Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Krátce bych zde chtěl poreferovat o tom co se děje v CVS větvi E17.
Vývoj se v posledních měsících trochu zpomalil, i díky tomu že vyšel Yellow Dog Linux 5.0, tato distribuce využívá jako grafické prostředí právě E17.
Mezi nejdůležitější novinky patří nesporně přechod z ecore na efreet. Já osobně tento přechod považuji za nepodařený, právě kvuli tomuto přechodu jsem neaktualizoval E17 skoro 4 měsíce. Tento přechod přinesl především slušný zmatek do již tak nedávno překopávaného systému ikon, vývojář, který na tom pracoval svou práci nedodělal a tak je nyní situace dost špatná, některé aplikace využívají ecore, jiné efreet.
Další (alespoň pro mě) důležitou novinkou jsou ikony na ploše, zatím je to velmi nedoladěné, ale svůj úkol to splňuje dostatečně, pokud si tedy ikony připravíte například v gnome, nebo přes textový editor v adresáři ~/Desktop/.
Jsou zde ještě jiné novinky, ale ne tak významné.
Přikládám snímek obrazovky:
Tiskni
Sdílej:
Už to umí systray? Pochybuji.
Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ? To je nějaká perverzárna jako u Gtk/Gnome? Snad jsme Češi, tak proč to neproženou v těch zdrojákách (když už je adresář nastaven napevno) třeba gettextem, aby se nám to přeložilo a mohli mít v ~ adresář Plocha místo odporného Desktop. V takovém KDE to jde nastavit v klikátku, takže plochu mížu mít třeba /v/adresáři/xxx.
Jaký že je rozdíl mezi těma dvěma zmiňovanými knihovnami?
b) ak niekto vymyslí doprednú kompatiblitu s budúcimi knižnicami a konfiguračnými, tak kľudne. Dovtedy osobne preferujem ~/Desktop
pred neprístupnou konfiguračnou premennou.
lib-kde-desktop
? lib-qt-desktop
? lib-gtk+-desktop
? lib-gnome-desktop
? lib-e17-desktop
?
V akej libke to vlastne bude pre KDE 55.0?
a vlastne, prečo nepreložiť aj /home
na /domáci adresár
? resp. /usr
na /užv
ak chcete prekladať, tak inak, napr nech si to preloží Konqueror, popr nech na filesystéme existuje ~/Plocha
, ale nech je možné aj ~/Desktop
.
Dôvod? V diskusii sa vynoril thread o Blizzard hrách, odporúčam prečítať, zamyslieť sa a porovnať s tým, čo vravím a čo vravíte vy.
bash -c "echo $DESKTOP_VARIABLE"
? Ohledně ikonek na ploše: proč to musí bejt sakra v adresáři ~/Desktop ?Souhlasím, taky mi to vadí (používám GNOME). Stejně jako ~/Templates atd. Ne kvůli tomu, že by to bylo anglicky, ale kvůli tomu, že zbytek adresářů mám pojmenovaný česky. Tohle by podle mě mělo jít nastavit.