Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Dnes na mne v RSS čtečce vyskočila odpověď (nebo lépe řečeno spot na stejné téma), která mne osobně přiliš nepřesvědčila. Argumentace spočívá v poměru obliby zákazníky jedné konkrétní webhostingové společnosti. Podíl PHP5 nepřekročil 5%, což je bráno jako dostatečný důvod proč psát Nette i pro starší čtyřkovou verzi.
PHP5 přinesla množství vymožeností. Valná část z nich je pro vývoj frameworku a především jeho využívání téměř zásadní. Výjimky, rozhraní, vynucení dodržování viditelnosti proměnných a funkcí ale i konec amperstandové onanie, žádný z těchto příkladů já osobně již nehodlám postrádat.
Pominu fakt, že statistika je záležitostí jedné jediné hostingové společnosti a například u pipni.cz by dopadla zcela jinak (ta provozuje mimojiné i velmi využívaný freehosting a zároveň jeho uživatele považuje za testery pro nasazení nových technologií). Zaměřím se pouze na relevanci odkazovaných dat pro toto rozhodnutí:
To jsou dvě zcela odlišné věci, PHP bylo i v minulosti nejpoužívanějším jazykem pro vývoj dynamických webů. Těžko lze předpokládat, že během cca jednoho roku existence PHP5 budou všechny původní projekty přepsány. Existují miliony webů, jejichž majitel často nemá důvod cokoliv měnit (nebo má a neví o tom ;)) a ani vývojáři testovat funkčnost pod novou verzí enginu. Ostatně by jim tuto snahu ani nikdo nezaplatil.
U starého projektu použití jiného frameworku bude vyžadovat přepis jeho značné části. Pokud toto někdo postoupí, změna verze jazyka bude pravděpodobně jeho nejmenší starost.
Řekněme, že hlavní nasazení budou tvořit projekty vytvářené od nuly. Ty budou nepochybně alespoň laděny pro bezproblémový provoz s novým Zend enginem, pravděpodobně již psány primárně pod něj.
Než se Netty dopracuje do nějakého použitelného stavu, uběhne minimálně několik dalších měsíců a tento stav se ještě vylepší.
PHPčkař využívající frameworky je pravděpodobně diplomaticky řečeno nad znalostním průměrem. Lze tedy u něj předpokládat i výrazně větší hlad po novinkách z PHP5.
Frameworků degradovaných možnostmi PHP4 jsou mraky a nemám důvod se domnívat, že právě Nette bude nějak zásadně vyjímečný, aby získal dominantní podíl.
U PHP5 je situace zatím odlišná, protože starší projekty cítí povinnost ke stávající uživatelům, kteří pochopitelně potřebují zachovat kompatibilitu alespoň na úrovni bezpečnostních záplat a oprav chybného chování.
Stejnou motivaci předpokládám u Texy, v případě dosud nevytvořeného Netty mi ale takové rozhodnutí přijde řekněme nešťastné. Ale autorem není Bůh, a tak mu nelze odepřít právo dělat kraviny :)
Tiskni
Sdílej: