Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Jako vždy v zimě zbylo trochu času si hrát, už dlouho mě lákalo udělat si nějaké porovnání kam se kodeky pro video posunuly za poslední roky, všude se píše o HEVC jako nástupci pro 4k video, abych se přiznal spíš mě na nových kodecích přijde zajímavá až 50% úspora datového toku při stejné kvalitě.
Zkompiloval jsem si tedy přímo z gitu:
Všechny tyto programy už umí pracovat jak s VP9, tak s HEVC, zatímco VP9 se dá umístit i do webm kontejneru HEVC mi zatím šlo umístit jen do MKV kontejneru.
Výsledky jsou opravud impozantní a jsem velmi mile překvapen, pro porovnání kodeků jsem si připravil pouze obrázek králíka Bunnyho, co mě trochu nemile překvapilo byla bohužel rychlost kódování, ta pro x265 ještě ušla, ale pro VP9 byla zcela mimo možné reálné použití (0.25 fps/s na i7 2600K), vývojáři slibují že jakmile kodek doladí tak na rychlosti zapracují.
Použité parametry:
vpxenc big_buck_bunny.y4m --skip=3000 --limit=3300 --passes=2 --codec=vp8 --cpu-used=0 --end-usage=cbr --target-bitrate=128 --kf-max-dist=250 -o big_buck_bunny_200k.vp8
vpxenc big_buck_bunny.y4m --skip=3000 --limit=3300 --passes=2 --codec=vp9 --cpu-used=0 --end-usage=cbr --target-bitrate=200 --kf-max-dist=250 -o big_buck_bunny_200k.vp9
x264 big_buck_bunny.y4m --seek 3000 --frames 300 --pass 1 --bitrate 200 --preset veryslow --profile high --tune film -o big_buck_bunny_200k.h264 x264 big_buck_bunny.y4m --seek 3000 --frames 300 --pass 2 --bitrate 200 --preset veryslow --profile high --tune film -o big_buck_bunny_200k.h264
x265 big_buck_bunny.y4m --frame-skip 3000 --frames 300 --bitrate 200 --preset veryslow -o big_buck_bunny_200k.h265
Čas potřebný pro kódování a velikost souboru:
Pozn: Pro kodek VP8 se mi nedařilo dosáhnout datového toku 200kbit/s, stále ukazoval vyšší datový tok než byl zadaný, proto jsem snížil v příkazu encoderu datový tok na 128kb/s, evidentně se jedná o limit kodeku.
Pokud máte zájem o videa tak jsem je nahrál na náš web přidal jsem tam i video tag, takže majitelé Chrome verze 34 a vyšší si přehrají jak x264, tak vp8 a vp9 v originálech, pro ostatní prohlížeče je tam připraven OGG Theora a Vorbis bohužel s datovým tokem 5Mbit/s, nižší toky výrazně zkreslovaly výsledky.
Tiskni
Sdílej: