Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Jako vždy v zimě zbylo trochu času si hrát, už dlouho mě lákalo udělat si nějaké porovnání kam se kodeky pro video posunuly za poslední roky, všude se píše o HEVC jako nástupci pro 4k video, abych se přiznal spíš mě na nových kodecích přijde zajímavá až 50% úspora datového toku při stejné kvalitě.
Zkompiloval jsem si tedy přímo z gitu:
Všechny tyto programy už umí pracovat jak s VP9, tak s HEVC, zatímco VP9 se dá umístit i do webm kontejneru HEVC mi zatím šlo umístit jen do MKV kontejneru.
Výsledky jsou opravud impozantní a jsem velmi mile překvapen, pro porovnání kodeků jsem si připravil pouze obrázek králíka Bunnyho, co mě trochu nemile překvapilo byla bohužel rychlost kódování, ta pro x265 ještě ušla, ale pro VP9 byla zcela mimo možné reálné použití (0.25 fps/s na i7 2600K), vývojáři slibují že jakmile kodek doladí tak na rychlosti zapracují.
Použité parametry:
vpxenc big_buck_bunny.y4m --skip=3000 --limit=3300 --passes=2 --codec=vp8 --cpu-used=0 --end-usage=cbr --target-bitrate=128 --kf-max-dist=250 -o big_buck_bunny_200k.vp8
vpxenc big_buck_bunny.y4m --skip=3000 --limit=3300 --passes=2 --codec=vp9 --cpu-used=0 --end-usage=cbr --target-bitrate=200 --kf-max-dist=250 -o big_buck_bunny_200k.vp9
x264 big_buck_bunny.y4m --seek 3000 --frames 300 --pass 1 --bitrate 200 --preset veryslow --profile high --tune film -o big_buck_bunny_200k.h264 x264 big_buck_bunny.y4m --seek 3000 --frames 300 --pass 2 --bitrate 200 --preset veryslow --profile high --tune film -o big_buck_bunny_200k.h264
x265 big_buck_bunny.y4m --frame-skip 3000 --frames 300 --bitrate 200 --preset veryslow -o big_buck_bunny_200k.h265
Čas potřebný pro kódování a velikost souboru:
Pozn: Pro kodek VP8 se mi nedařilo dosáhnout datového toku 200kbit/s, stále ukazoval vyšší datový tok než byl zadaný, proto jsem snížil v příkazu encoderu datový tok na 128kb/s, evidentně se jedná o limit kodeku.
Pokud máte zájem o videa tak jsem je nahrál na náš web přidal jsem tam i video tag, takže majitelé Chrome verze 34 a vyšší si přehrají jak x264, tak vp8 a vp9 v originálech, pro ostatní prohlížeče je tam připraven OGG Theora a Vorbis bohužel s datovým tokem 5Mbit/s, nižší toky výrazně zkreslovaly výsledky.
Tiskni
Sdílej: