abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1966 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Inštalácia ovládačov r4p0 pre Mali 400 na sunxi

    28.9.2014 15:45 | Přečteno: 5017× | Hardware | Výběrový blog | poslední úprava: 28.9.2014 15:37

    Grafický čip mali 400 je v súčasnosti jeden z najbežnejšie používaných grafických čipov na ARM doskách / tabletoch. Ako to u propietárnch ovládačov býva zvykom väčšinu práce odvádza propietárna časť v userspace. Malá časť kódu, ktorá poskytuje rozhranie k hardvéru je (a musí byť kvôli GPL) open source. Nedávno sa mi podarilo nájsť binárny ovládač r4p0. Tento blog bude o tom ako rozbehať r4p0 na SoC značky Allwinner.

    Ingrediencie

    Na úspešné rozbehanie ovládačov budeme potrebovať predovšetkým uzatvorenú userspace časť ovládača. Allwinner poskytuje tieto binárne ovládače voľne na ľubovoľné použitie (žiadna EULA). Najvyššia verzia je však r3p2. Novšia verzia (s extrémen humusáckou EULA) sa dá čmajznúť z hardkernelu (neviem či som spomínal, ale nemám túto firmu rád). Pár zaujímavých odstavcov prihladám aj tu:

    2.1 Hardkernel hereby grants Licensee a limited, non-exclusive, non-transferable, irrevocable, restricted right to use the Software in object code form only on the Computer System solely for the purpose of developing application software for Hardkernel devices using the Samsung Exynos 4412 System-on-a-Chip.
    2.2.4 You will not disassemble, decompile, reverse engineer, modify or create derivative works of the Software or documentation nor permit any third party to do so, except to the extent such restrictions are prohibited by applicable mandatory local law.

    Okrem toho budeme potrebovať príslušnú verziu open source časti ovládača zo stránky mali.

    Inštalácia binárnej časti

    tar -xvf r4p0-mp400-fbdev.tar -C /usr/lib

    Jednoduché, že ;-)

    Open source časť

    Grafický čip mali používa široké spektrum SoC. Podľa zapojenia sa inicializuje / mapuje videopamäť na rôznych zariadeniach rôzne. Ovládač zo stránky mali obsahuje len spoločné časti pre všetky SoC. Inicializačný kód sa musí skopírovať do adresára platform:

    $ ls -lh platform
    drwxr-xr-x 2 mirec mirec   68 sep 21 20:55 arm
    drwxr-xr-x 2 mirec mirec   53 sep 21 23:13 sunxi
    

    Od verzie ovládača r3p2 sa zmenil spôsob inicializácie, takže celá špecifická časť sa musela prepísať. Našťastie som nedávno objavil na tomto blogu časť ovládača pre sunxi.

    Novšia verzia (r4p0) vyžaduje síce malé úpravy (inak zhodí kernel), ale nie je to nič hrozné - diff:

    --- sunxi.old.c    2014-09-28 14:49:20.556354235 +0200
    +++ sunxi.c    2014-09-21 23:00:11.750347742 +0200
    @@ -30,6 +30,9 @@
     #include <plat/sys_config.h>
     #include <plat/memory.h>
     #include <plat/system.h>
    +#include <linux/dma-mapping.h>
    +#include <linux/moduleparam.h>
    +#include "mali_pp_scheduler.h"
     
     #ifdef CONFIG_FB_SUNXI_RESERVED_MEM
     extern unsigned long fb_start;
    @@ -152,16 +155,19 @@
             SW_INT_IRQNO_GPU_PP1, SW_INT_IRQNO_GPU_PPMMU1)
     };
     
    +static struct mali_gpu_device_data mali_gpu_data =
    +{
    +    .shared_mem_size = 256 * 1024 * 1024, /* 256MB */
    +};
    +
     static struct platform_device mali_gpu_device =
     {
         .name = MALI_GPU_NAME_UTGARD,
         .id = 0,
         .dev.release = mali_platform_device_release,
    -};
    +    .dev.coherent_dma_mask = DMA_BIT_MASK(32),
     
    -static struct mali_gpu_device_data mali_gpu_data =
    -{
    -    .shared_mem_size = 256 * 1024 * 1024, /* 256MB */
    +    .dev.platform_data = &mali_gpu_data,
     };
     
     int mali_platform_device_register(void)
    @@ -191,12 +197,14 @@
                     ARRAY_SIZE(mali_gpu_resources_m400_mp1));
         }
     
