Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Koupil jsem si notebook, no teď už to všichni víte :)
Konkrétně model HP nx7400 s procesorem Core Solo (nechtěl jsem Core 2 Duo kvuli spotřebě)
No a protože by to nebylo normální, kdyby vše fungovalo tak jak má, tak se vyskytly problémy. Největší problém při instalaci Ubuntu FF Beta byl ten, že mi nechodila wifi. Na internetu jsem po pár hodinách hledání nalezl ten pravý návod, rozchodil jsem jí pomocí ovladače z windows a programu ndiswrapper, mezi problémy patřilo například to, že pokud jsem při startu v nevhodnou chvíli zapnul wifi, tak karta prostě po spuštění nechodila, nebo nechodila dobře po probuzení, rozhodl jsem se tedy jednat.
Nejprve jsem se snažil hledat, jak tuto kartu rozjet pomocí opensource ovladače bcm43xx, se kterým jsem měl trochu horší zkušenosti z dřívějších dob, kdy jsem instaloval Ubuntu 6.06 na MAC G4, nicméně poslední verze prý fungují dobře, na stránkách tohoto ovladače jsem zjistil, že karta sice najede, ale nechodí, protože ovladač má problém se změnou intenzity příchozícho signálu (jestli jsem to správně pochopil). Na opravě se pracuje, nicméně jsem se podíval jakých výsledků dosahují testy rychlosti se staršími kartami broadcom a zjistil jsem že je zcestné pro normální použití tuto kartu v Linuxu provozovat, potřebuji v režimu B aspoň 700 KB proti kartě Atheros CM9 (kvuli IP televizi - o té v některém dalším zápisku), což ndiswrapper umí bez problémů, bcm43xx bohužel ne, rychlost v G jsem proti kartě CM9 s ndiswrapperem naměřil dokonce 2800KB/s.
Na stránkách alzasoftu jsem našel miniPCI-E kartu Intel 3945 ABG, zkoušel jsem ještě hledat kartu s chipem Atheros, bohužel jediné co jsem našel byl nějaký Sparklan a Gigabyte, obě karty měly oproti Intel kartě mnohonásobně horší citlivosti (pro 11Mbit má intel -89dB a Sparklan -84dB a pro 1Mbit je to ještě lepší pro Intel) a hlavně se v Česku nedají sehnat. Atheros kartu bych raději hlavně kvuli tomu, že umí mnohem více, než Intel karty, hlavně co se týká nabourávání se do "zabezepčených" wifi sítí :)
Kartu jsem tedy objednal u kamaráda v obchodě za cca 900 Kč s DPH, po 3 dnech přišla, v notebooku jsem vyndal baterii a odpojil ho od zásuvky, odšrouboval 2 šroubky zespoda (s logem klávesnice), zhora jsem odsunul 4 zarážky pro klávesnici, zvednul jsem klávesnici, odšrouboval jsem dalších 6 šroubků a karta byla venku, pak jsem tam vrazil intela, vše zadělal a zapnul, no co se nestalo, vše chodí bez jakýchkoliv problémů, Ubuntu mi zahlásilo že používá restricted driver a to je vše, wifi to našlo hned, dokonce teď s lepším signálem a i na větší vzdálenost, takže jsem spokojen, jako bonus mam teď navíc kartu, která umí i 5GHz (kdo ví jestli to ty antény v notebooku umožní použít).
Pokud tedy někdo chcete původní kartu Broadcom miniPCI-E je k mání za 450 Kč, neporušená a odzkoušená v notebooku HP nx7400, nejspíš bude pasovat i do ntebooku nx7300.
Naneštěstí jsou tu ještě další problémy, které čekají na vyřešení, především zlobící uspání a úsporný režim (vím že návody jsou, ale mě se i přesto po probuzení nezdá že je vše ok a musím změnit jas displeje, jinak je uplně ztmavený), výstup na monitor o kterém jsem tu už blogoval by měl taky chodit trochu jinak a nakonec grafika GMA 950 je kapitola sama o sobě, stávající ovladač v Ubuntu FF není uplně nej a grafika má v glxgears jen cca 850 FPS, v mesa stromu jsou už ovladače nové, které jsou až o 80% rychlejší v některých hrách a v glxgears podává výkon cca 1300 FPS, zlobící video v berylu a compizu přes xv (výstup xshm je zase pomalý ve full-screenu) a nakonec blbě vypadající Warcraft 3 a FT ve wine (asi problém v mesa ovladači). Nicméně některé hry už mi chodí a to paradáně, například Duke Nukem Manhattan Project, nebo Quake 3 :)
Tiskni
Sdílej: