Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Dnes na mne v RSS čtečce vyskočila odpověď (nebo lépe řečeno spot na stejné téma), která mne osobně přiliš nepřesvědčila. Argumentace spočívá v poměru obliby zákazníky jedné konkrétní webhostingové společnosti. Podíl PHP5 nepřekročil 5%, což je bráno jako dostatečný důvod proč psát Nette i pro starší čtyřkovou verzi.
PHP5 přinesla množství vymožeností. Valná část z nich je pro vývoj frameworku a především jeho využívání téměř zásadní. Výjimky, rozhraní, vynucení dodržování viditelnosti proměnných a funkcí ale i konec amperstandové onanie, žádný z těchto příkladů já osobně již nehodlám postrádat.
Pominu fakt, že statistika je záležitostí jedné jediné hostingové společnosti a například u pipni.cz by dopadla zcela jinak (ta provozuje mimojiné i velmi využívaný freehosting a zároveň jeho uživatele považuje za testery pro nasazení nových technologií). Zaměřím se pouze na relevanci odkazovaných dat pro toto rozhodnutí:
To jsou dvě zcela odlišné věci, PHP bylo i v minulosti nejpoužívanějším jazykem pro vývoj dynamických webů. Těžko lze předpokládat, že během cca jednoho roku existence PHP5 budou všechny původní projekty přepsány. Existují miliony webů, jejichž majitel často nemá důvod cokoliv měnit (nebo má a neví o tom ;)) a ani vývojáři testovat funkčnost pod novou verzí enginu. Ostatně by jim tuto snahu ani nikdo nezaplatil.
U starého projektu použití jiného frameworku bude vyžadovat přepis jeho značné části. Pokud toto někdo postoupí, změna verze jazyka bude pravděpodobně jeho nejmenší starost.
Řekněme, že hlavní nasazení budou tvořit projekty vytvářené od nuly. Ty budou nepochybně alespoň laděny pro bezproblémový provoz s novým Zend enginem, pravděpodobně již psány primárně pod něj.
Než se Netty dopracuje do nějakého použitelného stavu, uběhne minimálně několik dalších měsíců a tento stav se ještě vylepší.
PHPčkař využívající frameworky je pravděpodobně diplomaticky řečeno nad znalostním průměrem. Lze tedy u něj předpokládat i výrazně větší hlad po novinkách z PHP5.
Frameworků degradovaných možnostmi PHP4 jsou mraky a nemám důvod se domnívat, že právě Nette bude nějak zásadně vyjímečný, aby získal dominantní podíl.
U PHP5 je situace zatím odlišná, protože starší projekty cítí povinnost ke stávající uživatelům, kteří pochopitelně potřebují zachovat kompatibilitu alespoň na úrovni bezpečnostních záplat a oprav chybného chování.
Stejnou motivaci předpokládám u Texy, v případě dosud nevytvořeného Netty mi ale takové rozhodnutí přijde řekněme nešťastné. Ale autorem není Bůh, a tak mu nelze odepřít právo dělat kraviny :)
Tiskni
Sdílej: