Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Podle ostatních článků od V. Wagnera a toho, co odkazuje (zdá se mi, že jako jeden z mála používá mozek a pracuje s fakty, nesnaží se o mediální masáž), jsem vcelku optimista (např. úroveň radiace až na výjimky není mimo normu).
Navíc energetika v důsledku ovlivní mnohem více lidí ve větším časovém horizontu, může nakonec jít o obrovský průser. Kdybych vzal v potaz hypotézu o globálním oteplování, taková změna v energetice způsobí drastický nárůst emisí... o např. radiaci v důsledku z fosilních paliv nemluvě.
+1
My se ani tak nemusíme starat o radiaci jako spíš o to že, když Němečtí sousedi vypnou stabilní zdroje energie, tak se mnohem víc projeví kolísavost v síti (prej mají hodně větrníků a solárů &ndah; nesjou to moje slova) a tak začnou vyrovnávat ze zahraničí. Což v konečném důsledku pro nás pro odběratele může mít snad jen jediný důsledek.neviditelný zabiják. No na druhou stranu, když to nedovedeme exaktně změřit, měli by jsme to vzít z pohledu pravděpodobnosti. Upřímně: Jaká je pravděpodobnost, že jedna částice procestuje celou zeměkouli, dostane se do oběhu a zrovna se vyzáří uvnitř nějakého těla a zasáhne buňku, která kvůli tomu začne mutovat? Neříkám, že ta šance tu není, ale to už je mnohem větší pravděpodobnost, že na ulici u nás někoho srazí létající talíř a ujede z místa nehody.
pár desítek atomů uranu navázaných na DNA
Pouze předávám dál obavy, které jsem převzal od špičkových odborníků
O čem píše že se toho bojím jsou "nízké" dávky způsobené částicemi, které člověk sní, vypije, vdechne nebo mu projdou kůží.V tom pripade by ses mel obavat asi hlavne radioaktivniho C-14, toho ma clovek v tele dost.
An adult human body contains about 160 grams of potassium, of which a small fraction is potassium-40. From the isotope abundance and half-life it can be calculated that this produces about 300,000 disintegrations per minute continuously throughout the life of the body.
The rate of disintegrations of potassium-40 and carbon-14 in the normal adult body is comparable (a few thousand disintegrated nuclei per second)[20].1 2 No jo, obého máš ~5 kBq, asi jsem se přepočítal, když mi vyšlo, že 40K máš 10 kBq.
"pár desítek atomů uranu navázaných na DNA"No hlavně když už z takové elektrárny něco vyletí, jsou to především lehké štěpné produkty a ne těžký uran…![]()
PT style ještě bys sem mohl postnout linky na anglickou wikipedii kde jsou k tomu pěkné grafíkyJednou jsem viděl zajímavé vyvrácení LNT modelu.*
No hlavně když už z takové elektrárny něco vyletí, jsou to především lehké štěpné produkty a ne těžký uran…Ještě si rejpnu, zrovna u uranu bych se bál spíš uhelných elektráren.
Co se týká počtu shozeného uranu/plutonia, tak co vím, tak ve Fukušimě zůstaly palivové tyče pořád v reaktorech, možná "trošku" natavenýPresnejsi popis je asi tady (z IAEA):
The results of provisional analysis show that fuel pellets melted and fell to the bottom of reactor pressure vessel at a relatively early stage in the accident.
t. Budeš mít teprve až se budou data umožňující odhady o tom zda to byly stovky, tisícovky, desetitisíce, statisíce nebo miliony. Dneska nikdo nemůže vědět.
Kdy to budeme vědět? Černobyl byl mnohem horší než Fukušima a jeho důsledky jsou obtížně změřitelné. Nicméně se zdá, že ty dopady jsou podstatně nižší, než si většina lidí myslí. Dobře si pamatuji na strašení grínpísáků, že v ČR naroste výskyt rakoviny po 10 - 15 letech, ale to se nestalo.
že v ČR naroste výskyt rakoviny po 10 - 15 letech, ale to se nestalo.No…jen bych to neviděl jako důsledek jedné události, ale jako spíš pozvolný dlouhodobý trend.
Stejně tak nevím o tom, že by byl Černobyl horší než Fukušima.
Fukušima dostala stejný stupeň jako Černobyl, ale rozsah havárie je pouze zlomkem Černobylu, protože stupnice není moc dobře nastavená.
