abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:55 | Komunita

    MKVToolNix, tj. sada nástrojů pro práci s formátem (medialnym kontajnerom) Matroska, byl vydán ve verzi 95.0. Podpora přehrávání formátu Matroska míří do Firefoxu [Bug 1422891, Technický popis]. Přehrávání lze již testovat ve Firefoxu Nightly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 17:33 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 211. sraz, který proběhne v pátek 19. září od 18:00 ve Studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Na srazu proběhne přednáška Jiřího Eischmanna o nové verzi prostředí GNOME 49. Nemáte-li možnost se zúčastnit osobně, přednáškový blok bude opět streamován živě na server VHSky.cz a následně i zpřístupněn záznam.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.9. 01:33 | IT novinky

    Microsoft se vyhnul pokutě od Evropské komise za zneužívání svého dominantního postavení na trhu v souvislosti s aplikací Teams. S komisí se dohodl na závazcích, které slíbil splnit. Unijní exekutivě se nelíbilo, že firma svazuje svůj nástroj pro chatování a videohovory Teams se sadou kancelářských programů Office. Microsoft nyní slíbil jasné oddělení aplikace od kancelářských nástrojů, jako jsou Word, Excel a Outlook. Na Microsoft si

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.9. 14:00 | Nová verze

    Samba (Wikipedie), svobodná implementace SMB a Active Directory, byla vydána ve verzi 4.23.0. Počínaje verzí Samba 4.23 jsou unixová rozšíření SMB3 ve výchozím nastavení povolena. Přidána byla podpora SMB3 přes QUIC. Nová utilita smb_prometheus_endpoint exportuje metriky ve formátu Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.9. 12:00 | Zajímavý článek

    Správcovský tým repozitáře F-Droid pro Android sdílí doporučení, jak řešit žádosti o odstranění nelegálního obsahu. Základem je mít nastavené formální procesy, vyhrazenou e-mailovou adresu a být transparentní. Zdůrazňují také důležitost volby jurisdikce (F-Droid je v Nizozemsku).

    |🇵🇸 | Komentářů: 20
    12.9. 05:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o další zranitelnosti v procesorech. Nejnovější zranitelnost byla pojmenována VMScape (CVE-2025-40300, GitHub) a v upstream Linuxech je již opravena. Jedná se o variantu Spectre. KVM host může číst data z uživatelského prostoru hypervizoru, např. QEMU.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 22:00 | Komunita

    V červenci loňského roku organizace Apache Software Foundation (ASF) oznámila, že se částečně přestane dopouštět kulturní apropriace a změní své logo. Dnes bylo nové logo představeno. "Indiánské pírko" bylo nahrazeno dubovým listem a text Apache Software Foundation zkratkou ASF. Slovo Apache se bude "zatím" dál používat. Oficiální název organizace zůstává Apache Software Foundation, stejně jako názvy projektů, například Apache HTTP Server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    11.9. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.104 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.104 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.9. 15:33 | IT novinky

    Spotify spustilo přehrávání v bezztrátové kvalitě. V předplatném Spotify Premium.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.9. 15:00 | IT novinky

    Spoluzakladatel a předseda správní rady americké softwarové společnosti Oracle Larry Ellison vystřídal spoluzakladatele automobilky Tesla a dalších firem Elona Muska na postu nejbohatšího člověka světa. Hodnota Ellisonova majetku díky dnešnímu prudkému posílení ceny akcií Oraclu odpoledne vykazovala nárůst o více než 100 miliard dolarů a dosáhla 393 miliard USD (zhruba 8,2 bilionu Kč). Hodnota Muskova majetku činila zhruba 385 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (81%)
     (7%)
     (3%)
     (3%)
     (4%)
     (2%)
    Celkem 181 hlasů
     Komentářů: 12, poslední 10.9. 13:00
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    13.7.2005 00:30 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Vítej do klubu :-)
    To mi něco připomíná :-)
    13.7.2005 00:36 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vítej do klubu :-)
    LOL, ale zatím jsem do klubu ještě nedospěl. Občas poradím i s tím, jak se rozbaluje tar. A taky jsem si (kupodivu :-)) vůbec nestěžoval, jenom mě zajímá, kde se bere tolik lidí, co neumí anglicky? Možná jenom žiji v nějakém paralelním vesmíru, kde má velká část lidí aspoň elementární schopnost anglickému textu porozumět.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    13.7.2005 00:38 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vítej do klubu :-)
    Umět anglicky a umět si přečíst anglickou dokumenatci, manuály a bůhvíco ještě, to jsou bohužel podle posledních výzkumů dvě ne zcela shodné věci :-/
    Copak toho není dost?
    13.7.2005 21:12 Marián André | skóre: 10 | blog: Qblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vítej do klubu :-)
    Prečítať, porozumieť textu a pochopiť - práve v tom poslednom býva občas 'sabaka zaryta' :)
    Heron avatar 13.7.2005 00:50 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Anglictina a otazky
    Ja jsem se k pocitaci dostal nekdy v 7-8 letech, anglicky jsem se tehdy jeste neucil, ale na tehdejsim Didaktiku (M) mi anglictina v programech zadne problemy nedelala. Proste jsem nejak intuitivne pochopil co ktere slovicko znamena. No problem. Na PC sem se bez anglictiny neobesel uz vubec a v nekolika programovacich jazycich jsem se ucil jenom z anglickych manualu a dneska v podstate ani nepoznam, ze ctu necesky text. Nejhorsi na tom je, ze ve skole jsem z eng pomalu propadal...

    Z tema otazkama je to podobne. Mozna proto, abych se neztrapnil nebo nevim proc, jsem se nikdy nikoho nezeptal. Na vsechno jsem se snazil prijit sam. Vyplatilo se.

