V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Ještě jsem nedal dohromady uplně kompletní seznam změn, ale snad ho brzy hodím na naše stránky.
Systém je založen na Debianu, je možné ho instalovat z PC, které má 48 a víc MB RAM a CD mechaniku, a provozovat na systému s 24 a více MB RAM (ideálně 128MB), můžete si vybrat typ instalace buď pro Harddisk, nebo Flash disk, jeho velikost je po instalaci něco málo přes 80MB, takže je možné použít FlashDisk o kapacitě 128MB a vyšší (ideálně 256MB). Cílem tohoto projektu je usnadnit nasazení linuxu na našich routerech, zajistit jednoduché nastavení, správu a stabilitu našich routerů, systém by mohl být menší, ale chci aby byl hlavně naprosto jednoduše rozšířitelný na plnohodnotý Debian a tak umožňoval bezproblémovou instalaci všech balíků. Další podrobnosti najedete v našich fórech...
Nezapomínejte na jednu důležitou věc, systém je navrhnut primárně pro routery o.s. czela.net, proto například skript configurate nebude moc vhodný pro použítí jinde (bez patřičných úprav), nicméně systém jako takový by měl být naprosto univerzální.
Tiskni
Sdílej: