Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
+1, s tím, že příslušné technologie nevymyslel Nejvyšší, ale lidi; spíš jde o to, že lidé využívají fyzikálních zákonů, ale neberou v úvahu všechny, jen některé. Což ale není principiálně jejich chyba; lidský mozek není stavěný na to, aby obsáhl všechny možné následky byť i jen jednoduché akce, a zkušenost je bezradná, protože člověk nežije dost dlouho, aby ty následky viděl a poučil se z nich.Ano, to je pravda, zbývá tedy vymyslet jak tu uskladněnou energii využít se srovnatelnou účinností nějak jinak, bez zplodin.
Tvorba uhlí IMO není hnitíZase budu přehánět : Uhlí je v podstatě zkamenělá ropa. Tak jako člověk vyměšuje ve všech skupenstvích, stejně tak funguje příroda jako celek : produkuje plyn, ropu a uhlí.
Jde o to, že všechno kolem nás funguje pouze v rámci přírodních zákonů a chceme-li vytvořit subsystém který je nerespektuje, znamená to do něj (skrytě) přidávat další energii, aby se ten subsystém navenek jevil funkční.Čtěte pozorně, o ničem jiném než o přírodních zákonech ten text není. A nemějte rudo před očima ze slovíček typu "Stvořitel ap."
Dotace, ktere ve velkem _rozpoutali_ Zeleni v Nemecku umoznily, ze dnes vime _in natura_ , kde tlaci bota. Jestlize chceme neco vyzkouset v praxi, tak to musime _udelat_. Proto jsou solarni panely na polich _smysluplna_ soucast tohoto plosneho experimentu
V mnoha případech není potřeba plošný experiment, protože bohatě postačí pokus v malém měřítku. Platí to nejen o výrobě zlata vyfukováním kouře do vody. Např. u biopaliv se ukázalo, že na jejich výrobu se spotřebuje víc energie, než kolik poskytnou, nemluvě o emisích. Tohle přece mohl spočítat student vysoké školy v rámci semestrální práce. To samé platí pro fotovoltaiku, stačilo si položit základní otázky - kolik nás bude stát dotace na 1 kWh, kolik MWh chceme tímto způsobem vyrobit a na kolik nás celá tato legrace vyjde.
a venuj se umenijá už mu to říkal, neposlouchal
Nemci, jako jiz mnohokrat v historii prohledli jako prvni a jsou ochotni pro stabilitu sve spolecnosti obetovat i trochu te stability energetickeho zasobovani. Respekt.
Já bych to viděl trochu jinak. Němci, podobně jako před osmdesáti lety, si opět nechali vymýt mozek a opět se ženou do průšvihu. Můžeme jen doufat, že včas prohlédnou nebo že ten průšvih nebude tak velký jako tenkrát.
Tak si holky dejte něco k pití
V posteli pak budu velkej pán
Mý dvoumetrový péro potmě svítí
Říkejte mi Bodač z Dukovan
japka a hružkyAlou zpátky do základky !
ti co bydlí u temelínu proti němu taky nejsou - ono se o tom moc nemluví, Ale JE ve svém okolí dost investujou do hřišť/infrastruktury a podobně jen jihočeské matky dotované z rakouska (hle - další příklad dementního použití dotací ) kvokaj a kvokaj své nesmysly
co se týká jaderného odpadu (pro dada, fridexe a podobné) - jaderný odpad je svým způsobem pořád surovina a tady ještě jednou
jen jihočeské matky dotované z Rakouska (hle - další příklad dementního použití dotacíTo bohužel není dementní použití, to je snaha o likvidaci nepohodlného konkurenta ze strany rakouských energetických společností.)
nedokážu posoudit důvěryhodnost tohoto webu, alejestli to je pravda, tak rakouský přístup k JE je exemplární příklad hyperpokrytectví
(ohrivani slunkem)V Liberci? LOL
nechladil spatne navrzene domy klimatizaci (prisnejsi dohled na koncepci domu, 1 m2 nestineneho okna na jizni fasade = potreba cca 1kw vykonu chlazeni)A ty co jsou už postavený bys zboural? Takovej dům vydrží i dvěstě let třeba a ještě před 20-30 lety se stavěly neefektivně. Takže do takovýho roku 2150 by už mohly vymizet to jo. Akorát to bude asi už pozdě
solarni energii umoznil omezene a jen v ramci objektu, kde muze byt energie spotrebovana (typicky obytne budovy) s minimalnimi naroky na sit.Osobně jsem si chtěl koupit malý solární panel na pokusy, ale dávat litra za něco co stěží utáhne jednu zářivku se světelným výkonem tří a půl chcíplé světlušky je i na mě moc. A to nemluvím o tom, že taková rychlovarná konvice nebo žehlička má spotřebu okolo kilowattu.
zvysit naroky na spotrebiceOpět: doufám, že takový člověk, který chce používat spotřebiče s nízkým příkonem, používá na osobní počítač platformu ARMu.
Ale rychlovarnou konvici preci nepotrebujes, vodu si ohrejes na slunicku. A ze je venku tma? Hmm, ale jinde ve svete je urcite svetla dost, tak si tu vodu dovezes. A zehlicka je taky zbytecne plytvani energii, ekopolicie si na tebe asi bude muset trochu doslapnout ...
Upozorneni: Vyse uvedeny prispevek muze obsahovat mnozstvi sarkasmu blizici se limitnim hodnotam urcenym Svetovym sdruzenim pro zdravi diskutujicich!
utáhne jednu zářivku se světelným výkonem tří a půl chcíplé světlušky je i na mě moc40W mi teda jako tři a půl chcíplé světlušky nepřijde.
No asi záleží na zdroji koupě, beru to řádověTo jednoznačně. Viz přílohy. 800 i s DPH. Ale je pravda, že to bylo v dobách kdy se toho prodejci kvůli zastavení dotací začali zbavovat. Teď to zase narostlo nad ten litr. Na druhou stranu když budeš někde vykupovat křemíkové pláty ve velkém tak si dovolím tvrdit, že tě to vyjde o hodně levněji. Výrobní cenu jednoho článku bych si tipl tak na 10Kč i s úrokama. Takže se prosím nebavme o ceně. Ta je irelevantní.
Na kompa bych ale stejně potřeboval řádově víc.No vidiš a třeba takových Pand by si na to utáhl 40-80. Není komp jako komp.
měničNo jo. Se pak nediv když polovinu energie poztrácíš jen převodama.
Tou chcíplou světluškou jsem myslel asi 11W úsporku, která svítí hodně hnusně.Ok, ale na tak velký panel neutáhneš jednu (resp za 12W panel určitě nedáš víc než litr) nehledě na fakt, že existují i efektivnější zdroje světla než blbá Polská tlumivka.
To už by ale přes litra vylízt mohloZnova viz přílohy. Hodně záleží na tom kde nakupuješ a jak si šikovný. A sice nevím kolik ta UPSka na fotce stála, ale x-krát výkonnější mého otce teď vyšla na 200. Takže je dost možné, že by se do toho litru dalo i s trochou vůle vlézt.
Víc než 20 tisíc za komplet bych do toho nedal (ani skoro nemohl).to by bylo možná o hodně horší. Jak jsem se díval třeba na GES [solární sada], tak to má jen výstupní trvalý výkon: 150 W, Max. špičkový výkon: 300 a chtějí za to kolem 16 tyček. Někde jsem viděl stavebnici pro 4,5 kW trvalého výkonu a cena se blížila někde ke 35000.- Chtělo by to levnější solární články.
není, měl jsem s články hodně špatnou zkušenost.Já zatím ne a u všech článků se to cca. blížilo deklarovanému výkonu. Jen je potřena mít na paměti podmínky pro ten plný výkon a samozřejmě pokud někdo vydělával na hraní si s čísly, tak se nedá nic dělat. Ten kus křemíku za to určitě nemohl.
Panely se občas dají sehnat levněji ale skoro vždy se jedná o čorkuTak nemusí. Čas od času nějaký ten výrobce/překupník respektuje zákony trhu a sníží cenu marže aby si udělal výhodu před konkurencí. Samozřejmě na tom musí vždy vydělat.
solárníje tak 10× dražší než nějaké normální uchycení a i to je furt tak 10× dražší než kus drátu a ohýbačka nebo prostě než když si to udělá člověk sám.
než když si to udělá člověk sáms tím problém nemám. Bastlil jsem v dobách těžkého komunisty, proč ne dnes
No nevím, 10Kč se mě zdá hodně málo. I když zase definuj jeden článekTen malý újeb. Moje pointa byla: Když nakupuješ datový kabel u T-Mobilu, tak se nediv že za něj vyvalíš půl litru (i když výrobní cena včetně montážního pracovníka na jeden kus nepřekračuje 5Kč). Cena prostě není žádná jednotka SI a třeba i u překupníků kolíše (někdy až v rozsahu stovek nebo tisíců i když výrobní ceny jsou v řádu desítek korun) dle nabídky a poptávky. Teď jsou fotovoltaické články bohužel hodně populární.
Faktem je, že pro pořádný provoz domu, bych potřeboval tak 10 kilowatt článkyTak si to spočti na plochu. To bys potřeboval pořádné pole, ne barák.
ohřev vody, vaření vodyTak na to nepotřebuješ fotovoltaiku, ale fototermiku nebo ještě lépe třeba ohřívání chemickou reakcí (pevná paliva). U monokrystalických tenkovrstvých fotovoltaických článků se udává účinnost 8-9% a co si budeme povídat, na slunci v našich zeměpisných šířkách si sotva někdo na kameňi uvaří vajíčko, takže na ohřev blbé konvičky by si potřeboval pořádný satelit (či zase spíš lán) a aspoň tak dvě tankové baterie (jestli vůbec).
Jo to přece vím, že Pandaboard má extrémně malou spotřebu, ale já bych potřeboval i věci jako vypalovačku, starý IDE disky a PCI karty. Na to jsou potřeba redukce a to hned jde spotřeba a cena nahoru.Jasně, ale zas musíš počítat s tím, že všechny tyto věci jsou udělané strašně neefektivně. Já si kupř. zkusil jen zapojit trafo k externímu disku a i když nic nedělalo, tak na to nic nedělání permanentně žralo 8W! To je spousta energie (teda relativně – až 16 Pand, to není málo).
Převody jsou potřeba vždy, zářivka potřebuje spínaný zdroj s napětím pro ionizaci plynu, LEDka potřebuje regulovaný zdroj proudu jinak jí extra klesá životnost (a účinnost). Počítač potřebuje (i v případě pandaboardu) napětí Vcore pro procesor (imho 1.8V), napětí pro USB (5V) a třeba pro LVDS pro DVI (to nevím kolik). Monitor potřebuje opět zdroj pro zářivku (LCD) nebo kilovolty (pro CRT) a elektronika bude taky na jiným napětí než PB. Na x86 je těch napětí několik. Další měnič bude potřeba pro akumulátor (regulované zdroje pro nabíjení třeba)Spíš jsem jako myslel převod na 220V AC a zas zpět. Pokud nepočítám Filipa, tak jsem ještě nikde v žádném baráku neviděl rozvody třeba 12V DC nebo 5V (většina TTL logiky). Prostě v převodech je spousta ztráty a čím víc převodů tím víc ztrát.
Jo určitě by to šlo zbastlit za nízkou cenu, když by měl člověk štěstí, ale to není moc univerzální řešení.Jak zbastlit? Sorry ale šermování s trafo-pájkou, zasklení a udělání hlinkového rámu nepovažuju za bastlení ale za základní skill (aspoň v minulých dobách to tak platilo). Jak už bylo psáno výše, vždy musí platit zákon zachování energie: Na čem se někdo snaží ušetřit peníze, na tom se někdo jiný snaží ty peníze vydělat. Jinými slovy, pokud jedinou jednotkou kterou ovládáš jsou Koruny České, nikdy nevyděláš, ale vždy proděláš.
