Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Vzhľad som nehodnotil okrem úvodnej vety v sekcii konzistencia, ale to je vecou vkusu. Čo ma však trápi je konzistencia a zlá čitateľnosť symbolov.
Ozaj vie mi niekto vysvetliť prečo je pri výbere písma symbol trojuholníka? Má to symbolizovať, že to s KDE ide z kopca?
Mě v poslední době nemile překvapil GIMP, který změnil všechny ikonky toolů do odstínů šedi
Nastavenia / Rozhranie / Téma ikon, vybrať Legacy ;)
Oxygen robil jeden autor. Boli farebné, ale hlavne boli konzistentné a zrozumiteľné. KDE 5 nemá dizajnéra, takže každá ikona vyzerá ako keby ju kreslil niekto iný. Pritom GNOME tiež používa čiernobiele ikony, ale symboly sú konzistentné a zrozumiteľné.
Nie som až taký pamätník KDE, takže neviem, či práve keramik bol niekedy oficiálnym štandardným štýlom KDE. KDE2 mala štandardne ako štýl Motif (niečo ako Win 98), neskoršia 3.0 tiež a nakoniec 3.4 a 3.5 určite mali celkom konzervatívny plastik. Čo bolo v dobe temna medzi tým neviem ;)
Inak aj v súčasnom dizajne je filter reprezentovaný teiž lievikom, akurát keby som nevedel, že tam bol pôvodne lievik tak tú ikonu neidentifikujem ;)
Tak som naschval urobil screenshot so starou témou a novou. Breeze možno vyzerajú lepšie, ale to je vecou vkusu. Pre mňa ako užívateľa je dôležité, či im dokážem porozumieť a či si ich neskôr pri práci nepletiem. Pre mňa sú v téme breeze nečitateľné ikony pre zastavenie načítavania (mínus v kruhu je bežne zaužívaný symbol pre odstránenie), zväčšiť/zmenšiť (zaužívaný symbol lupy).
Ďalej za problematické považujem umiestnenie tlačidiel s menu (zobáčik dole). Tie patria vždy k symbolu naľavo, ale umiestnené sú v strede, alebo bližšie k pravému symbolu.
Nakoniec tu máme rôznu hrúbku čiar. Hrizontálne a vertikálne čiary sedia presne na pixel, ale diagonlne sú niekde hrubšie (domček) a krivky sú niekde o chlp tenšie (znovu načítať).
Zatiaľ to nie je v plasma mobile, takže nie je čo hlásiť, ale bežne takémuto UI tlieskajú aké je skvelé a zaradia do repa. Tu by trebalo skôr opraviť ich workflow a najať jedného človeka, ktorý by riešil UI a grafiku.
Dizajn nie je len vzhľad, ale patrí tam celkovo užívateľke rozhranie (rozloženie ovládacích prvkov, spôsob ovládania ...)
Tiskni
Sdílej: