne pres ty appky zavolame; takze nas to nelimituje... A zrovna Threema by asi sla i bez mobilu, protoze ma nativni appku pro Widle a mobilni cislo prave u ni nepotrebujes.
Můžete mi někdo vysvětlit jak se používá kecálek co nemá desktopového/webového klienta? To jako i když sedíte u počítače (u mě většina času) tak držíte v ruce smartfoun a patláte na něm? Nebo máte na smartfoun z počítače VNC/jiný způsob jak zadávat věci na normální klávesnici a zobrazovat je na normálním velkém monitoru?Pouzivam KDEConnect.
Ja územie kde ťa môžu sledovať Čína Rusko Sused o----->----->----->----->----->----->-----o---->-----o----->-----o
zaujímajú analýzy Romana MichelkaTi si ešte stále v zákopoch a čakáš až bude Harabín prezidentom? Čo tak zahodiť to krabicové víno a pozrieť sa na svet triezvymi očami.
Tiskni
Sdílej: