Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Při mé práci se mi do rukou dostaly Leadtek DVR3200H XC3028 a Leadtek DVR3200H XC4000 tunery, což jsou PCI-E karty, jde o poměrně schopné a relativně levné karty, které mají slušnou citlivost a spoustu funkcí, jenže jak je to u novějších "media" zařízení zvykem v Linuxu jede jen něco, nebo vůbec nic.
Už před půl rokem jsem si řekl že to tak nenechám, v té době jsem dopsal podporu pro DVB-T která je již v nových kernelech k dispozici, naštěstí nešlo o nic nadmíru složitého.
Protože bylo přes svátky celkem dost času a práce se taky zrovna nesypala, lze přirovnat množství placené práce k množství sněhu v okolí prahy za poslední 2 měsíce, tak jsem si řekl že zkusím něco trochu zajímavějšího.
Podrobnější popis karetŘekl jsem si že doplním podporu ostatních funkcí těchto karet do Linuxu. Vzal jsem tedy poslední kernel a začal jsem si postupně pročítat kódy pro ovladač cx23885, časem se ukázalo že podpora TV bude celkem snadná, podpora rádia už tak moc ne a podpora HW encoderu nad moje síly.
Co vše jsem potřeboval:
Po cca 3 týdnech práce se mi podařilo doplnit funkční podporu pro Analogovou TV, S-Video, Composite, Component, FM rádio. Nejvíce práce mi asi přineslo zjištění že některé karty nepodporují autodetekci standardů a tak někdy nehrál zvuk, jindy nefungoval obraz. Patche nyní čekají na začlenění na patchwork.linuxtv.org a doufám že se dostanou do jádra 3.4
Rád bych napsal zápisek delší a trochu přiblížil jak jsem postupoval, ale nevěřím že by pak někdo dočetl konce :)
Důležité je že až si koupíte kartu Leadtek PXDVR3200H v nějakém tom IT obchodě, tak bude v Linuxu snad šlapat vše podstatné
TODO na další dlouhé zimní večery:
Jako třešničku na dortu jsem si tu pro některé další testery připravil upravený RegSpy.exe, kterým jsem používal pro získávání záznamů z registrů jak čipu cx23885, tak cx25840 včetně patche k aktuální verzi pro opravdové maniaky.
Zip soubor na www.2shared.com - RegSpy cx23885 a cx25840
Tiskni
Sdílej:
Taky by mě to zajímalo.
Ne že to budeš moc šířit.Doufej, že to nezaindexuje google
Podle mě nechtějí dát ty informace ven kvůli možným žalobám na SW a HW patenty...To je ovšem smutný. V opačném případě bych se ale stal jejich zákazníkem...
dokonce mě napadlo, že by to tu mohlo vyjít jako článek. Aspoň by tu o HW bylo něco zajímavějšího než další HW novinky…+1
Díky