Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po desiatich rokoch nový notebook, asus už dávno nestíha (už ho preto asi päť rokov vôbec nepoužívam). Tentokrát voľba padla na lenovo s ryzenom (dobrá cena aj výkon). Pridávam krátke info pre prípadných záujemcov.
V krátkosti: nepodarilo sa mi bez problémov nainštalovať môj obľúbený debian (tuším kvôli ovládačom pre wifi alebo bluetooth nešlo pustiť ani live CD). Skúsil som ďalej live obrazy nejakých arch distribúcií a potom aj opensuse. Nakoniec som sa ale uvedomil a povedal si, že nejdem maturovať s niečím úplne iným a stiahol som ubuntu. Aspoň niečo nové ale skúšam. Výkonu je dosť a tak namiesto LXQt/LXDE som tam dal KDE. Inak, pre všetky (alebo väčšinu live CD) som musel vypnúť secure boot. UEFI som nechal zapnuté a funguje to s ním.
Notebook som dostal s predinštalovaným MS Windows 10 Pro. V práci ani doma som do windowsov nenabootoval už dlhé roky. Ale keď už som za to musel zaplatiť, tak som inštaláciu na disku radšej nechal (cez live CD kubuntu som zmenšil partíciu s windowsami a pripravil som si tak miesto pre linux). Samotná inštalácia bola bez problémov. Dual boot automaticky nastavený a funkčný.
Wifi funkčná, bluetooth sa s telefónom spáruje. Tlačítka pre hlasitosť, jas obrazovky, zapnutie/vypnutie wifi, bluetooth, prepnutie na externú obrazovku fungujú. Sú tam ďalšie štyri klávesy pre Fn (F9 - zrejme nejaké nastavenia, F11 - niečo s klávesnicou, F12 - symbol obľúbené? a PrtSc - symbol nožníc), ktoré neviem čo znamenajú a nemajú žiadnu viditeľnú odozvu.
Systém behá svižne, notebook pri bežnom inštalovaní a rozbiehaní programátorského prostredia takmer vôbec nepočuť. Boot do linuxu aj windowsu je rýchly.
Tiskni
Sdílej:
necetl sem to cele, ale zahlidl ogicky ze nekomu to nepomuze(ci naopakzhorsi)Fedora je dobre vyladena a nepotrebuje k tomu TLP.
specialne u thinkpadu(jako $subject)Thinkpad E495 je rada Edge. Jako thinkpad vypada, ale uvnitr neni, pokud se neco v posledni dobe uplne nezmenilo.
sudo systemctl hibernate
, noťas pol minúty niečo robil a nakoniec sa vypol. Po zapnutí došlo k nabootovaní. Neskúmal som, kde je problém.
RESUME=UUID=12345678-1234-1234-1234-1234567890aba pregenerovat initramfs
sudo update-initramfs -u -k allpokud pak "sudo systemctl hibernate", resp. resume po nem, bude fungovat a dialog pro vyupnuti stale nebude nabizet hibernaci, pridej /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla s obsahem:
[Re-enable hibernate by default in upower] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.upower.hibernate ResultActive=yes [Re-enable hibernate by default in logind] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.login1.hibernate;org.freedesktop.login1.handle-hibernate-key;org.freedesktop.login1;org.freedesktop.login1.hibernate-multiple-sessions;org.freedesktop.login1.hibernate-ignore-inhibit ResultActive=yes