U monokrystalických tenkovrstvých fotovoltaických článků se udává účinnost 8-9%Plus jsem zase zapomněl na převody energie, které nikdy nejsou se 100% účinností a vždycky jsou u nich ztráty, takže čím míň, tím líp.
Jojo datový kabel k Nokii byla mňamka. Neplatil jsem za něj ani korunu, roztavil jsem kastli od cédéčka a rozstříhal kontakty od 4.5V ploché baterieTo se zdaleka netýká jen Nokie. Já ho bohužel na Siemens koupil a pak jsem se chytal za hlavu, že jsem nerozstříhal nějakou nabíječku z bazaru. Se vším co se solárního šílenství týče je to podobně.
technologie z roku dva, krátká životnostDřív jsem si též myslel, že monokrystalické solární články jsou nějaká kosmická technologie. No ve skutečnosti jsou to jen blbé křemíkové (bez nutnosti přesně dané struktury jako třeba pro polovodičové součástky) waffery. Prostě jen blbá polovodičová součástka. Takže nejbližší výměna bude až to kroupy rozstřílejí. Schválně jsem se na tu Wikinu mlknul a shoda je na tom, že cena je různá, ale obecně za 1W to jde pod $1. Samozřejmě už existují i účinnější a z jiných materiálů než jen krystalizovaný (ať už mono, tak poly) křemíky pokud chceš, ale ty se snad u nás ani nedají sehnat (nebo já se s tím ani nesetkal) a samozřejmě u nich musíš počítat s vyššími náklady.
tak je dej sem do bazaru, určitě je někdo koupí.Někdo?
Možná i já bych měl zájem, i když nemám využitíSorry, o téma se vůbec nijak až na dnešní konverzaci a nějaké ty fotky vůbec nezajímám, takže buď budeš muset najít někoho jiného nebo prostě zatnout zuby a použít Google.
500W by už snad kompa, modem a monitor utáhloNo prostě tragéd.
Úplně by stačilo mít jen energii, která stačí na ohřev vody v rychlovarce, což je tak kilowatt po pár minut. To by nebyl problém.LOL. Spousta lidí nemá totálně přehled o energiích (teda vlastně u většiny to spíš naráží na to že si to nedovedou spočítat, protože jediná jednotka kterou znají jsou Kč (nad kterými brečí u účtů z ČEZu)). Zrovna ohřev vody patří k těm náročnějším, ne-li k nejnáročnějším v mnoha domácnostech. K spočítání je potřeba jen prostá kalorimetrická rovnice (ZŠ, snad?) a znalost měrné tepelné kapacity vody. Takže pro ohřátí jeden a půl litru vody z vodovodu o teplotě 17,8°C (měřil jsem to) na 100°C: Q = 1,5 * 4180 * (100 - 17,8) = 515394 J. To je naprosté fyzikální minimum, které nejde ochcat. Měřil jsem to Wattmetreem, takže ještě plus nějakých 10% (ztráty, nepřesný práh,…). Čistě pro zajímavost, energie kterou by Panda zlikvidovala za téměř dvanáct dní nepřetržitého běhu a kterou by si 100W panelem sbíral hoďku a půl nehledě na kapacity dnešních akumulátorů. Na to doporučuju buď čajovou svíčku nebo když už tak fototermiku. S bojlerem podobně.
Nicméně na nějaký vážný používání by disk potřeba bylJasně. Já neříkám že ne. Samozřejmě musíš počítat, že tě takový motor samozřejmě vyjde mnohem dražší než třeba NAND pole. Klidně ti to můžu změřit jestli chceš, protože to trafo je právě k externímu disku.
Síťovka, resp dvě by se taky hodilyHele, já nemluvím jen o Pandě. Existuje spousta Atomů a bŮh ví jakého (nettopvého) póvlu. Já jen chci aby sis uvědomil, že běžný desktop je přímo továrna na ztráty a aby si nezačal s debilní argumentováním. Toď vše.
Převod na 230V a zpět bych u PB nedělalSamozřejmě se nebavím o Pandě, ale tak obecně. Třeba můj otec to používá na pohon čerpadla a prostě už počítá s tím že polovinu poztrácí než aby koupil stejnosměrný motor. Takže s tím také počítej.
Bastlením jsem myslel těžko opakovatelné koupě levných součástek během lokálního minima cen. A pak také postavení všech měničů (v cestě mezi článkem a spotřebičem) na vlastním koleně.Tak to nevím. To už záleží jen na šikovnosti. Samozřejmě počítej s tím, že čím míň budeš bastlit o to víc si také zaplatíš. Já osobně bych se snažil vyhnout měničům úplně jak by to jen šlo.
No 1$/W je furt dost.Jasně. 4.5Kč za 3,6MJ některým lidem také přijde dost. Vlastně většině lidí libovolné číslo přijde jako
moc(Až z toho mají ne-moc).
To, že to je obyčejnej křemík je jasnýTak jsem se na to schválně podíval a není to obyčejný křemík. Anoda má příměs něčeho a katoda něčeho jiného. Toť ale jinak vše.
Právě jsem měl spíš na mysli ty lepší verze panelůTohle nebo tohle? No jestli ti rostou na zahradě maliny, klidně můžeš začít. Ale prej je to ve stádiu výzkumu a zatím to nemá větší účinnost než křemílci.
Těch 500W bylo od boku, komp má zdroj 300W, ale nevím jakou má spotřebu. Půjčovat wattmetr se mě nechce a můj shit multimetr by ten spínanej odběr stejně změřil blbě. Integrovat průběh z osciloskopu se mě nechce tuplemJo v pohodě. Já mám 400W zdroj jen se snažím říct, že to automaticky nemusí znamenat
počítač(Třeba vedle něj mám x-krát výkonnější
počítačco žere 24W v klidu a 90W při maximální zátěži).
Zase si nechci zbytečně kupovat ARMaExistují i MIPSy. Nebo Intelácká Atomy, AMD Geode a spousta jiných procesorů. Různé účinnosti, různé ceny. Trh nenabývá jen binárních hodnot.
kilowatt po dobu menší než 10 minutA to je málo?
Jinak vodu si ohřívám třeba v noci nebo ráno na to by fototermika moc nefungovala.Holt to chce bojler nebo jiný druh akumulátoru.
To je nic (leda bych ohříval vodu každou chvíli). Bojler je dost neefektivní způsob akumulace, to radši tu zbylou vodu naleju do termoskyTak on taky nikdo neříká, že ten bojler nemůže být dvouvrstvý a mezi tím vakuum (a dohřívat to třeba médiem z fototermických panelů) i když jsem to ještě neviděl (což samo nemusí znamenat, že to nemůže existovat).
solárnídává svému jménu čest. Jinak ještě jsem pár zajímavých nápadů bylo myslím i v Receptáři (samozřejmě nechci poměřovat se skvosty z dědictví dob minulých jako
Udělej si sám).
připomíná mi to mýho tchána
Obmedzenie spotreby elektrickej energie k nule pomocou nevyspytatelneho a nestabilneho zdroja energie je super napad. Ked sa toto podari vo vacsom meritku, napr. ze to tak bude mat 90% domacnosti, to bude raj na zemi. Vsetci budeme ohrievat vodu vyhradne slnkom, varit slnkom, svietit slnkom, cumiet na bednu slnkom... Tym ale klesne spotreba energie, tym klesne dopyt po distribucii energie, tym klesne kapacita distribucnej sustavy a tym mame o skvele ruzove zajtrajsky postarane. Az sa raz zamraci, vsetci zapnu elektricke priamotopy, vyhrabane v pivniciach za kopou haraburdia a v distribucnej sustave to uz len zaisrki a pribehu je koniec.
- netopil v domech (a obecne snizil potrebu tepla v domech, nizkoenergeticke a pasivni koncepty)
- omezil ohrivani teple vody elektrikou (ohrivani slunkem) ...