Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Koupil jsem si notebook, no teď už to všichni víte :)
Konkrétně model HP nx7400 s procesorem Core Solo (nechtěl jsem Core 2 Duo kvuli spotřebě)
No a protože by to nebylo normální, kdyby vše fungovalo tak jak má, tak se vyskytly problémy. Největší problém při instalaci Ubuntu FF Beta byl ten, že mi nechodila wifi. Na internetu jsem po pár hodinách hledání nalezl ten pravý návod, rozchodil jsem jí pomocí ovladače z windows a programu ndiswrapper, mezi problémy patřilo například to, že pokud jsem při startu v nevhodnou chvíli zapnul wifi, tak karta prostě po spuštění nechodila, nebo nechodila dobře po probuzení, rozhodl jsem se tedy jednat.
Nejprve jsem se snažil hledat, jak tuto kartu rozjet pomocí opensource ovladače bcm43xx, se kterým jsem měl trochu horší zkušenosti z dřívějších dob, kdy jsem instaloval Ubuntu 6.06 na MAC G4, nicméně poslední verze prý fungují dobře, na stránkách tohoto ovladače jsem zjistil, že karta sice najede, ale nechodí, protože ovladač má problém se změnou intenzity příchozícho signálu (jestli jsem to správně pochopil). Na opravě se pracuje, nicméně jsem se podíval jakých výsledků dosahují testy rychlosti se staršími kartami broadcom a zjistil jsem že je zcestné pro normální použití tuto kartu v Linuxu provozovat, potřebuji v režimu B aspoň 700 KB proti kartě Atheros CM9 (kvuli IP televizi - o té v některém dalším zápisku), což ndiswrapper umí bez problémů, bcm43xx bohužel ne, rychlost v G jsem proti kartě CM9 s ndiswrapperem naměřil dokonce 2800KB/s.
Na stránkách alzasoftu jsem našel miniPCI-E kartu Intel 3945 ABG, zkoušel jsem ještě hledat kartu s chipem Atheros, bohužel jediné co jsem našel byl nějaký Sparklan a Gigabyte, obě karty měly oproti Intel kartě mnohonásobně horší citlivosti (pro 11Mbit má intel -89dB a Sparklan -84dB a pro 1Mbit je to ještě lepší pro Intel) a hlavně se v Česku nedají sehnat. Atheros kartu bych raději hlavně kvuli tomu, že umí mnohem více, než Intel karty, hlavně co se týká nabourávání se do "zabezepčených" wifi sítí :)
Kartu jsem tedy objednal u kamaráda v obchodě za cca 900 Kč s DPH, po 3 dnech přišla, v notebooku jsem vyndal baterii a odpojil ho od zásuvky, odšrouboval 2 šroubky zespoda (s logem klávesnice), zhora jsem odsunul 4 zarážky pro klávesnici, zvednul jsem klávesnici, odšrouboval jsem dalších 6 šroubků a karta byla venku, pak jsem tam vrazil intela, vše zadělal a zapnul, no co se nestalo, vše chodí bez jakýchkoliv problémů, Ubuntu mi zahlásilo že používá restricted driver a to je vše, wifi to našlo hned, dokonce teď s lepším signálem a i na větší vzdálenost, takže jsem spokojen, jako bonus mam teď navíc kartu, která umí i 5GHz (kdo ví jestli to ty antény v notebooku umožní použít).
Pokud tedy někdo chcete původní kartu Broadcom miniPCI-E je k mání za 450 Kč, neporušená a odzkoušená v notebooku HP nx7400, nejspíš bude pasovat i do ntebooku nx7300.
Naneštěstí jsou tu ještě další problémy, které čekají na vyřešení, především zlobící uspání a úsporný režim (vím že návody jsou, ale mě se i přesto po probuzení nezdá že je vše ok a musím změnit jas displeje, jinak je uplně ztmavený), výstup na monitor o kterém jsem tu už blogoval by měl taky chodit trochu jinak a nakonec grafika GMA 950 je kapitola sama o sobě, stávající ovladač v Ubuntu FF není uplně nej a grafika má v glxgears jen cca 850 FPS, v mesa stromu jsou už ovladače nové, které jsou až o 80% rychlejší v některých hrách a v glxgears podává výkon cca 1300 FPS, zlobící video v berylu a compizu přes xv (výstup xshm je zase pomalý ve full-screenu) a nakonec blbě vypadající Warcraft 3 a FT ve wine (asi problém v mesa ovladači). Nicméně některé hry už mi chodí a to paradáně, například Duke Nukem Manhattan Project, nebo Quake 3 :)
Tiskni
Sdílej: