Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.
Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Startujeme
Už před nějaký časem jsem se rozhodl, že namísto koupě bytu/RD/pozemku zrekonstruuji 2NP v našem rodinném domě, udělam tedy dnes tak oblíbenou půdní vestavbu.
Jednotlivými zápisky se bude snažit vypsat postup, který jsem absolvoval a budu absolvovat při těchto úpravách.
Doufám, že jednotlivé pasáže budou k užitku a že budu moct pomoci lidem, kteří o stavbě přemýšlejí.
Pěkně od začátku. Při soužití s moji, nyní už bývalou, přítelkyní jsme přemýšleli a plánovali bydlení jinak, než-li v bytě. Oba jsme zvyklí na dům a tak nějak byla představa jasná. Buď koupě staršího nebo stavba nového rodinného sídla. Během několika měsíců jsem dospěl k názoru, že kupovat pozemek v naši lokalitě (HK) je poměrně drahá sranda a zadlužit se na 25 let hypotékou o měsíčních splátkách okolo 25k Kč je na mě dost a život je svině.Ke koupi staršího RD jsem taky nedospěl z důvodu velkých investic během bydlení (zkušenost od kamaráda, který si i tak nemůže své bydlení vynachválit)
Takže padla volba na rekonstrukci již postaveného rodinného domu, kde jsem 18 let žil. RD o vnějších rozměrech okolo 9x14m by byla škoda nevyužít, nehledě na to, co s domem po tom, až rodiče nebudou.
V dalších částích se podíváme na výběr architekta/projektanta, vyřizování stavebního povolení/ohlášky, vyřízení úvěru/hypotéky.
Dále je možné se mrknout na moje budoucí bydlení. Pokud k němu budete mít nějaké připomínky (nápady co je a co není špatně) budu velice rád, přeci jenom, stavební úpravy jsou stále možné. Jediné co musí zůstat jsou oba komíny a schody s nosnou zdí uprostřed objektu.
Jakmile se dostanu domů, pokusím se přiložit lepší obrázek domu, s kótami apod.
Pokud máte nějaký nápad co mi chybí v seznamu a bylo by vhodné o tom napsat, šup s tím do komentářů.
Tiskni
Sdílej:
nekamenujte mě :))
No, proč ne, ale asi si přečtu až díl o pokládání kabeláže, umístění a instalaci racku, switche, serverů a diskového pole.
Díky!
zahrnu to do zápisků. Jen se zeptám, ty dveře ze schodiště, co je na nich špatně?
Dobrej nápad, napíšu tam i nějaký rozpočet.
U přítelkyně jsem narazil tak, že jsme odlítli... Ne vážně, po několika návrzích různých pozemků, ale i novostaveb přes známí stále odmítala a něco se ji tam nelíbilo, sama nic nesehnala, tak jsem dal ultimátum... Přeci jenom není jediná na světě. 
To mi prijde jako hloupost. Stejne jako se davaj kabely do list, muzou byt v krku.Hloupost to není, omítka vede teplo mnohem lépe než vzduch.
2.5mm na zasuvky s jistenim 16ATohle by snad mělo stačit v i krku/liště.
To prece nepopiram, jen rikam ze kabely jsou od toho aby vedli elektriku a ne aby se zahrivaly. Pokud se ti kabely ve zdech zahrivaj tak, ze by se v krku samy neuchladily, zazaluj elektrikare pro obecne ohrozeni.To mi prijde jako hloupost. Stejne jako se davaj kabely do list, muzou byt v krku.Hloupost to není, omítka vede teplo mnohem lépe než vzduch.
??? Na vyssi jisteni uz to chce tlustsi kabel samozrejme. Ale k cemu na domovni instalaci silnejsi jistice? Pokud je nekdo magor a chce elektrickej sporak, tak dobre 3x16 a 2.5mm kabel nebo 3x20 a 4mm kabel.2.5mm na zasuvky s jistenim 16ATohle by snad mělo stačit v i krku/liště.
Pokud pouzijes na zasuvku 1,5 mm2, automaticky musis jistit max 10A. Takhle mi to rikal bytovej elektrikar pred tydnem.Může být. Přece jen od doby, kdy jsem se tyto věci učil (ať už na průmce nebo později na FEL v předmětu EIN), uplynuly nějaké roky. Jinak co jsem teď zagooglil, tak mi vypadlo např. tohle, kde v tabulce uvádějí, že podle ČSN 33 2130 lze pro vodiče v omítce použít 1,5 mm2 s jištěním 16 A.
koupelna na proudaku,Od tuším 1.2.2009 musí mít prouďák všechny zásuvky.
jsem elektrikář, táta je elektrikář, brácha je elektrikář, strejda je elektrikáč, děda byl elektrikář... na husí krky na TV a datovou síť uršitě nezapomenu ;)
>>>Při soužití s moji, nyní už bývalou, přítelkyní jsme přemýšleli a plánovali.....
Jestli to dobre chapu tak v soucasnosti jste bez partnerky ?
Jestlize jsem se nemylil tak rada staryho psa zni: Zijte dal jak zijete nyni. Usetrite stovky tisic.
Pokud je zrovna nemate tak je ani nemusite pracne vydelavat.
Kazdopadne Vam preju hodne stesti pri jednani na uradech.
PS
Berte to ode mne jako drzou pripominku.
V pořádku. Ale žít tak, jak žiju teď, opravdu nechci... Chce to změnu
Copak copak zijete si nad pomery ....
Sak jasny. Dulezity, abyste sam byl spokojen.
Na moje starecky kecy se vyflaknite.
Co cože? Že bydlím u bráchy Vám přijde žití nad poměry? Že v mým pokoji u rodičů bydlí babička je nad poměry?
Tohle se strašně blbě hodnotí, když člověk neví jak je to zařízený...
Co se týče Zelená úsporám, žádost je podaná, nyní čekám na vyjádření jestli je všechno v pořádku, nechci předbíhat. Byrokracie to rozhodně byla a důležitá je podpora architekta a jeho schopnosti..
Jinak, děkuji za návrhy, rozhodně se rozepíšu!