Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Protože už se mi nové hry v Linuxu celkem sekají chtěl bych koupit novou grafickou kartu. Stávající grafická karta je GeForce 6800 GS 256MB PCI-E Leadtek, je docela rychlá a spolehlivá, ale na některé nové Direct3D hry mi už nestačí. Zajímá mě hlavně tento model
Ptám se záměrně tady, protože mě zajímá rozdíl hlavně v Linuxu, vím že GeForce 7950 GT je alespoň 2x rychlejší ve Windows XP a Direct3D, ale rozdíl ve hrách využívajících OpenGL je podle testů minimální. Já používám svou grafickou kartu hlavně pro hraní her v Linuxu přes Wine a to je to co mě zajímá, protože pokud se nepletu, tak wine využívá OpenGL pro vykreslování Direct3D, nerad bych se dočkal toho, že si koupím grafiku o cca 3 000 dražší a hry mi poběží jen o 10% rychleji.
Nemáte někdo podobnou grafiku, případně GeForce 8800 GTS 320MB (ta je na mě ale trochu moc, hlavně kvuli vysoké spotřebě) v Linuxu? Zajímalo by mě o kolik rychleji na takovýchto kartách chodí hry a 3D aplikace ve wine.
V 3DMarku 2005 mam 3600 bodů (fbo, glsl) a ve 3DMarku 2003 mam přibližně 6700 bodů (glsl). Některé hry jsou s fbo výrazně trhanější (cca 60% fps s backbufferem), není to u novější řady trochu lepší? Chtěl bych si zahrát třeba hru S.T.A.L.K.E.R v nativním rozlišení 1920x1200, což s touto kartou v Linuxu nemůžu, musím snížit rozlišení aspoň na 1600x1050 (fbo). Command and Conquer je na maximální detaily taky trhanější (fbo).
Tiskni
Sdílej: