abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    PHP4 vs PHP5 z pohledu nových projektů

    31.12.2005 00:00 | Přečteno: 1772× | internet | poslední úprava: 23.5.2007 18:05

    Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.

    Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.

    Dnes na mne v RSS čtečce vyskočila odpověď (nebo lépe řečeno spot na stejné téma), která mne osobně přiliš nepřesvědčila. Argumentace spočívá v poměru obliby zákazníky jedné konkrétní webhostingové společnosti. Podíl PHP5 nepřekročil 5%, což je bráno jako dostatečný důvod proč psát Nette i pro starší čtyřkovou verzi.

    Co je na tom špatně?

    PHP5 přinesla množství vymožeností. Valná část z nich je pro vývoj frameworku a především jeho využívání téměř zásadní. Výjimky, rozhraní, vynucení dodržování viditelnosti proměnných a funkcí ale i konec amperstandové onanie, žádný z těchto příkladů já osobně již nehodlám postrádat.

    Nerelevantní statistika

    Pominu fakt, že statistika je záležitostí jedné jediné hostingové společnosti a například u pipni.cz by dopadla zcela jinak (ta provozuje mimojiné i velmi využívaný freehosting a zároveň jeho uživatele považuje za testery pro nasazení nových technologií). Zaměřím se pouze na relevanci odkazovaných dat pro toto rozhodnutí:

    Subjektivní závěr

    Frameworků degradovaných možnostmi PHP4 jsou mraky a nemám důvod se domnívat, že právě Nette bude nějak zásadně vyjímečný, aby získal dominantní podíl.

    U PHP5 je situace zatím odlišná, protože starší projekty cítí povinnost ke stávající uživatelům, kteří pochopitelně potřebují zachovat kompatibilitu alespoň na úrovni bezpečnostních záplat a oprav chybného chování.

    Stejnou motivaci předpokládám u Texy, v případě dosud nevytvořeného Netty mi ale takové rozhodnutí přijde řekněme nešťastné. Ale autorem není Bůh, a tak mu nelze odepřít právo dělat kraviny :)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    Pokud programujete v PHP, do které skupiny patříte?
     (2 %)
     (17 %)
     (8 %)
     (28 %)
     (46 %)
    Celkem 65 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.1.2006 00:11 dgx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 vs PHP5 z pohledu nových projektů
    Pavel, myslím, že jsi ten článek nedočetl do konce. Píšu, že dnes programuju výhradně v PHP5, s využitím velké většiny jejich vlastností, a převod do PHP4 obstarává automatický převaděč.

    Tedy žádné ampersandy, podpora public, protected, private, abstract, static, const atd.
    13.1.2006 09:59 jow
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PHP4 vs PHP5 z pohledu nových projektů
    Jenom takove rypnuti - texy se pise s ypsilon na konci a ne s i jako to mas ty :)...
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.