Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mám Pocketbook Touch Lux 3 (626) nebo tak něco a úplně tu věc miluju. Přijde mi hardwarově krásný a mám k němu ještě funkční a nádherný (a taky patřičně drahý) obal Tuff-Luv (nebo tak nějak) a jsem z toho nadšený.
Po prvním pokoukání jsem tak nějak seznal, že čtečka se hodí (jaké překvapení) víceméně jenom ke čtení a k ničemu jinému. No, možná ještě to sudoku nebo šachy jdou. Ale mít představu, že si zajdeš na web, přečteš maily nebo nedejbože odpovíš, tak to vzdej dopředu, to bys prohodil oknem tak za deset minut úplně cokoli.
Umím to porovnat s Kindlem. Kindle mi přijde pro běžnou populaci o fous lepší - je rychlejší (mnohem rychleji startuje), má méně voleb, má (tuším) jenom tři fonty a všechny jsou úplně parádní - díky nim vypadá stránka mnohem kontrastněji, i když display je hardwarově úplně stejný, jako u Pocketbooku. Oproti tomu mi přijde Pocketbook za srovnatelnou cenu fyzicky pěknější hardware, umí víc formátů, ale to je jedno, umí prý mnohem líp re-renderovat PDF (což je pravda, PDFek jsem na Pocketbooku přečetl kutu), dá se víc tunit. Ale na tom moc nezáleží. V 99% budeš mít na displayi jenom text a budeš jej prostě - ehm - číst. I ty nejhorší čtečky s rozlišením 800x600 jsou pro toto plně dostačující.
No, kdybych kupoval dnes čtečku, měl bych osobně úplně jiná kritéria, než jsem měl původně (a na jaké se díváš ty).
S webom je to až tak zlé? Na mobile občas čítam články keď sa mi zdá notebook na posteli nepohodlný a používam firefox s reader mode. Ide mi len o text + občas čiernobiely diagram. Maily samozrejme nie, už určite nie odpovedať pri tej odozve
Ale jakmile si nějakou koupíš - a je opravdu jedno jakou - stejně si ji zamiluješ. Neznám nikoho, komu by se doma čtečka válela bez použití, tablety takto končí mnohem častěji.
Já se, prosím pěkně, hlásím.
Měl jsem B&N Nook Wi-Fi. Už ho velmi dlouho nemám.
Místo toho používám „tablet“ s wacomáckým digitizérem (ten můj obskurní Asus Eee Note nebo konvertibilní thinkpad z řady X), protože si na tom můžu jednoduše přibližovat/posouvat PDF, přepínat mezi více texty nebo pracovat s pořádným slovníkem.
Nebo mám menší kapesní počítač, který se tak nějak, ehm, vejde do skoro libovolné kapsy a na rozdíl od čtečky se dá používat i jako rozumný audio přehrávač aj.
Jo, ale ono čmárání poznámek není čtení.
Prostě aktivní práce s textem. Nedestruktivní podtrhávání, dělám na tom taky korektury a tak.
Já to řeším přes takové to gumovací pero a normální papír, resp. Moleskine, na to mě zase nedostaneš na nějaké digitální zařízení.
Až bude papír podporovat copy&paste, skutečně nedestruktivní mazání, zálohy 1:1,…
Navíc jsem levák a musím být hodně vybíravý při volbě pera&inkoustu, aby mě to nerozčilovalo – to je indukční pero od Wacomu na (pseudo)skle jednodušší.
Nebo mám menší kapesní počítačNad tim jsem zrovna nedavno uvazoval. Jaky?
V podstatě mám tři a všechny tři budou znít dost divně:
Naschval som dnes skúsil ako funguje prehliadač a je to fakt bieda ;) Skoro každý "moderný" web zhodí prehliadač. Moje weby zhodou okolností fungujú dobre a povedal by som, že sú aj celkom použiteľné, pod blogom vo fotkách mám napríklad moju RSS čítačku, tá sa načíta za cca sekundu.
Hmm, ten PocketBook vyzerá stále zaujímavejšie. Dosť mi záleží na kvalite e-inku a tu to vyzerá, že používajú prakticky rovnaký ako kindle paperwhite 3, akurát s IR dotykovým snímačom. Taký istý e-ink by mal mať aj Kobo Glo HD, tiež s IR, ale bojím sa tých negatívnych review. Neviem, či pár ľuďom nefungovali a museli si takto vybiť zlosť, alebo majú u nových čítačiek vážny problém s kvalitou. U kobo sa mi ešte páčila integrácia s pocketom a pekné UI, ktoré viacej pripomína knihu.
Vďaka všetkým za názory. Nakoniec som sa trochu opil a pri notebooku mám Kindle, takže buď som ho ukradol, alebo kúpil ;) Ale teraz vážne kolega sa chcel zbaviť kindla a ja som bol trochu opitý takže som to moc neriešil ;)
Ešte doplním zopár postrehov z kindle paperwhite 2 ktorý som dostal +/- zdarma.
Čítanie na e-inku je fakt príjemné. Osvetlenie je dobre nastaviteľné, v noci sa dá používať v pohode bez toho aby som mal problém so zaspávaním.
Čo sa týka formátov tak calibre sa pri súboroch bez DRM pekne opýta, či ich konvertovať, takže nie je to až tak nepohodlné ako som čakal.
Zatiaľ som veľmi spokojný aj keď som pôvodne chcel inú značku
Tie fonty sú super, aj doteraz som používal fonty z kindle v čítačke na mobile, takže ani mi nevadí, že sa nedajú doinštalovať ďalšie. Dnes som sa ešte trochu hral s calibre a Hyphenate This pluginom, pretože mi chýbalo delenie slov čo bola asi posledná trochu dôležitejšia drobnosť, ktorá mi chýbala.
Mám už kindle, takže je to už celkom irelevantné, ale aj tak ma zaujíma čo konkrétne funguje zle na PocketBook-u?
Videl som zopár modelov v predajni, zdali sa mi hrozne lacné, plastové, ale display mali oproti konkurencii veľmi dobrý. Tiež ma zaujala možnosť "doinštalovať" aplikácie, alebo napísať niečo vlastné keďže SDK je voľne prístupné.
Bývalý kolega má požičaný starší model pocketbooku ešte s pearl displayom, takže som sa s tým chvíľu hral.
Môj Kindle má samozrejme lepší display (o generáciu novší), ale najnovšie pocketbooky by mali mať rovnaký display ako aktuálny Kindle.
Plasty sú možno slabšie, ale to je záležitosť ľahko riešiteľná pevným obalom.
Stabilitu firmvéru ťažko hodnotiť z pár minút hrania sa. Dodatočné funkcie oproti Kindle som neskúmal. Čo ma ale celkom milo prekvapilo boli reakcie firmvéru. Aj keď je to staršia generácia tak to fungovalo svižne bez zásekov. Kindle sa občas zasekáva (keď sa rozhodne, že teraz chce indexovať, alebo teraz sa chce aktualizovať alebo kontaktovať servery amazonu tak bežne sa zasekne na 30s).
Tiskni
Sdílej: