Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Po desiatich rokoch nový notebook, asus už dávno nestíha (už ho preto asi päť rokov vôbec nepoužívam). Tentokrát voľba padla na lenovo s ryzenom (dobrá cena aj výkon). Pridávam krátke info pre prípadných záujemcov.
V krátkosti: nepodarilo sa mi bez problémov nainštalovať môj obľúbený debian (tuším kvôli ovládačom pre wifi alebo bluetooth nešlo pustiť ani live CD). Skúsil som ďalej live obrazy nejakých arch distribúcií a potom aj opensuse. Nakoniec som sa ale uvedomil a povedal si, že nejdem maturovať s niečím úplne iným a stiahol som ubuntu. Aspoň niečo nové ale skúšam. Výkonu je dosť a tak namiesto LXQt/LXDE som tam dal KDE. Inak, pre všetky (alebo väčšinu live CD) som musel vypnúť secure boot. UEFI som nechal zapnuté a funguje to s ním.
Notebook som dostal s predinštalovaným MS Windows 10 Pro. V práci ani doma som do windowsov nenabootoval už dlhé roky. Ale keď už som za to musel zaplatiť, tak som inštaláciu na disku radšej nechal (cez live CD kubuntu som zmenšil partíciu s windowsami a pripravil som si tak miesto pre linux). Samotná inštalácia bola bez problémov. Dual boot automaticky nastavený a funkčný.
Wifi funkčná, bluetooth sa s telefónom spáruje. Tlačítka pre hlasitosť, jas obrazovky, zapnutie/vypnutie wifi, bluetooth, prepnutie na externú obrazovku fungujú. Sú tam ďalšie štyri klávesy pre Fn (F9 - zrejme nejaké nastavenia, F11 - niečo s klávesnicou, F12 - symbol obľúbené? a PrtSc - symbol nožníc), ktoré neviem čo znamenajú a nemajú žiadnu viditeľnú odozvu.
Systém behá svižne, notebook pri bežnom inštalovaní a rozbiehaní programátorského prostredia takmer vôbec nepočuť. Boot do linuxu aj windowsu je rýchly.
Tiskni
Sdílej:
necetl sem to cele, ale zahlidl ogicky ze nekomu to nepomuze(ci naopakzhorsi)Fedora je dobre vyladena a nepotrebuje k tomu TLP.
specialne u thinkpadu(jako $subject)Thinkpad E495 je rada Edge. Jako thinkpad vypada, ale uvnitr neni, pokud se neco v posledni dobe uplne nezmenilo.
sudo systemctl hibernate
, noťas pol minúty niečo robil a nakoniec sa vypol. Po zapnutí došlo k nabootovaní. Neskúmal som, kde je problém.
RESUME=UUID=12345678-1234-1234-1234-1234567890aba pregenerovat initramfs
sudo update-initramfs -u -k allpokud pak "sudo systemctl hibernate", resp. resume po nem, bude fungovat a dialog pro vyupnuti stale nebude nabizet hibernaci, pridej /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla s obsahem:
[Re-enable hibernate by default in upower] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.upower.hibernate ResultActive=yes [Re-enable hibernate by default in logind] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.login1.hibernate;org.freedesktop.login1.handle-hibernate-key;org.freedesktop.login1;org.freedesktop.login1.hibernate-multiple-sessions;org.freedesktop.login1.hibernate-ignore-inhibit ResultActive=yes