Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Dnes na mne v RSS čtečce vyskočila odpověď (nebo lépe řečeno spot na stejné téma), která mne osobně přiliš nepřesvědčila. Argumentace spočívá v poměru obliby zákazníky jedné konkrétní webhostingové společnosti. Podíl PHP5 nepřekročil 5%, což je bráno jako dostatečný důvod proč psát Nette i pro starší čtyřkovou verzi.
PHP5 přinesla množství vymožeností. Valná část z nich je pro vývoj frameworku a především jeho využívání téměř zásadní. Výjimky, rozhraní, vynucení dodržování viditelnosti proměnných a funkcí ale i konec amperstandové onanie, žádný z těchto příkladů já osobně již nehodlám postrádat.
Pominu fakt, že statistika je záležitostí jedné jediné hostingové společnosti a například u pipni.cz by dopadla zcela jinak (ta provozuje mimojiné i velmi využívaný freehosting a zároveň jeho uživatele považuje za testery pro nasazení nových technologií). Zaměřím se pouze na relevanci odkazovaných dat pro toto rozhodnutí:
To jsou dvě zcela odlišné věci, PHP bylo i v minulosti nejpoužívanějším jazykem pro vývoj dynamických webů. Těžko lze předpokládat, že během cca jednoho roku existence PHP5 budou všechny původní projekty přepsány. Existují miliony webů, jejichž majitel často nemá důvod cokoliv měnit (nebo má a neví o tom ;)) a ani vývojáři testovat funkčnost pod novou verzí enginu. Ostatně by jim tuto snahu ani nikdo nezaplatil.
U starého projektu použití jiného frameworku bude vyžadovat přepis jeho značné části. Pokud toto někdo postoupí, změna verze jazyka bude pravděpodobně jeho nejmenší starost.
Řekněme, že hlavní nasazení budou tvořit projekty vytvářené od nuly. Ty budou nepochybně alespoň laděny pro bezproblémový provoz s novým Zend enginem, pravděpodobně již psány primárně pod něj.
Než se Netty dopracuje do nějakého použitelného stavu, uběhne minimálně několik dalších měsíců a tento stav se ještě vylepší.
PHPčkař využívající frameworky je pravděpodobně diplomaticky řečeno nad znalostním průměrem. Lze tedy u něj předpokládat i výrazně větší hlad po novinkách z PHP5.
Frameworků degradovaných možnostmi PHP4 jsou mraky a nemám důvod se domnívat, že právě Nette bude nějak zásadně vyjímečný, aby získal dominantní podíl.
U PHP5 je situace zatím odlišná, protože starší projekty cítí povinnost ke stávající uživatelům, kteří pochopitelně potřebují zachovat kompatibilitu alespoň na úrovni bezpečnostních záplat a oprav chybného chování.
Stejnou motivaci předpokládám u Texy, v případě dosud nevytvořeného Netty mi ale takové rozhodnutí přijde řekněme nešťastné. Ale autorem není Bůh, a tak mu nelze odepřít právo dělat kraviny :)
Tiskni
Sdílej: