T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Zda je to vůbec možné na x86 železe?Jestli najdeš něco co je x86 only a podporuje UEFI tak to můžeš zkusit :)
Enabling the kernel to boot directly from the EFI can theoretically improve the kernel's ability to initialize the computer's hardware in a sane way. Whether this will translate into improvements in practice is another matter. This method of booting is new enough that I haven't seen many comments about it.*Co to přesně znamená, ale nevím.
Matlal sem se s tím u netbooku a docela sem se nasral, protože moje oblíbená distribuce nechtěla vůbec nastartovat. Musel sem tam nechat widle, stejně byly v ceně.No to mě teď všichni strašíte, nám v pátek dorazily do práce nové PC s Core i7 apod (ještě jsem to nerozbalil, ale je mi jasné, že s UEFI) a opravdu bych nerad zůstal na Windows, které k těm PC byly přikoupeny (nechápejte to zle, nic proti Windows, ale zvyk je železná košile a nechci si zvykat na Windows a nemají pro mne žádnou přidanou hodnotu - nutnost antiviráku je naopak ubraná hodnota z výkonu).
$ zgrep EFI /proc/config.gz
CONFIG_EFI_PARTITION=y
CONFIG_EFI=y
CONFIG_EFI_STUB=y
CONFIG_FB_EFI=y
CONFIG_EFI_VARS=y
A počas boot-u dostanem
$ dmesg |grep EFI
EFI Variables Facility v0.08 2004-May-17
Ale /sys/firmware/
neobsahuje adresár efi
. A podľa manuálovej stránky by mi teda efibootmgr
nezafungoval. Nejaký nápad?
/sys/firmware/efi
.
Model: ATA SAMSUNG SSD PM83 (scsi) Disk /dev/sda: 256GB Sector size (logical/physical): 512B/512B Tabulka oddílů: gpt Číslo Začátek Konec Velikost Systém souborů Název Přepínače 1 1049kB 269MB 268MB fat32 EFI System boot 2 269MB 374MB 105MB ext2 Linux filesystem 3 374MB 70,9GB 70,5GB ntfs 4 70,9GB 88,0GB 17,2GB ext4 Linux filesystem 5 88,0GB 256GB 168GB ext4 Linux filesystem
Teď by mne ještě zajímalo, zda takto nabootované jádro startuje čistě do 64-bit režimu, nebo jestli se stále provadí lagacy x86 start s reálným režimem atd.? Zda je to vůbec možné na x86 železe?Jádro nebootuje v reálném režimu už dost dlouho a proto u BIOSu potřebuje zavaděč. Nicméně 64bitové jádro se zavaděčem bootuje 32bitově a v UEFI by mohlo bootovat už 64bitově, ale jestli to dělá, to nevím. Jinak druhý důvod zavedení UEFI (hned po grafickém bootu
Tiskni
Sdílej: