Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Koupil jsem si notebook, no teď už to všichni víte :)
Konkrétně model HP nx7400 s procesorem Core Solo (nechtěl jsem Core 2 Duo kvuli spotřebě)
No a protože by to nebylo normální, kdyby vše fungovalo tak jak má, tak se vyskytly problémy. Největší problém při instalaci Ubuntu FF Beta byl ten, že mi nechodila wifi. Na internetu jsem po pár hodinách hledání nalezl ten pravý návod, rozchodil jsem jí pomocí ovladače z windows a programu ndiswrapper, mezi problémy patřilo například to, že pokud jsem při startu v nevhodnou chvíli zapnul wifi, tak karta prostě po spuštění nechodila, nebo nechodila dobře po probuzení, rozhodl jsem se tedy jednat.
Nejprve jsem se snažil hledat, jak tuto kartu rozjet pomocí opensource ovladače bcm43xx, se kterým jsem měl trochu horší zkušenosti z dřívějších dob, kdy jsem instaloval Ubuntu 6.06 na MAC G4, nicméně poslední verze prý fungují dobře, na stránkách tohoto ovladače jsem zjistil, že karta sice najede, ale nechodí, protože ovladač má problém se změnou intenzity příchozícho signálu (jestli jsem to správně pochopil). Na opravě se pracuje, nicméně jsem se podíval jakých výsledků dosahují testy rychlosti se staršími kartami broadcom a zjistil jsem že je zcestné pro normální použití tuto kartu v Linuxu provozovat, potřebuji v režimu B aspoň 700 KB proti kartě Atheros CM9 (kvuli IP televizi - o té v některém dalším zápisku), což ndiswrapper umí bez problémů, bcm43xx bohužel ne, rychlost v G jsem proti kartě CM9 s ndiswrapperem naměřil dokonce 2800KB/s.
Na stránkách alzasoftu jsem našel miniPCI-E kartu Intel 3945 ABG, zkoušel jsem ještě hledat kartu s chipem Atheros, bohužel jediné co jsem našel byl nějaký Sparklan a Gigabyte, obě karty měly oproti Intel kartě mnohonásobně horší citlivosti (pro 11Mbit má intel -89dB a Sparklan -84dB a pro 1Mbit je to ještě lepší pro Intel) a hlavně se v Česku nedají sehnat. Atheros kartu bych raději hlavně kvuli tomu, že umí mnohem více, než Intel karty, hlavně co se týká nabourávání se do "zabezepčených" wifi sítí :)
Kartu jsem tedy objednal u kamaráda v obchodě za cca 900 Kč s DPH, po 3 dnech přišla, v notebooku jsem vyndal baterii a odpojil ho od zásuvky, odšrouboval 2 šroubky zespoda (s logem klávesnice), zhora jsem odsunul 4 zarážky pro klávesnici, zvednul jsem klávesnici, odšrouboval jsem dalších 6 šroubků a karta byla venku, pak jsem tam vrazil intela, vše zadělal a zapnul, no co se nestalo, vše chodí bez jakýchkoliv problémů, Ubuntu mi zahlásilo že používá restricted driver a to je vše, wifi to našlo hned, dokonce teď s lepším signálem a i na větší vzdálenost, takže jsem spokojen, jako bonus mam teď navíc kartu, která umí i 5GHz (kdo ví jestli to ty antény v notebooku umožní použít).
Pokud tedy někdo chcete původní kartu Broadcom miniPCI-E je k mání za 450 Kč, neporušená a odzkoušená v notebooku HP nx7400, nejspíš bude pasovat i do ntebooku nx7300.
Naneštěstí jsou tu ještě další problémy, které čekají na vyřešení, především zlobící uspání a úsporný režim (vím že návody jsou, ale mě se i přesto po probuzení nezdá že je vše ok a musím změnit jas displeje, jinak je uplně ztmavený), výstup na monitor o kterém jsem tu už blogoval by měl taky chodit trochu jinak a nakonec grafika GMA 950 je kapitola sama o sobě, stávající ovladač v Ubuntu FF není uplně nej a grafika má v glxgears jen cca 850 FPS, v mesa stromu jsou už ovladače nové, které jsou až o 80% rychlejší v některých hrách a v glxgears podává výkon cca 1300 FPS, zlobící video v berylu a compizu přes xv (výstup xshm je zase pomalý ve full-screenu) a nakonec blbě vypadající Warcraft 3 a FT ve wine (asi problém v mesa ovladači). Nicméně některé hry už mi chodí a to paradáně, například Duke Nukem Manhattan Project, nebo Quake 3 :)
Tiskni
Sdílej: