Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Bedna ze seznamu vypadá zajímavě. Měl bych ale trochu obavu ze svislého umístění disků (tedy pokud správně chápu orientace obrázků). Minimálně dříve některé disky uváděly ve specifikaci nejlepší životnost vodorovně, trochu horší svisle a pro obecnou orientaci se sklonem nad pár stupňů nejhorší.
Jinak sám již několik let používám Debian, BTRFS a LXC na hardware Supermicro X9SPV-M4. Je to sice již starší a není nejlevnější, ale jsem s ní spokojený. Měřil jsem i spotřebu celého systému a také se mi líbila. Teď si to již nepamatuji, ale bylo to určitě pod 30W. Dnes má Supermicro malé desky in na novějších architekturách a s slabšími CPU dokonce od 6W (seznam).
Jinak u BTRFS bych v žádném případě nepoužíval jádro starší než 3.16 s aktuálními opravami. I tak ze seznamu oprav pro novější jádra se mi zdá, že i 3.16 může mít pár ještě neopravených chyb, které v okrajových podmínkách mohou být fatální. Problémy jsem sám s 3.16 neměl, ale raději jsem stejně přešel na 4.1.2 a budu 4.1 nebo 4.2 stable sledovat.
Jeden z disků v BTRFS RAID1 mám již starší odložený ST3500320NS (nyní Reallocated_Sector_Ct = 6) a rád bych ho nahradil něčím spolehlivým a tichým okolo 4 GB. Ale neumím se v aktuální nabídce moc rozhodnout. U většiny Seagate disků se hovoří o rušivém seeku. K WD a tím i k RED nemám až takovou důvěru. Rád si přečtu názory na disky v této kategorii, pokud se v diskuzi k blogu objeví.
.....hm...strasne vela hign-end poli ci uz block device ci NAS ma disky v policiach zvislo....to iste plati pre servery...tak neviem
D.
Tiskni
Sdílej: