abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Komunita

    Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána lednová aktualizace aneb nová verze 1.109 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.109 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Zajímavý projekt

    Na Kickstarteru běží kampaň na podporu modulárního otevřeného handheldu Mecha Comet s Linuxem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Humor

    V nedávno zveřejněné kolekci dokumentů souvisejících s kontroverzním finančníkem a kuplířem Jeffrey Epsteinem se překvapivě objevil i referenční manuál unixového shellu Bash, jedná se o verzi manuálu z roku 2005. Aktuální vydání si lze stáhnout ze stránek GNU.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 12
    včera 13:55 | Nová verze

    The Document Foundation oznámila vydání nové verze 26.2 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs). Vypíchnout lze podporu formátu Markdown.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Pozvánky

    Co se děje ve zprávách, ví asi každý - válka sem, clo tam, demonstrace na jednu i druhou stranu a bastlíř už má pocit, že se snad ani nic jiného neděje. To by však byl velký omyl a Virtuální Bastlírna je zde jako každý měsíc, aby vytáhla na světlo světa události ze světa vědy a techniky. Připojte se tedy nezávaznému povídání Strahovského MacGyvera! Co se tam bude probírat? PCBWay začalo dělat průhledné plošňáky, MARS končí s výrobou skříněk, FEL

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 12:11 | IT novinky

    Guvernérka státu New York Kathy Hochul (Demokraté) plánuje novou legislativu, která by měla omezit výrobu 3D tištěných zbraní. Tento návrh zákona zavádí povinnost pro všechny 3D tiskárny prodávané ve státě New York obsahovat 'software' bránící ve výrobě zbraní. Návrh zákona rovněž zakazuje lidem sdílet 'digitální plány zbraní' (blueprinty) bez povolení. Existují důvodné obavy, že se tento nešťastný nápad může šířit do dalších zemí a ovlivnit celý 3D tisk jako takový. Ostatně, s podobnou regulací nedávno přišel i stát Washington.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 18
    včera 05:11 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    3.2. 20:11 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    3.2. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (25%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
    Celkem 756 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Staří vlci vlčata nekoušou

    22.3.2005 07:52 | Přečteno: 1638× | UNIX | poslední úprava: 22.3.2005 09:41

    Proč staré Indiánské přísloví platí pro nás dvojnásob!

    V poslední době se mi zdá, že se Linux stává pomalu tak trošku módou, kdo jej alespoň jednou nenainstaloval jako by ani nebyl. I mnoho mých přátel, kteří stěží a jen s mojí pomocí instalovali Windows této mánii v poslední době propadlo. Tato touha je živěna i např. články v časopisech a vzrůstajícím povědomím o Linuxu všeobecně. Je to trend kterému se nelze účinně bránit a to je nakonec moc dobře. Čím víc nás bude tím lépe! Ne?

    Je to ten druh uživatelů, který si na svém počítači ponechá Windows a s Linuxem si jen hraje. Přesto je tato skupina uživatelů pro nás Linuxáky velmi důležitá. Někdy i životně. Již párkrát se nám stalo, že jsem vyhrály zakázku s Linuxem oproti Windows jenom proto, jelikož manažer co o ní rozhodoval mněl s Linuxem zkušenost ze svého notebooku nebo domácího PC. Přímá zkušenost vskutku je nenahraditelná.

    Vím ze své dlouholeté zkušenosti na HOTLINE jak je těžké povznést se nad některé triviální otázky a problémy, které tato skupina uživatelů řeší. Ale v poslední době jsem zaznamenal zvýšenou nechuť těchto lidí ptát se na cokoliv v diskusích, neboť se vždy najde někdo s jízlivýma poznámkami o MANu či na narážek na „Klikače“ nebo zvolí ještě nepěknější slova. Oni umí čít i přemýšlet, jen způsob jakým mi přemýšlíme o problémech je jim s Windows prostředí cizí. Mnozí z nich jsou velmi zvídaví a pokud se nám podaří udržet jejich zvědavost, třeba jednou na jejich počítači bude jen Linux. A třeba také pak budou lepší než my. Doufám :-)


    A tak kdykoliv budete chtít komentovat příspěvek od takového „hračičky“ vzpomeňte si na prastaré Indiánské přísloví:

    „Staří vlci vlčata nekoušou“

    Protože, až budou totiž dnešní vlčata dospělá a silná, staří vlci budou nemocní a slabí.

