Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V piatok som si doniesol novy notebook Asus f2f a rozhodol som sa po vzore desktopu nainstalovat nan Fedoru. Instalacia z CD prebehla rychlo, horsie to vsak bolo po nabootovani a zisteni, co vsetko nefunguje.
Notebook je dodavany s peknym 15" displayom, ktory zvlada rozlisenie 1400x1050. X-ka mi nabehli len do 1280x1024, co nebolo nic moc. Nastastie sa rychlo naslo riesenie pomocou programu 915resolution (fungujuceho aj pre chipset 945 :)
Rozchodenie bezdrotoveho pripojenia mi trvalo o dost dlhsie, nevedel som totiz, kde je chyba. Nakoniec ju ale mam funkcnu, tentoraz pomohlo ipw3945
Ked mi uz fungovalo plne rozlisenie a wifi, zacal som instalovat SW, ktory bezne pouzivam a toto mi zabralo zvysok dna.
Dalsi den som zacal s notebookom pracovat, tak si reku pustim nejaku hudbu, nech sa mi lepsie robi. A ono nic... :O
Nasledovalo googlenie a zistenie, ze s danym problemom sa stretlo mnoho dalsich ludi. Horsie ale bolo, ze som nikde nenasiel ine riesenie, ako instalaciu alsa ovladacov z prerelease vetvy.
Tak som sa do toho pustil a po nejakom usili aj to bolo hotove (alsa-driver-1.0.14-58rc3
, alsa-lib-1.0.13-32
). Lenze zvuk furt nesiel.
Uplne na zaciatku instalovania som updatol jadro na aktualnu verziu v repozitory (2.6.19-1.2911.6.5.fc6) a samozrejme som zmazal stare. Niekde som sa ale docital, ze problemy s alsou su aj po upgrade jadra. Tak som nainstaloval starsie (2.6.19-1.2911.fc6) a skusil to. A jeje, hudba isla. Akurat neslo na notebooku menit hlasitost (bud na plne pecky, ale mute). A po chvilke som zistil, ze na tomto jadre mi pre zmenu nefunguje wifi. Tak som to dal prec.
Dalsia vec, ktoru som skusil (uz na balickoch alsy z repozitory) bola pridanie parametrov za modul snd-hda-intel (model=asus-laptop
), ale nepomohlo (akurat sa zmenili polozky vo volume control...). Tak si hovorim, ze jeden cely den rozbiehania zvuku stacil, a ze si radsej pockam na release driverov alsy vo verzii 1.0.14 spolu s novym jadrom, kde to (snad) pojde. Jedine, ze by sa nasiel dobrodinec so zarucenym riesenim :)
2.6.20-1.2925.fc6
(asi nie je podstatne, ale radsej to uvediem)alsa-lib
z repository (verzia 1.0.13-1.fc6
), alsa-driver
som odinstaloval/etc/modprobe.conf
#options snd-hda-intel model=asus-laptop options snd-hda-intel model=uniwill-m31
Kameru, citacky (kariet aj otlackov prstov) a dalsie vymozenosti som zatial neskusal. O kamere a citacke odtlackov som akurat niekde cital, ze nemaju podporu v jadre (a ani dlho mat nebudu), takze si na ne ani nerobim chute (nastastie ich nepotrebujem)
Den pred riesenim zvuku som sa hral s VNC a s NX pripojeniami. Nikdy predtym som to neskusal, tak mam radost, ze mi funguju obe. Este to musim vyskusat naostro aj spoza routra, zatial som to testoval len po lokalnej sieti (problemom asi bude 32kB rychlost pre odosielane data cez nas kabel :| ) Potesila ma aj WakeOnLAN na stolnom pocitaci, ktora tiez funguje presne ako by clovek cakal :)
Kvoli bezpecnemu pripojeniu na svoj stolny komp z dialky som sa pohral s ssh, ktore som doteraz este neskusal. Identifikaciu pomocou certifikatov sa mi rozbiehat nechcelo, ale snad postaci aj zakladna s mojim heslom... A ta funguje dobre (aspon dufam :)
V notebooku sedi dvojjadrove Core2 1.66GHz, vykon oproti stolnemu P4 3.2GHz sa ale nijako vyrazne nezvysil. Spravil som maly benchmark (nejaky vypocet z diplomky) a je to len nieco okolo 15%. Ale som spokojny, konecne mozem pracovat aj mimo svoju izbu.
Tiskni
Sdílej:
Když už mam rpm distro, vlastní jádro má co za problém? Jako základ vezmu /proc/config.gz a doplním zbytek ...
/proc/config.gz
vo fedore nemam.
Hm. V mnohých jádrech bývá přístup ke konfiguraci jádra přes /proc/config.gz. Je to volitelná položka a všude (si) ji cpu. Ale je vollitelná, všude být nemusí, snad kvůli bezpečnosti?
Tedy pokud existuje, je možné z ní dostat .config, upravit (=osekat a doplnit), zkompilovat a jedeme dál = nemusím zkoušet, mám startovací bod, od čeho se odpíchnout, když si chci hrát s kompilací.