Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Rád bych poslal texty Robertovi aby to vydal, ale je potřeba adjustace na kterou nemám čas a chuť. ... Co s tím?Už delší dobu zde lobuji :) za institut spoluautorství (v technicky vědních oborech více než obvyklé). K domluvě může sloužit např. konference autorů (kam jsem námět také poslal), případně redakce jako zprostředkovatel. Zatím to ale není možné technicky (připsat článek více autorům) a nějaké procedurální záležitosti (např. míra spolupráce) by asi taky bylo třeba standardizovat, čili stanovit pro spoluautorství nějaká pravidla. Efektivitu spoluautorství si představuju zejména pro situace kdy jeden člověk má téma (problém) a vědomosti a možnost ho prakticky vyřešit, ale už mu pak chybí čas a inspirace převést praxi z poznámek do uceleného článku a druhý má např. objektivnější širší pohled z hlediska běžného čtenáře či uživatele, stylistické schopnosti a chuť do psaní, ale už nemá možnosti nebo vědomosti pro kvalitní testování a potřebuje kvalifikované rady v konkrétních odborných jednotlivostech. V ideálním případě by měl toho druhého nahradit asi redaktor, to by ovšem nesměl být na celé abíčko jen jeden. Podle mého názoru asi není jiná cesta ke zvýšení počtu a zároveň kvality článků v médiu jako je abclinuxu. Strohé a špatně čitelné (a proto čtenářsky neatraktivní) zápisky "fachidiotů" (v dobrém slova smyslu) anebo naopak povrchní, plytké a "senzační" slohová cvičení "pisálků" (též v dobrém slova smyslu) úroveň ani atraktivitu celkově nezvednou, i kdyby se jejich frekvence zvýšila. (Jako jisté varování může sloužit root.cz, některé články, dokonce z pera šéfredaktora, zavánějí bulvárem a nutností naplnit vatou vydání stůj co stůj, např. tento, což je jen jakási roztažená zprávička; jiné např. ty od P. Tišnovského se zase týkají jen velmi speciálních témat a jsou to vlastně jakési části speciální příručky pro velmi úzký okruh čtenářů než články zajímavé pro široké publikum. Zřejmě jako snahu vzdorovat tomuto vývoji připustil root.cz tématiku týkající se Microsoftu a jeho produktů, čímž patrně chce nachytat další čtenáře... Výsledkem je dost podivná směsice, já ačkoliv nejsem žádný IT odborník, tak jsem root.cz kdysi rád četl, teď už tam zabloudím pouze nepoučitelným kliknutím na nějaký atraktivně znějící titulek článku, z něhož se vyklube zpravidla těžké zklamání - root.cz zamířil evidentně na jiné publikum. Což nevím, jestli je také dlouhodobým cílem abclinuxu...)
Tišnovského články vůbec nejsou pro nějaké velmi úzké publikum. Naopak. Lidem, kteří se v oblasti počítačové grafiky a jiných vůbec nepohybují, nechává nahlédnout do problematiky a přitom není povrchní. Zároveň ovšem nepředpokládá žádné velké znalosti. Myslím, že po takových článcích tu existuje velký hlad.Svým charakterem jsou to encyklopedická hesla, popř. části příručky. To znamená, že takový "článek" ocením ve chvíli, kdy mě toto téma momentálně zajímá, a budu vděčný za srozumitelný, strohý, ale pokud možno ucelený pohled do problematiky ve stylu učebnice. Ale nebudu ho chtít číst (a taky skutečně nečtu), abych se o něčem poprvé informoval nebo něčím inspiroval - ze stejného důvodu, proč si takto nečteme učebnice. Nechtěl bych tu podrobně rozebírat konkrétního autora, protože nejde o něj, šlo o příklad (ostatně nijak pejorativně míněný) druhu publikace, jako protiklad k povrchním "rozkecávacím" článkům s atraktivním nadpisem. A to celé v kontextu média sdružujícího autorské příspěvky komunity, jako jsou root.cz nebo abclinuxu.cz, a jako příklad tendence, kdy na jedné straně články suplují jakýsi manuál, a to i formou, a na druhé straně bulvár, a to včetně úrovně zpracování. První druh zkrátka je pro velmi úzké publikum (totiž to, které momentálně potřebuje daný druh manuálu) a ten druhý zase rychle snižuje úroveň a míru vkusu. Nezdá se mi tedy, že prohloubení oběma směry ve snaze o vyrovnaný obsah je ideální náplň IT-portálu, spíš naopak, tyto tendence by měly konvergovat v jednotlivých článcích, proto se mi zdá programová instituce spoluautorství, která by mohla nahradit dříve v tištěných médiích obvyklé odborné redakce.
Tiskni
Sdílej: