Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak už mě přestalo bavit (ne že by mě to tedy někdy bavilo ) čekat na instalaci a hlavně upgrade balíčků pomocí pkgtools.
Jinak je Slackware moc pěkná distribuce, ale ten balíčkovací manažer, to je fakt bída. Kdo viděl obsah skriptu removepkg, musí uznat že pokusy o optimalizaci pro rychlost v bashi nevypadají příliš vábně a v případě removepkg nejsou ani příliš úspěšné. O robustnosti se netřeba vůbec bavit, když něco selže (třeba user udělá z dlouhé chvíle ctrl+C při upgrade glibc) je po srandě. Vůbec spuštění removepkg, když zrovna data nejsou v cache je taky zážitek. Installpkg rozbaluje archiv úplně zbytečně dvakrát, upgradepkg jakbysmet. Prostě bída.
Funkce zobrazení nainstalovaných balíčků pomocí pkgtool je taky kapitola sama pro sebe. Kolika lidem už zešedivěly vlasy při sledování tohoto nápisu - Please wait while Pkgtool scans your system to determine which packages you have installed and prepares a list for you. Operace, která by měla trvat pár milisekund, trvá na 1.5GHz Pentiu 4, světe drž se, 40 sekund!
O nějakém smysluplném rozhranní (API) pro přístup k databázi balíčků v rámci systému si člověk také může nechat leda zdát.
Tak jsem se s tím před dvěma měsíci rozhodl něco udělat a začal reimplementovat pkgtools v C.
Příště napíšu více. Zatím dávám jen odkaz na stránky s projektem.
Tiskni
Sdílej:
Přeju vám hodně úspěchů s realizací vašeho projektu a také hodně nespokojených uživatelů oficiálních balíčkovacích nástrojů, kteří by měli potřebu používat něco jiného. Já mezi nimi nebudu, protože filozofie administrativních nástrojů u Slackware, tj. co nejprimitivnější a nejpřímější, mi zcela vyhovuje i za cenu, že nepoběží tak rychle, jak by teoreticky mohly.
Happy buffer overflows
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
No následky chyby v BDB, kam se data zapisují a závisí na ní např. celý systém, s následky ekvivalentních chyb v grepu, jako nevinného nástroje k vyhledávání, bych raději nesrovnával
Jinak to Happy buffer overflows bylo spíš myšleno jako lehká narážka na to, že to chce implementovat v "náchylném" C místo "méně náchylného" shellu nebo jiného interpretu
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
API k přístupu k databázi balíčků ? Si děláte srandu ? Jukněte se do /var/log/packages|scripts|removed_packages|removed_scripts . Pak na ls, grep a další základní unixovské nástroje a možná vás už ta otázka znovu nenapadne.Nemít žádnou úroveň abstakce vede k ... tedy vlastně nikam nevede, protože to neumožňuje jakkoliv měnit implementaci. Proto existují API i k takovým trivialitám jako /etc/group.
S tím příkladem k /etc/group máte pravdu, ale já to chápu tak, že to je už dlouho zavedený způsob snad na všech *nixech co znám nebo o nich četl a filozofií Slackware je, že pokud to není nezbytně nutné, tak se právě snaží nepřidávat žádné svoje specialitky, jako je tomu často vidět u některých dister. Ale respektuju, že někomu jinému tento přístup nevyhovuje nebo na to dokonce kašle.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`