    Nechť se naše Linuxová rodina ještě dlouho úspěšně rozrůstá a znalosti dědí s generace na generaci .

    Rudolf        

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    22.3.2005 08:15 Gustav | skóre: 23 | blog: Gustav I
    Rozbalit Rozbalit vše Tak ti nevim, clovece...
    ...necitim se sice jako stary vlk, ale o co si mam pomyslet o nekterych lidech, co sice maji uz tu prvni instalaci za sebou, ale tapaji. Jako priklad vcerejsi dotaz na ceskem webu mandrake:
    Posted by d2h78q9rf, v pondělí 21. Března 2005

    Mám problém, jak napsat na české klávesnici v Linuxu háček (tedy například d s háčkem, n s háčkem, tedy písmena, které nejsou pod čísly). Když dám SHIFT plus čárka (což funguje ve Windows), nenapíše se nic. Zkoušel jsem projet ostatní písmena, ale nejde to...
    Dík

    Podepsat se neumi. Proc nezkusil napsat po tom hacku i to pismeno, to je proste mimo moje chapani.

    Povez mi, dobra vilo, jak mam byt hodnym vlkem a neposlat ho do ******.
    22.3.2005 09:05 natiku | skóre: 26 | blog: natiku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak ti nevim, clovece...
    Poradne zavrcet to rozhodne ANO, ale rozhodne nekousat :-)

    PS: Dokazes si predstavit resit podobne veci 8 hodin denne?
    22.3.2005 10:52 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak ti nevim, clovece...
    slusne nainstalovat a nakonfigurovat Windows zvlast na novejsi hardware neni zdaleka jednoduche. uz jen postahovat ty spravne ovladace.
    22.3.2005 12:02 natiku | skóre: 26 | blog: natiku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak ti nevim, clovece...
    Ano, souhlas, ale take si clovek uzije nove Windows XP na starou PIII.

    Take mam nekdy sto chuti poradit jim Gentoo, aby si poradne instalace uzili :-)

    Nastesti se vcas ovladu ;-)

    Dekuje tem, jenz pouzivaji Gentoo
    22.3.2005 10:55 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak ti nevim, clovece...
    ...necitim se sice jako stary vlk, ale o co si mam pomyslet o nekterych lidech, co sice maji uz tu prvni instalaci za sebou, ale tapaji.... Proc nezkusil napsat po tom hacku i to pismeno, to je proste mimo moje chapani.

    Povez mi, dobra vilo, jak mam byt hodnym vlkem a neposlat ho do ******.
    Hodny vlk nebude slovickarit a vzpomene si, ze jde o celkem rozsireny problem nastaveni locales (LC_CTYPE) pripadne neco jineho, co neumoznuje psani s deadkeys. Ze se lidi neumi pisemne vyjadrit, je dost rozsirene. Ale zato to mate autenticke :P
    22.3.2005 13:55 natiku | skóre: 26 | blog: natiku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tak ti nevim, clovece...
    Jezisi, prave jsem se na rootu dozvedel ze pri Gentoo 2005.0 vyjde v Dubnu na CD ve LINUXexpresu.

    http://www.root.cz/zpravicky/gentoo-2005-0-jiz-brzy/

    Takze Gentooaci teste se v Dubnu na vlcata :-)
    22.3.2005 10:57 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše od starych vlku
    mladi ma zelenou. jasne.

    myslis, ze stary vlk nekouse ?

    tak az zacnes neco delat, az prestanes plkat do blogu(nerikam, ze nejaka myslenka v clanku nebyla), tak zjistis, ze jsi to same, co stary vlk a ze jsi jim chtel i byt.

    chces -li byt hodne dobry, tak na sebe musis byt tvrdy. a ver tomu, ze jsem rad, ze me nekteri lide v konferencich a jinde, rekli, ze to neumim nebo, ze do toho nevidim. az mi to budou rikat prijemne a servirovat na podnose, tak se muzu vratit zpet do prumeru.

    preju hodne idealu. mraky inovaci. ale pak zjistis, ze ty stary kusy to mely stejne zmakly a ze jsi neudelal skoro zadnou zmenu. veskerej vysledek, ze jsi akorat vygenerovat mraky reci a obcas i vlastni ostudy a ze toho mas plny brejle.

    pavel kysilka = stary vlk
    22.3.2005 11:58 natiku | skóre: 26 | blog: natiku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: od starych vlku
    Vrrrr (Vzhruzne) RAF!!! :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.