Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Včera mi konečně přišly komponenty na moje nové PC. A jako tradičně, protože si PC sestavuju vždycky sám, jsem si musel sám vyřešit také všechny tím způsobené problémy. Tady je popis řešení problémů, které zatím nastaly.
Hned při prvním bootu mě přivítala tato zpráva.
Problém se vyřešil aktualizací BIOSu desky. Starý BIOS ještě nepodporoval E6600. Což je u desky, která by měla podporovat Core 2 Duo out of the box, poněkud překvapující.
Další problém byl hned za rohem, žádná podpora SATA ani PATA řadičů na desce v jádrech <= 2.6.17. Takže většina současných live distribucí si neškrtá. Jádro nabootuje a při startu se dostaneme až do prostředí initrd, ale dál ani ťuk, protože nelze namontovat CD, protože není odkud.
Z initrd prostředí Ubuntu 6.06 pochází tento ne příliš povzbudivý obrázek.
Musel jsem tedy upravit svoji live distribuci megix, přidat nové jádro 2.6.18-rc4 + veci z Gregova stromu, prtože Linus si zrovna dal na 3 týdny pauzu.
Po spuštění z USB klíčenky, kterou jsem musel ráno koupit, vše naběhlo a v /sys/block/ k mé spokojenosti byl jak SATA disk, tak PATA dvdromka připojená přes řadič Jmicron JMB363. S tím jsem moc nepočítal, takže mě to docela potěšilo.
Dostal jsem se až k instalaci Slackware, tak jsem namontoval svůj USB harddisk s balíčky a provedl instalaci pomocí spkg. Naprosto ďábelsky rychlý. Instalace více jak 2GB systému za 110s. (user+sys 24s!) Prostě super. Pravděpodobně to má co dočinění s tím že ten komp má 2GB RAM. S tím také souvisí to že je v kernelu dobré vybrat volbu "2G/2G split".
Teď právě migurju data a budu rozbíhat Xka, takže více info a linuxové benchmarky Core 2 Duo příště. :)
Tiskni
Sdílej:
ale jak rikam uz sou na nem ty leta pouzivani znat. aspon to donutilo rodicove hrabnout do strozoku pro 6000+ kc a poridit epesni lcd
Mne by hlavně zajímalo, jak vypadá $ cat /proc/cpuinfo
, kolik bogomipsů má.
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4792.37 processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4789.19
Jj, dík, vypadá to na pěkně rychlýho a napakanýho chroustala. Na 1.5GHz mam 3000 bogomopsů (a jen 1024 cache). Asi dobrej kauf, co?