Podle některých autorů (např. Jablokov, Busby) zemřelo na následky Černobylu přes milion lidí...
Podle jiných zdrojů byly důsledky podstatně menší, prokázané problémy jsou především se štítnou žlázou. Počet obětí Fukušimy je zatím nula.
Ano, byla pouze zlomkem v určitý čas. Jak tomu ale bude za rok?
Vzhledem k tomu, že momentálně mají situaci pod kontrolou, tak snad žádné další úniky nebudou.
Někteří specialisté navrhují vytvoření kategorie 8 pro Fukušimu.
Kteří? Fascinuje mě, že tsunami zabilo 25 tisíc lidí, ale to nikoho nevzrušuje.
Proč je to podle tebe blábol?Zkus si nejdřív zjistit fakta; tj. především hodnoty uniklé radiace v Černobylu a ve Fukušimě. To se naprosto nedá srovnávat!
Já jsem přesvědčen, že závažnosti Černobylu Fukušima dosáhla už před časem a že ho dost převýší.To jsou jen dojmy.
Mimo to, Fukušima ZDALEKA není u konce.U konce sice ještě není, ale pokud vím, tak momentálně rizika nejsou zas tak strašná...
Momentální rizika jsou naprosto strašlivá.Jejda, ty jsi blb. Pan Wágner narozdíl od tebe alespoň něco ví...
Poslechni si co říká Gundersen a jestli tomu nerozumíš, nech si to přeložit.Pan Gundersen toho napovídal
And if that happens, you can get something called a “steam explosion,” and this may be a one in a hundred chance. I don’t want your listeners to think it's going to happen tomorrow, but if the core breaks you will get a steam explosion, but we’re not sure the core is going to break. And that is a violent hydrogen explosion like the one we’ve already witnessed.4) k jádru pudla: ok, tohle je nová informace, ještě jsem o tom neslyšel, pokud by se něco takového stalo, pak je to samozřejmě ještě daleko větší průser, než dosud. Na druhou stranu i sám Gundersen přiznává, že šance je mizivá... 5) pochopitelně by to chtělo informace z druhé strany...
ano stejny u vsech demagogu .. vytrhavat z kontextu .....
Já jsem přesvědčen, že závažnosti Černobylu Fukušima dosáhla už před časem a že ho dost převýší.To mi připadá jako stejně kvalitní tvrzení, že žádnej holocaust vlastně nebyl... myslíš to vážně nebo každý známe nějaký jiný Černobyl?
Na následky Černobylu zemřel asi milion lidí (Jablokov et al.) a v mnohem hustěji obydleném Japonsku bude může spad zabít logicky víc lidí.
Podle měření mezinárodního panelu pro jadernou bezpečnost zemřelo na následky Černobylu asi 200 miliard, ty přesné odhady samozřejmě nelžou, takže teď se omylem ztratí data z posledního sčítání lidu a trochu se poupraví historické dokumenty.
TEPCO tam sice taky obětovává lidiPokud vím, tak 112 lidí překročilo 100 mSv a 2 lidi 250 mSv. Pokud vezmeme Standardní Koeficient LNT™ 4% rizika rakoviny na 1 Sv, vyjde nám z toho 1 rakovina. No…
Fukušima je horší, protože (a) uniklo nebo unikne větší množství radioaktivního materiáluNo to jsem zvědavej.
srovnáme nesrovnatelné
S tím rýpáním s IPCC jsem fakt koukám nebyl moc daleko.
Já jsem přesvědčen, že závažnosti Černobylu Fukušima dosáhla už před časem a že ho dost převýší.
A co přesně tě k tomuto závěru vede? V Černobylu explodovat natlakovaný reaktor za vyššího než provozního výkonu a materiál byl rozmetán do okolí a atmosféry. Ve Fukushima ani neexplodoval navíc odstavený reaktor, který se pouze chladil. Jak to tedy může být horší?
Nejaderné následky této havárie budou horší. Pokud se v politicko ekoteroristické panice budou zastavovat funkční elektrárny, tak jednak nastane nedostatek energie a tedy vzroste její cena, ale také dojde k nestabilitě sítě a budou se spalovat fosilní paliva. Osobně bych raději bydlel u čisté JE než u špinavé tepelky na uhlí, kde bych dýchal mimo jiné i přírodní uran.
Co tu havárii vyvolalo není třeba řešit.
Klapky na oči a kupředu levá.