    +    /*
    +     NEEE
         if (0 == err)
         {
             err = platform_device_add_data(&mali_gpu_device, &mali_gpu_data, sizeof(mali_gpu_data));
             if (0 == err)
             {
    -            /* Register the platform device */
    +            / Register the platform device /
                 err = platform_device_register(&mali_gpu_device);
                 if (0 == err)
                 {
    @@ -214,6 +222,22 @@
     
             platform_device_unregister(&mali_gpu_device);
         }
    +    */
    +
    +    /* Register the platform device */
    +    err = platform_device_register(&mali_gpu_device);
    +    if (0 == err) {
    +#ifdef CONFIG_PM_RUNTIME
    +#if (LINUX_VERSION_CODE >= KERNEL_VERSION(2, 6, 37))
    +        pm_runtime_set_autosuspend_delay(&(mali_gpu_device.dev), 1000);
    +        pm_runtime_use_autosuspend(&(mali_gpu_device.dev));
    +#endif
    +        pm_runtime_enable(&(mali_gpu_device.dev));
    +#endif
    +
    +        return 0;
    +    }
    +
     
         return err;
     }
    @@ -223,6 +247,7 @@
         MALI_DEBUG_PRINT(4, ("mali_platform_device_unregister() called\n"));
     
         platform_device_unregister(&mali_gpu_device);
    +    platform_device_put(&mali_gpu_device);
         mali_platform_deinit();
     }
    

    Kompletný zdroják je v mojom repozitári.

    Ovládač je možné skompilovať mimo zdrojákov príkazom (cross kompilátor podľa použitej platformy):

    MALI_PLATFORM=sunxi CROSS_COMPILE=arm-cortex_a7-linux-gnueabi- KDIR=/cesta/k/zdrojakom/jadra USING_UMP=0 BUILD=release make

    Ak by náhodou niekto chcel dať tento ovládač priamo do zdrojákov kernelu (mimochodom tak je to v mojom repozitári, ale keď to niekto chce proriešiť posvojom) tak treba dať pozor na jednu drobnosť: musí byť zapnuté EXTRA_DEFINES:=-DMALI_FAKE_PLATFORM_DEVICE=1 inak sa ovládač len tvári, že sa inicializoval. Pár hodín som sa s tým trápil kým som zistil, že u pánov číňanov je fake reálne zariadenie ;-)

    Výsledky

    Nechce sa mi prepínať medzi rôznymi verziami ovládača, takže žiadne seriózne benchmarky dnes nečakajte. Pre porovnanie som používal Qt5 cinematic experience s povypínanými efektmi. S ovládačom r3p0 sa hodnota fps pohybovala okolo 90. Verzia r4p0 dosahuje okolo 170 fps. Rozdiel bol celkom očakávaný. Momentálne mám totiž dvojjadrovú grafiku a r3p0 vie používať len jedno jadro. Presný changelog nie je bežným používateľom dostupný, takže neviem čo všetko sa medzi r3p0 a r4p0 zmenilo. Škoda, že viacero jadier sa dá použiť legálne len s doskou od hardkernelu.

    Qt 5 cinematic experience - olinuxino Qt 5 cinematic experience - olinuxino

    Bonusový tip: vertikálna synchronizácia

    Na vyššie odkazovanom blogu som našiel odkaz na to, ako zapnúť vertikálnu synchronizáciu. Video z môjho zariadenia so zapnutou synchronizáciou je tu:

           

    Hodnocení: 90 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Max avatar 29.9.2014 09:45 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia ovládačov r4p0 pre Mali 400 na sunxi
    Díky za info, také mně to nejspíše bude čekat, takže jsi mi ušetřil čas.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    xkucf03 avatar 26.10.2014 00:00 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia ovládačov r4p0 pre Mali 400 na sunxi

    Jak pokročila Lima? Poslední zpráva u nich je:

    Q3A now runs with open source generated shaders!

    což zní dost slibně a to bylo už 2013-03-18.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    mirec avatar 19.11.2014 09:20 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Inštalácia ovládačov r4p0 pre Mali 400 na sunxi

    Pokiaľ viem lima je totálne dead. Žiaľ nie je dosť ľudí na to aby drivery dokopali do použiteľného stavu.

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.