Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Včera mi konečně přišly komponenty na moje nové PC. A jako tradičně, protože si PC sestavuju vždycky sám, jsem si musel sám vyřešit také všechny tím způsobené problémy. Tady je popis řešení problémů, které zatím nastaly.
Hned při prvním bootu mě přivítala tato zpráva.
Problém se vyřešil aktualizací BIOSu desky. Starý BIOS ještě nepodporoval E6600. Což je u desky, která by měla podporovat Core 2 Duo out of the box, poněkud překvapující.
Další problém byl hned za rohem, žádná podpora SATA ani PATA řadičů na desce v jádrech <= 2.6.17. Takže většina současných live distribucí si neškrtá. Jádro nabootuje a při startu se dostaneme až do prostředí initrd, ale dál ani ťuk, protože nelze namontovat CD, protože není odkud.
Z initrd prostředí Ubuntu 6.06 pochází tento ne příliš povzbudivý obrázek.
Musel jsem tedy upravit svoji live distribuci megix, přidat nové jádro 2.6.18-rc4 + veci z Gregova stromu, prtože Linus si zrovna dal na 3 týdny pauzu.
Po spuštění z USB klíčenky, kterou jsem musel ráno koupit, vše naběhlo a v /sys/block/ k mé spokojenosti byl jak SATA disk, tak PATA dvdromka připojená přes řadič Jmicron JMB363. S tím jsem moc nepočítal, takže mě to docela potěšilo.
Dostal jsem se až k instalaci Slackware, tak jsem namontoval svůj USB harddisk s balíčky a provedl instalaci pomocí spkg. Naprosto ďábelsky rychlý. Instalace více jak 2GB systému za 110s. (user+sys 24s!) Prostě super. Pravděpodobně to má co dočinění s tím že ten komp má 2GB RAM. S tím také souvisí to že je v kernelu dobré vybrat volbu "2G/2G split".
Teď právě migurju data a budu rozbíhat Xka, takže více info a linuxové benchmarky Core 2 Duo příště. :)
Tiskni
Sdílej:
ale jak rikam uz sou na nem ty leta pouzivani znat. aspon to donutilo rodicove hrabnout do strozoku pro 6000+ kc a poridit epesni lcd
Mne by hlavně zajímalo, jak vypadá $ cat /proc/cpuinfo
, kolik bogomipsů má.
processor : 0 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 0 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4792.37 processor : 1 vendor_id : GenuineIntel cpu family : 6 model : 15 model name : Intel(R) Core(TM)2 CPU 6600 @ 2.40GHz stepping : 6 cpu MHz : 2394.570 cache size : 4096 KB physical id : 0 siblings : 2 core id : 1 cpu cores : 2 fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 10 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe nx lm constant_tsc pni monitor ds_cpl vmx est tm2 cx16 xtpr lahf_lm bogomips : 4789.19
Jj, dík, vypadá to na pěkně rychlýho a napakanýho chroustala. Na 1.5GHz mam 3000 bogomopsů (a jen 1024 cache). Asi dobrej kauf, co?