Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Rád bych poslal texty Robertovi aby to vydal, ale je potřeba adjustace na kterou nemám čas a chuť. ... Co s tím?Už delší dobu zde lobuji :) za institut spoluautorství (v technicky vědních oborech více než obvyklé). K domluvě může sloužit např. konference autorů (kam jsem námět také poslal), případně redakce jako zprostředkovatel. Zatím to ale není možné technicky (připsat článek více autorům) a nějaké procedurální záležitosti (např. míra spolupráce) by asi taky bylo třeba standardizovat, čili stanovit pro spoluautorství nějaká pravidla. Efektivitu spoluautorství si představuju zejména pro situace kdy jeden člověk má téma (problém) a vědomosti a možnost ho prakticky vyřešit, ale už mu pak chybí čas a inspirace převést praxi z poznámek do uceleného článku a druhý má např. objektivnější širší pohled z hlediska běžného čtenáře či uživatele, stylistické schopnosti a chuť do psaní, ale už nemá možnosti nebo vědomosti pro kvalitní testování a potřebuje kvalifikované rady v konkrétních odborných jednotlivostech. V ideálním případě by měl toho druhého nahradit asi redaktor, to by ovšem nesměl být na celé abíčko jen jeden. Podle mého názoru asi není jiná cesta ke zvýšení počtu a zároveň kvality článků v médiu jako je abclinuxu. Strohé a špatně čitelné (a proto čtenářsky neatraktivní) zápisky "fachidiotů" (v dobrém slova smyslu) anebo naopak povrchní, plytké a "senzační" slohová cvičení "pisálků" (též v dobrém slova smyslu) úroveň ani atraktivitu celkově nezvednou, i kdyby se jejich frekvence zvýšila. (Jako jisté varování může sloužit root.cz, některé články, dokonce z pera šéfredaktora, zavánějí bulvárem a nutností naplnit vatou vydání stůj co stůj, např. tento, což je jen jakási roztažená zprávička; jiné např. ty od P. Tišnovského se zase týkají jen velmi speciálních témat a jsou to vlastně jakési části speciální příručky pro velmi úzký okruh čtenářů než články zajímavé pro široké publikum. Zřejmě jako snahu vzdorovat tomuto vývoji připustil root.cz tématiku týkající se Microsoftu a jeho produktů, čímž patrně chce nachytat další čtenáře... Výsledkem je dost podivná směsice, já ačkoliv nejsem žádný IT odborník, tak jsem root.cz kdysi rád četl, teď už tam zabloudím pouze nepoučitelným kliknutím na nějaký atraktivně znějící titulek článku, z něhož se vyklube zpravidla těžké zklamání - root.cz zamířil evidentně na jiné publikum. Což nevím, jestli je také dlouhodobým cílem abclinuxu...)
Tišnovského články vůbec nejsou pro nějaké velmi úzké publikum. Naopak. Lidem, kteří se v oblasti počítačové grafiky a jiných vůbec nepohybují, nechává nahlédnout do problematiky a přitom není povrchní. Zároveň ovšem nepředpokládá žádné velké znalosti. Myslím, že po takových článcích tu existuje velký hlad.Svým charakterem jsou to encyklopedická hesla, popř. části příručky. To znamená, že takový "článek" ocením ve chvíli, kdy mě toto téma momentálně zajímá, a budu vděčný za srozumitelný, strohý, ale pokud možno ucelený pohled do problematiky ve stylu učebnice. Ale nebudu ho chtít číst (a taky skutečně nečtu), abych se o něčem poprvé informoval nebo něčím inspiroval - ze stejného důvodu, proč si takto nečteme učebnice. Nechtěl bych tu podrobně rozebírat konkrétního autora, protože nejde o něj, šlo o příklad (ostatně nijak pejorativně míněný) druhu publikace, jako protiklad k povrchním "rozkecávacím" článkům s atraktivním nadpisem. A to celé v kontextu média sdružujícího autorské příspěvky komunity, jako jsou root.cz nebo abclinuxu.cz, a jako příklad tendence, kdy na jedné straně články suplují jakýsi manuál, a to i formou, a na druhé straně bulvár, a to včetně úrovně zpracování. První druh zkrátka je pro velmi úzké publikum (totiž to, které momentálně potřebuje daný druh manuálu) a ten druhý zase rychle snižuje úroveň a míru vkusu. Nezdá se mi tedy, že prohloubení oběma směry ve snaze o vyrovnaný obsah je ideální náplň IT-portálu, spíš naopak, tyto tendence by měly konvergovat v jednotlivých článcích, proto se mi zdá programová instituce spoluautorství, která by mohla nahradit dříve v tištěných médiích obvyklé odborné redakce.
Tiskni
Sdílej: