Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Po desiatich rokoch nový notebook, asus už dávno nestíha (už ho preto asi päť rokov vôbec nepoužívam). Tentokrát voľba padla na lenovo s ryzenom (dobrá cena aj výkon). Pridávam krátke info pre prípadných záujemcov.
V krátkosti: nepodarilo sa mi bez problémov nainštalovať môj obľúbený debian (tuším kvôli ovládačom pre wifi alebo bluetooth nešlo pustiť ani live CD). Skúsil som ďalej live obrazy nejakých arch distribúcií a potom aj opensuse. Nakoniec som sa ale uvedomil a povedal si, že nejdem maturovať s niečím úplne iným a stiahol som ubuntu. Aspoň niečo nové ale skúšam. Výkonu je dosť a tak namiesto LXQt/LXDE som tam dal KDE. Inak, pre všetky (alebo väčšinu live CD) som musel vypnúť secure boot. UEFI som nechal zapnuté a funguje to s ním.
Notebook som dostal s predinštalovaným MS Windows 10 Pro. V práci ani doma som do windowsov nenabootoval už dlhé roky. Ale keď už som za to musel zaplatiť, tak som inštaláciu na disku radšej nechal (cez live CD kubuntu som zmenšil partíciu s windowsami a pripravil som si tak miesto pre linux). Samotná inštalácia bola bez problémov. Dual boot automaticky nastavený a funkčný.
Wifi funkčná, bluetooth sa s telefónom spáruje. Tlačítka pre hlasitosť, jas obrazovky, zapnutie/vypnutie wifi, bluetooth, prepnutie na externú obrazovku fungujú. Sú tam ďalšie štyri klávesy pre Fn (F9 - zrejme nejaké nastavenia, F11 - niečo s klávesnicou, F12 - symbol obľúbené? a PrtSc - symbol nožníc), ktoré neviem čo znamenajú a nemajú žiadnu viditeľnú odozvu.
Systém behá svižne, notebook pri bežnom inštalovaní a rozbiehaní programátorského prostredia takmer vôbec nepočuť. Boot do linuxu aj windowsu je rýchly.
Tiskni
Sdílej:
necetl sem to cele, ale zahlidl ogicky ze nekomu to nepomuze(ci naopakzhorsi)Fedora je dobre vyladena a nepotrebuje k tomu TLP.
specialne u thinkpadu(jako $subject)Thinkpad E495 je rada Edge. Jako thinkpad vypada, ale uvnitr neni, pokud se neco v posledni dobe uplne nezmenilo.
sudo systemctl hibernate
, noťas pol minúty niečo robil a nakoniec sa vypol. Po zapnutí došlo k nabootovaní. Neskúmal som, kde je problém.
RESUME=UUID=12345678-1234-1234-1234-1234567890aba pregenerovat initramfs
sudo update-initramfs -u -k allpokud pak "sudo systemctl hibernate", resp. resume po nem, bude fungovat a dialog pro vyupnuti stale nebude nabizet hibernaci, pridej /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/com.ubuntu.enable-hibernate.pkla s obsahem:
[Re-enable hibernate by default in upower] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.upower.hibernate ResultActive=yes [Re-enable hibernate by default in logind] Identity=unix-user:* Action=org.freedesktop.login1.hibernate;org.freedesktop.login1.handle-hibernate-key;org.freedesktop.login1;org.freedesktop.login1.hibernate-multiple-sessions;org.freedesktop.login1.hibernate-ignore-inhibit ResultActive=yes