Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Po přechodu mého bratra z win na ubuntu potřeboval rozchodit nějaké programy, které má z dob DOSu. Jmenovitě FOXPRO 2. S tím problém nebyl, ale jelikož mu foxpor šahá pro různé aktuální soubory na síť, bylo nutné toto vyřešit. Stanice kam si šahá jedou na win a problém byl, že DOSEMU nechce spolupracovat se smbfs, ale jen s nfs a nikde jsem nenašel jakým způsobem by šlo exportovat z NFS na SMBFS
Každopádně jsme to vyřešili pomocí rsync a cronu a následného scriptu, asi to bude prasárna, ale funguje to.
#!/bin/sh PINGADDR=192.168.0.101 PINGCOUNT=2 SLEEPTIME=1 hodina=`date +%k` den=`date +%w` while [ 1 ] do if [ $den -eq 0 ] || [ $den -eq 6 ] || [ $hodina -ge 17 ]; then exit 0 else STATE_IP=`ping -c $PINGCOUNT $PINGADDR|grep transmitted|awk '{print $4}'` if [ $STATE_IP -ne 0 ]; then echo "ip je dostupna" sync=`rsync -a /co /kam` fi sleep $SLEEPTIME fi done
Funguje to asi tak, že pokud je sobota, neděle nebo je více jak 17 hodin včetně, tak to neudělá nic. V cronu script spouštím každý den v osm hodin. Tedy pokud splní všechny podmínky, synchronizuje složky ze stanice na notes a má aktuální soubory každých 10 min.
Pokud má někdo nějaký tip, jak to zlepšít, nebudu se zlobit
Část scriptu převzata odtud
Tiskni
Sdílej: