Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Ubuntu instalacka uz ma pomaly 5GB ano viem za tych 20 rokov co pouzivam linux sa vela zmenilo mame rychlejsi internet, nie je problem si kupit lacno vecsi USB kluc ale 5GB sa mi zda aj tak vela na instalacny image preco to pisem no preto ze Fedora sa stale drzi na 2GB na ISO subor co sa mi paci trochu mna strasi instalator fedory, konkretne rozdelovanie disku viem ze to clovek nerobi stale to ta caka len raz za cas pri instalacii ale aj tak a suhlasim Ubuntu ide divnym smerom nevadi mi snap ako taky ale viem kam to povedie prec od APT a jednym z dovodov preco ludia pouzivaju ubuntu je aj to ze je to v podstate testing debian a ak spravne chapem v buducnosti snapy nahradia deb ci ako to bude? inac super distro s KDE je PCLinuxOS ale to je ina cast knihy.
Problém je v tom, že si stále upgradoval miesto čistej inštalácie. Takýto postup je len veľmi málo otestovaný, obzvlášť na desktope. Problém si teda riešil správne - čistou inštaláciou, ale nemusel si radikálne Fedoru, stačilo Ubuntu.No, anebo si může nainstalovat Arch, kde upgradování funguje a nemusíš řešit reinstalaci nebo otravný major upgrade proces pokaždé, když aktuální verzi Ubuntu vyprší podpora a/nebo potřebuješ novější balíčky. Krom toho má Arch více balíčku a v aktuálních verzích. Arch jsem nainstaloval v roce 2009 a od té doby jsem na svých desktop/laptop PC nemusel provést instalaci Linuxu.
s endeavours os mám zkušenosti ze na hodně starších PC ani neboouje nebo děti zasekává a i repa se serouI když je endeavours založen na Archu, tak to není Arch. Taky jsem zažil na Manjaru drobné problémy co nebyly na Archu. Jinak Manjaro, až na drobné problémy, taky mnoho let bez potřeby přeinstalovávat OS.
No, anebo si může nainstalovat Arch, kde upgradování funguje a nemusíš řešit reinstalaci nebo otravný major upgrade proces pokaždé, když aktuální verzi Ubuntu vyprší podpora a/nebo potřebuješ novější balíčky.Já mám teda na desktopu taky rolling (Debian unstable), ale nebaví mě řešit ty problémy jak se mi to mění pod rukama (ale zase chci nový software, takže smůla). Z poslední doby například:
Problém je v tom, že si stále upgradoval miesto čistej inštalácie. Takýto postup je len veľmi málo otestovaný, obzvlášť na desktope.Já nevím, neměl by být po upgrade stav systému stejný jako po „čisté instalaci nové verze“, a stačí na to jenom probrat nainstalované balíčky a promazat ty ze staré verze? Nebo co tam může být starého? Defaultní konfigurace se přepíše novou verzí a na změněnou se to ptá. Problém může být v konfiguraci v HOME uživatele, když nějaký program nepřežije upgrade a rozbije si „profil“, ale to je nezávislé na systému (HOME může zachovat i při reinstalaci).
Tady se ale bavime o deb/rpm kde existuje tzv kniznicni peklo zavislosti. Obzvlast u major upgrade distra jsou ty knihovny povyseny, pridany, odebrany atd.No ale výsledkem je nějaká sada nainstalovaných balíčků pouze z aktuální distribuce a pouze jejich souborů (ano, je to složitější, když jsem dělal třeba ten audit popsaný v odkazovaném zápisku, tak i v /usr byly nějaké vygenerované věci, co package manager netrackoval). A ty soubory jsou stejné jako když tu aktuální distribuci nainstaluješ „načisto“. Nebo ještě jinak: Alice Ubuntu upgraduje, Bob ho nainstaluje načisto, a pak si porovnají všechny soubory v /. Jak se budou lišit a a který z těch rozdílů přinese ty problémy?
Alice proste zjisti ze upgrade se nepoved, odzalohuje home a provede cisty indtall.Cool, a kdyby diffla / předtím a potom, tak se dozví co?
odzalohuje homeTím myslíš jenom uživatelské soubory, ne „tečkové“ s konfigurací? (ty si ale nějaké musí vybrat stejně, protože tam jsou často data - třeba bookmarky Firefoxu, maily Thunderbirdu, datové zprávy Datovky… (to mě napadlo protože se to zrovna řeší v sousední diskuzi))
a zacne skryte adresare ze zalohy postupne pridavat do instalace a pinpointnout apku co se rozjebe se starym configemAha, takže celou dobu mluvíš o rozjebání uživatelské konfigurace programů/DE a ne systému? Tak to je pak ale zase blbost řešit to čistou instalací, stačí udělat upgrade a tečkované soubory promazat. Btw. „zálohování home“ je blbost (teda jako ve smyslu instalace, jinak byste samozřejmě zálohovat měli), stačí při instalaci nemazat, že jo.
Jo a ted tady nasbehnou arch onanisti ze se jom to za X let nestalo a podobne bachorky. Neverit, neposlouchat s poslat do prdele.