Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už to umí systray? Pochybuji.
Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ? To je nějaká perverzárna jako u Gtk/Gnome? Snad jsme Češi, tak proč to neproženou v těch zdrojákách (když už je adresář nastaven napevno) třeba gettextem, aby se nám to přeložilo a mohli mít v ~ adresář Plocha místo odporného Desktop. V takovém KDE to jde nastavit v klikátku, takže plochu mížu mít třeba /v/adresáři/xxx.
Jaký že je rozdíl mezi těma dvěma zmiňovanými knihovnami?
b) ak niekto vymyslí doprednú kompatiblitu s budúcimi knižnicami a konfiguračnými, tak kľudne. Dovtedy osobne preferujem ~/Desktop
pred neprístupnou konfiguračnou premennou.
lib-kde-desktop
? lib-qt-desktop
? lib-gtk+-desktop
? lib-gnome-desktop
? lib-e17-desktop
?
V akej libke to vlastne bude pre KDE 55.0?
a vlastne, prečo nepreložiť aj /home
na /domáci adresár
? resp. /usr
na /užv
ak chcete prekladať, tak inak, napr nech si to preloží Konqueror, popr nech na filesystéme existuje ~/Plocha
, ale nech je možné aj ~/Desktop
.
Dôvod? V diskusii sa vynoril thread o Blizzard hrách, odporúčam prečítať, zamyslieť sa a porovnať s tým, čo vravím a čo vravíte vy.
bash -c "echo $DESKTOP_VARIABLE"
? Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ?Souhlasím, taky mi to vadí (používám GNOME). Stejně jako ~/Templates atd. Ne kvůli tomu, že by to bylo anglicky, ale kvůli tomu, že zbytek adresářů mám pojmenovaný česky. Tohle by podle mě mělo jít nastavit.
Tiskni
Sdílej: