Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Koupil jsem si notebook, no teď už to všichni víte :)
Konkrétně model HP nx7400 s procesorem Core Solo (nechtěl jsem Core 2 Duo kvuli spotřebě)
No a protože by to nebylo normální, kdyby vše fungovalo tak jak má, tak se vyskytly problémy. Největší problém při instalaci Ubuntu FF Beta byl ten, že mi nechodila wifi. Na internetu jsem po pár hodinách hledání nalezl ten pravý návod, rozchodil jsem jí pomocí ovladače z windows a programu ndiswrapper, mezi problémy patřilo například to, že pokud jsem při startu v nevhodnou chvíli zapnul wifi, tak karta prostě po spuštění nechodila, nebo nechodila dobře po probuzení, rozhodl jsem se tedy jednat.
Nejprve jsem se snažil hledat, jak tuto kartu rozjet pomocí opensource ovladače bcm43xx, se kterým jsem měl trochu horší zkušenosti z dřívějších dob, kdy jsem instaloval Ubuntu 6.06 na MAC G4, nicméně poslední verze prý fungují dobře, na stránkách tohoto ovladače jsem zjistil, že karta sice najede, ale nechodí, protože ovladač má problém se změnou intenzity příchozícho signálu (jestli jsem to správně pochopil). Na opravě se pracuje, nicméně jsem se podíval jakých výsledků dosahují testy rychlosti se staršími kartami broadcom a zjistil jsem že je zcestné pro normální použití tuto kartu v Linuxu provozovat, potřebuji v režimu B aspoň 700 KB proti kartě Atheros CM9 (kvuli IP televizi - o té v některém dalším zápisku), což ndiswrapper umí bez problémů, bcm43xx bohužel ne, rychlost v G jsem proti kartě CM9 s ndiswrapperem naměřil dokonce 2800KB/s.
Na stránkách alzasoftu jsem našel miniPCI-E kartu Intel 3945 ABG, zkoušel jsem ještě hledat kartu s chipem Atheros, bohužel jediné co jsem našel byl nějaký Sparklan a Gigabyte, obě karty měly oproti Intel kartě mnohonásobně horší citlivosti (pro 11Mbit má intel -89dB a Sparklan -84dB a pro 1Mbit je to ještě lepší pro Intel) a hlavně se v Česku nedají sehnat. Atheros kartu bych raději hlavně kvuli tomu, že umí mnohem více, než Intel karty, hlavně co se týká nabourávání se do "zabezepčených" wifi sítí :)
Kartu jsem tedy objednal u kamaráda v obchodě za cca 900 Kč s DPH, po 3 dnech přišla, v notebooku jsem vyndal baterii a odpojil ho od zásuvky, odšrouboval 2 šroubky zespoda (s logem klávesnice), zhora jsem odsunul 4 zarážky pro klávesnici, zvednul jsem klávesnici, odšrouboval jsem dalších 6 šroubků a karta byla venku, pak jsem tam vrazil intela, vše zadělal a zapnul, no co se nestalo, vše chodí bez jakýchkoliv problémů, Ubuntu mi zahlásilo že používá restricted driver a to je vše, wifi to našlo hned, dokonce teď s lepším signálem a i na větší vzdálenost, takže jsem spokojen, jako bonus mam teď navíc kartu, která umí i 5GHz (kdo ví jestli to ty antény v notebooku umožní použít).
Pokud tedy někdo chcete původní kartu Broadcom miniPCI-E je k mání za 450 Kč, neporušená a odzkoušená v notebooku HP nx7400, nejspíš bude pasovat i do ntebooku nx7300.
Naneštěstí jsou tu ještě další problémy, které čekají na vyřešení, především zlobící uspání a úsporný režim (vím že návody jsou, ale mě se i přesto po probuzení nezdá že je vše ok a musím změnit jas displeje, jinak je uplně ztmavený), výstup na monitor o kterém jsem tu už blogoval by měl taky chodit trochu jinak a nakonec grafika GMA 950 je kapitola sama o sobě, stávající ovladač v Ubuntu FF není uplně nej a grafika má v glxgears jen cca 850 FPS, v mesa stromu jsou už ovladače nové, které jsou až o 80% rychlejší v některých hrách a v glxgears podává výkon cca 1300 FPS, zlobící video v berylu a compizu přes xv (výstup xshm je zase pomalý ve full-screenu) a nakonec blbě vypadající Warcraft 3 a FT ve wine (asi problém v mesa ovladači). Nicméně některé hry už mi chodí a to paradáně, například Duke Nukem Manhattan Project, nebo Quake 3 :)
Tiskni
Sdílej: