Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Tak už mě přestalo bavit (ne že by mě to tedy někdy bavilo ) čekat na instalaci a hlavně upgrade balíčků pomocí pkgtools.
Jinak je Slackware moc pěkná distribuce, ale ten balíčkovací manažer, to je fakt bída. Kdo viděl obsah skriptu removepkg, musí uznat že pokusy o optimalizaci pro rychlost v bashi nevypadají příliš vábně a v případě removepkg nejsou ani příliš úspěšné. O robustnosti se netřeba vůbec bavit, když něco selže (třeba user udělá z dlouhé chvíle ctrl+C při upgrade glibc) je po srandě. Vůbec spuštění removepkg, když zrovna data nejsou v cache je taky zážitek. Installpkg rozbaluje archiv úplně zbytečně dvakrát, upgradepkg jakbysmet. Prostě bída.
Funkce zobrazení nainstalovaných balíčků pomocí pkgtool je taky kapitola sama pro sebe. Kolika lidem už zešedivěly vlasy při sledování tohoto nápisu - Please wait while Pkgtool scans your system to determine which packages you have installed and prepares a list for you. Operace, která by měla trvat pár milisekund, trvá na 1.5GHz Pentiu 4, světe drž se, 40 sekund!
O nějakém smysluplném rozhranní (API) pro přístup k databázi balíčků v rámci systému si člověk také může nechat leda zdát.
Tak jsem se s tím před dvěma měsíci rozhodl něco udělat a začal reimplementovat pkgtools v C.
Příště napíšu více. Zatím dávám jen odkaz na stránky s projektem.
Tiskni
Sdílej:
Přeju vám hodně úspěchů s realizací vašeho projektu a také hodně nespokojených uživatelů oficiálních balíčkovacích nástrojů, kteří by měli potřebu používat něco jiného. Já mezi nimi nebudu, protože filozofie administrativních nástrojů u Slackware, tj. co nejprimitivnější a nejpřímější, mi zcela vyhovuje i za cenu, že nepoběží tak rychle, jak by teoreticky mohly.
Happy buffer overflows
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
No následky chyby v BDB, kam se data zapisují a závisí na ní např. celý systém, s následky ekvivalentních chyb v grepu, jako nevinného nástroje k vyhledávání, bych raději nesrovnával
Jinak to Happy buffer overflows bylo spíš myšleno jako lehká narážka na to, že to chce implementovat v "náchylném" C místo "méně náchylného" shellu nebo jiného interpretu
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
API k přístupu k databázi balíčků ? Si děláte srandu ? Jukněte se do /var/log/packages|scripts|removed_packages|removed_scripts . Pak na ls, grep a další základní unixovské nástroje a možná vás už ta otázka znovu nenapadne.Nemít žádnou úroveň abstakce vede k ... tedy vlastně nikam nevede, protože to neumožňuje jakkoliv měnit implementaci. Proto existují API i k takovým trivialitám jako /etc/group.
S tím příkladem k /etc/group máte pravdu, ale já to chápu tak, že to je už dlouho zavedený způsob snad na všech *nixech co znám nebo o nich četl a filozofií Slackware je, že pokud to není nezbytně nutné, tak se právě snaží nepřidávat žádné svoje specialitky, jako je tomu často vidět u některých dister. Ale respektuju, že někomu jinému tento přístup nevyhovuje nebo na to dokonce kašle.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`