Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Při mé práci se mi do rukou dostaly Leadtek DVR3200H XC3028 a Leadtek DVR3200H XC4000 tunery, což jsou PCI-E karty, jde o poměrně schopné a relativně levné karty, které mají slušnou citlivost a spoustu funkcí, jenže jak je to u novějších "media" zařízení zvykem v Linuxu jede jen něco, nebo vůbec nic.
Už před půl rokem jsem si řekl že to tak nenechám, v té době jsem dopsal podporu pro DVB-T která je již v nových kernelech k dispozici, naštěstí nešlo o nic nadmíru složitého.
Protože bylo přes svátky celkem dost času a práce se taky zrovna nesypala, lze přirovnat množství placené práce k množství sněhu v okolí prahy za poslední 2 měsíce, tak jsem si řekl že zkusím něco trochu zajímavějšího.
Podrobnější popis karetŘekl jsem si že doplním podporu ostatních funkcí těchto karet do Linuxu. Vzal jsem tedy poslední kernel a začal jsem si postupně pročítat kódy pro ovladač cx23885, časem se ukázalo že podpora TV bude celkem snadná, podpora rádia už tak moc ne a podpora HW encoderu nad moje síly.
Co vše jsem potřeboval:
Po cca 3 týdnech práce se mi podařilo doplnit funkční podporu pro Analogovou TV, S-Video, Composite, Component, FM rádio. Nejvíce práce mi asi přineslo zjištění že některé karty nepodporují autodetekci standardů a tak někdy nehrál zvuk, jindy nefungoval obraz. Patche nyní čekají na začlenění na patchwork.linuxtv.org a doufám že se dostanou do jádra 3.4
Rád bych napsal zápisek delší a trochu přiblížil jak jsem postupoval, ale nevěřím že by pak někdo dočetl konce :)
Důležité je že až si koupíte kartu Leadtek PXDVR3200H v nějakém tom IT obchodě, tak bude v Linuxu snad šlapat vše podstatné
TODO na další dlouhé zimní večery:
Jako třešničku na dortu jsem si tu pro některé další testery připravil upravený RegSpy.exe, kterým jsem používal pro získávání záznamů z registrů jak čipu cx23885, tak cx25840 včetně patche k aktuální verzi pro opravdové maniaky.
Zip soubor na www.2shared.com - RegSpy cx23885 a cx25840
Tiskni
Sdílej:
Taky by mě to zajímalo.
Ne že to budeš moc šířit.Doufej, že to nezaindexuje google
Podle mě nechtějí dát ty informace ven kvůli možným žalobám na SW a HW patenty...To je ovšem smutný. V opačném případě bych se ale stal jejich zákazníkem...
dokonce mě napadlo, že by to tu mohlo vyjít jako článek. Aspoň by tu o HW bylo něco zajímavějšího než další HW novinky…+1
Díky