Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Odkazy
Táto "nová" technológia pochádzajúca z dielne google má webmastrom umožniť priamy prístup k hardwaru počítača. V tomto blogu nechcem rozoberať podrobnosti o tejto technológii (vlastne ani ich moc nepoznám, anglicky viem veľmi slabo). Namiesto toho napíšem svoj názor a rád by som sa dozvedel aký názor na to majú ostaní čitatelia.
Web je tu s nami už nejaký ten rok a za čas svojej existencie prešiel relatívne veľkými zmenami. Pôvodne bol web zameraný na poskytovanie informácii. Podľa tohto zamerania vznikol jazyk HTML. Postupne sa naň (aj zásluhou istej nemenovanej firmy s fakt podareným prehliadačom) nabaľovalo stále viac balastu. Medzi informácie sa vkladali formátovacie značky (napr. font), tabuľky boli používané ako dizajnový prvok a pod.
Po tomto temnom období webu prišla revolúcia menom CSS. Oddelenie obsahu od reprezentácie sa ukázal byť správnym krokom. Nie je to síce skutočný sémantický web, ale zdá sa to byť lepšie ako predchádzajúce riešenia.
Web ale nie je (žiaľ) len informačné médium. Preto vzniki ďalšie technológie ako ajax, flash, silverlight ... niektoré sú riešené ako natívny plugin, iné majú priamu podporu v browseroch. Webové aplikácie sa snažia stále podobať desktopovým aplikáciám. U desktopových aplikácii je dôležitý slušný výkon a to je to prečo vzniklo niečo ako Native Client.
Nechcem vyzerať paranoidne ale pri tom, čo dokážu už súčasné browsery si nechem predstaviť čo budú vedieť s možnosťou vykonávať natívny kód. Principiálne považujem za nezmysel používať webové aplikácie namiesto desktopových. Skôr by som sa pri vývoji webu zameral na sémantickosť, univerzálnosť (nech to bez problémov beží v textových browseroch, grafických browseroch, mobilných browseroch ...). U bežných desktopových aplikácii by som sa zase zameral na možnosť synchronizácie so serverom tak aby bola zbytočnosť používať napríklad webovú RSS čitačku len preto, lebo človek používa deenn niekoľko počítačov.
Tiskni
Sdílej:
(navic me desne rozciluje, ze tomu rikaj NaCl)Proc ne? Kdyz uz to mame Kysliky, proc by tu nemohla byt chlorid sodny (=kuchynska sul)
No uz vidim ten x86 kod interpretovany pres javascript, jak saha na ctecku karet na pc
To jenom ukazuje, ze "naprosta multiplatformnost" je stejna chimera jako "naprosta bezpecnost". Abyste ji totiz dosahli, musite chranit vsechno, ale abyste ji porusili, staci porusit jenom jednu malou soucast. Je to zkratka velmi nestabilni stav.
Kdyby to byl (jakoze neni) interpretovany x86 kod (a navic jeste Javascriptem, muhehe), mas predstavu, jak rychle by to asi bezelo? A možnost napsat si web v assembleru bych nedaval mezi vyhody ale mezi nocni mury :).
hahaha to mě fakt pobavilo. "Nevím o tom nic, neumím anglicky ..." ale "Názor na to mám. "