    A kdyz tak sleduju (mladsi) kamarady kolem sebe, odrostle na klikacim systemu.... Skoda mluvit. PC-ENG neovladaji, protoze maj vsechno cesky, nad prikazovou radku ohrnujou nos, protoze se da prece vsechno naklikat a chteji si postavit sit a routovat / firewalovat a stavet mail servery bez sebemensi znalosti siti.

    Nevim kam tohle vsechno povede. Kdyz sleduju cim dal castejsi dotazy i zde na abicku, svedcici o tom, ze tazatel o dane veci nevi naprosto vubec nic, je mi z toho tak nejak divne. Ale na druhou stranu si rikam, ze je to jen tim, ze PC pouziva proste hodne lidi a tim padem hodne blbcu.
    13.7.2005 09:00 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglictina a otazky
    A safra, tak na tom jsme úplně stejně :-) i s anglinou i s pocity a zkušenostmi, je to děs
    20.7.2005 22:41 podlesh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglictina a otazky
    Jo jo, ale nejhorší to je na vysokých školách. Protože tam už je taková neznalost do nebe volající. V jakémkoliv vědeckém obotu jsou dnes všechny pokročilejší informace dostupné jen v angličtině (no, leckde ještě zuby nehty drží němčina či francouština).
    13.7.2005 07:26 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Sázel bych na systém školství

    Tuším to bylo ve Třech mužích na toulkách, kde se Jerome Klapka Jerome rozepisoval o stylu výuky cizích jazyků v Británii. V zásadě šlo o to, že mladý Angličan prošlý anglickým školstvím na návštěvě ve Francii dokáže Francouzům odrecitovat všechna jejich nepravidelná slovesa (o což průměrný Francouz nijak zvlášť nestojí), dokáže použít několik frází šroubovaných tak, že jim Francouz neporozumí a dokáže stručně konverzovat o počasí. Nicméně si není schopen objednat v restauraci, ani provést jiný elementární úkon.

    Zajímavé, že to Jerome psal před cca 100 lety a o úplně jiném školském systému, nemůžu se ale zbavit dojmu, že pro stávající české školství to platí bezezbytku.

    Kdysi se té dovednosti říkávalo "čtení s porozuměním". Dnes se ve školách zřejmě učí jen "číst" (ať už v češtině, nebo v cizím jazyce). To "porozumění" čtenému se již striktně nevyžaduje, takže kdejaký absolvent sice dokáže dlouze hovořit na řadu různých témat, žádnému z nich ale nerozumí.

    brk avatar 13.7.2005 08:38 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
    Rozbalit Rozbalit vše je umět a umět
    Ono je umět anglicky a umět anglicky. Na ZŠ jsem zažil ještě ruštinu. "это очень хороший язык". Pak jsem pár let válčil s němčinou a nakonec jsem stejně nějak došel až k té angličtině. Tohle byla pro mne ta nejhorší zkouška, kterou jsem na výšce musel udělat a to i kdyby bych deklasoval státnice na úroveň obyčejné zkoušky. Sice jsem tu zkoušku nějakým zázrakem udělal, ale angličtina si jde stejně úspěšně dál mimo mne. Přeložit si chybovou hlášku, manuál, či nějakou technickou dokumentaci, to ještě nějak jde. Beztak to je jen pár hlášek, které se v různých modifikacích opakují do zblbnutí. Jestliže zamířím na zpravodajský server, tak získám tak leda matnou představu, o čem to je. Už mi silně chybí slovní zásoba a gramatika. EuroNews v TV je na tom silně podobně. No a chtít něco napsat, to už je kapitola sama pro sebe.
    USE="-qt -kde"
    13.7.2005 09:08 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je umět a umět
    Jojo, co se hold v mladi clovek nenauci, ve stari uz obvykle nikdy nenajde.

    Libila se mi prihoda, ktera se stala vehlasnemu polyglotovi Schliemanovi (snad to pisu dobre). Jista slecinka z lepsich kruhu se ho ptala: "A jak jste se pane Schliemane dokazal naucit toliko jazyku?" - "Na zadku, slecinko. Na zadku!"
    13.7.2005 09:11 klassik | skóre: 24 | blog: Klassikov | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Anglina
    Ja neumim anglicky.A nevim kde tu porad berete tu jistotu ze kvuli jednomu programu co si bezny uzivatel chce nainstalovat, se musi naucit anglicky prolistovat x stranek manu a podobne.
    V podstatě nic nevím
    13.7.2005 09:18 trocha pravdy | skóre: 3 | blog: nic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglina
    Autor blogpostu ale nepsal o jednom programu, ale o porozumeni Linuxu jako takovem.

    Myslim si, ze kdyz na to bfu nema (jazykova bariera apod.), tak by si mel zajistit technika. Jestlize se rozhodne to udelat hura stylem je to jeho problem, ale at nevola do lesa, ze ten "blbej Linux" je nemoznej system.
    13.7.2005 09:57 klassik | skóre: 24 | blog: Klassikov | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglina
    Lokalizace je v dnesni dobe uz docela dobra ale stejne si mylsim ze sem tam si chces neco nainstalovat a clovek co neumi anglicky ma potize.Dle meho nazoru pokud clovek nema k pc nejky vztah tak sam nema sanci coz s win neplati
    V podstatě nic nevím
    vencour avatar 14.7.2005 04:28 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Anglina
    Jako BFU se mozna obcas chovam - aspon to nekomu muze pripadat, ale stejne mam radsi anglinu v linuxu - krome fontu :-). Ad lokalizace? Kdyz tomu BFU nebude rozumnet = chapat, tak mu asi nepomuze, ze si to precte? Ci spise o hodne vice se nadre pri prokopavani se.
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.