Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Včera mi konečně přišly komponenty na moje nové PC. A jako tradičně, protože si PC sestavuju vždycky sám, jsem si musel sám vyřešit také všechny tím způsobené problémy. Tady je popis řešení problémů, které zatím nastaly.
Hned při prvním bootu mě přivítala tato zpráva.
Problém se vyřešil aktualizací BIOSu desky. Starý BIOS ještě nepodporoval E6600. Což je u desky, která by měla podporovat Core 2 Duo out of the box, poněkud překvapující.
Další problém byl hned za rohem, žádná podpora SATA ani PATA řadičů na desce v jádrech <= 2.6.17. Takže většina současných live distribucí si neškrtá. Jádro nabootuje a při startu se dostaneme až do prostředí initrd, ale dál ani ťuk, protože nelze namontovat CD, protože není odkud.
Z initrd prostředí Ubuntu 6.06 pochází tento ne příliš povzbudivý obrázek.
Musel jsem tedy upravit svoji live distribuci megix, přidat nové jádro 2.6.18-rc4 + veci z Gregova stromu, prtože Linus si zrovna dal na 3 týdny pauzu.
Po spuštění z USB klíčenky, kterou jsem musel ráno koupit, vše naběhlo a v /sys/block/ k mé spokojenosti byl jak SATA disk, tak PATA dvdromka připojená přes řadič Jmicron JMB363. S tím jsem moc nepočítal, takže mě to docela potěšilo.
Dostal jsem se až k instalaci Slackware, tak jsem namontoval svůj USB harddisk s balíčky a provedl instalaci pomocí spkg. Naprosto ďábelsky rychlý. Instalace více jak 2GB systému za 110s. (user+sys 24s!) Prostě super. Pravděpodobně to má co dočinění s tím že ten komp má 2GB RAM. S tím také souvisí to že je v kernelu dobré vybrat volbu "2G/2G split".
Teď právě migurju data a budu rozbíhat Xka, takže více info a linuxové benchmarky Core 2 Duo příště. :)
Tiskni
Sdílej:
ale jak rikam uz sou na nem ty leta pouzivani znat. aspon to donutilo rodicove hrabnout do strozoku pro 6000+ kc a poridit epesni lcd
Mne by hlavně zajímalo, jak vypadá $ cat /proc/cpuinfo
, kolik bogomipsů má.
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4792.37 processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4789.19
Jj, dík, vypadá to na pěkně rychlýho a napakanýho chroustala. Na 1.5GHz mam 3000 bogomopsů (a jen 1024 cache). Asi dobrej kauf, co?