Kdyby tam ta elektrárna nebyla, měli by to dnes Japonci mnohem snazší.
Kdyby tam nebyli ti Japonci, tak to má ta elektrárna taky snažší.
Smutné je, že oni proti těm elektrárnám předem protestovali a upozorňovali, že nejsou připraveny na zemětřesení a tsunami. Ta havárie má dva hlavní viníky: TEPCO a vládu.
To bych se divil, kdyby neprotestovali. To by byl asi jediný technologický komplex na světě. Tohle neberu. Tohle je pouze takové plácnutí do vodu typu "já vám to říkal". Prostestuje se proti všemu, někdy to bohužel vyjde, většinou ne. Tím nechci nijak snižovat legitimitu prostestu, to ne.
Kromě rakovin to způsobí i poškození lidského genomu.
Poškození? Není mutace jednou formu evoluce? Já jen, že je vysoce pravděpodobné, že dneska běžně jíme chleba z pšenice, která byla kdysi zmutována pomocí záření (oblíbená činnost v Sovětském svazu).
Uhlí aspoň nemá potenciál udělat neobyvatelné území z rozlohy odpovídající třetině Japonska.…a pak sečetli plochu světových povrchových uhelných dolů.
Aha, takže každý, kdo tvrdí, že vědecký pokrok povede ke zvýšení efektivity získávání energie z obnovitelných zdrojů je fanatik?
Fanatik je ten, kdo prosazuje odstavení jádra, aniž by měl náhradu. Zatím mají jen vize, ale nic konkrétního na obzoru není. Nechápu, proč to neudělají obráceně - nejdřív vybudovat náhradní zdroje a až jich bude dostatek, tak vypnout jádro. Proti tomu bych nic nenamítal.
Zcela vážně, dříve či později se stane přesně tohle (už teď se to děje) a dojde i ke změnám na straně spotřeby (úspornější spotřebiče, zateplení, atp.) a taky ve struktuře ekonomiky a celé společnosti. Na současném stavu je toho možné hodně zlepšit a o tom, že to odklon od jádra může urychlit jsem přesvědčen.
Jenže tyhle kecy o úsporách slyšíme už 20 let, ale v praxi se jaksi neprojevují.
Jen bych poznamenal množství energie, které získáváme z jádra, není zas až tak obrovské.
Pokud vím, v Německu tvoří jádro asi čtvrtinu produkce. Jestli je to moc nebo málo, to je věc názoru. V každém případě zatím za jádro není náhrada.
Já nevím co má Německá vláda v rukávu, ale proti tomu zastavit přesluhující reaktory a postupně je nahrazovat obnovitelnými zdroji vůbec nic nemám.
Já také ne, jen jsou tu "drobné" rozdíly. Jak jsem řekl, je perfektně OK vybudovat nové zdroje, které jsou schopné nahradit jádro, a následně jádro vypnout. Ale tohle Němci nedělají, oni chtějí odstavit jádro k pevnému datu a nahradit to iluzemi.
To je hovadina, že o úsporách se jedná o kecy. Za dvacet let přinesl pokrok v technologii obrovské úspory. Kdyby je nepřinesl, tak bychom ani nemohli provozovat to co všechno provozujeme.
Není to tak jednoduché. Pokrok přináší úspory, ale zároveň i vyšší spotřebu. Před 20 lety měly doma počítač jen nadšenci, teď jich je v každé rodině několik atd.
Omezit vývoz.
Myslete globálně, to je přece heslo ekologů. To, že ČR energii vyváží znamená, že někdo jiný v Evropě ji spotřebuje. Kdybychom omezili vývoz, někde jinde by elektřina chyběla a museli by si tam postavit vlastní elektrárnu. Z globálního hlediska nulový součet.
netopit elektřinou, zateplit baráky,
Elektřinou topí jen finanční magnáti, což zároveň znamená, že zateplení domů elektřinu moc neuspoří.
Pokud by Česko přestalo vyvážet elektřinu z Temelína do Rakouska, třeba by Rakousko bylo nuceno buď uspořit, nebo zbudovat další vodní elektrárny.
Proč už to dávno neudělali, když jim ten Temelín tak vadí? Není třeba možné, že všude, kde bylo možné zbudovat vodní elektrárnu, už taková elektrárna stojí?
Ne, to fakt neznamená, že zateplení domů elektřinu neušetří.
Kolik znáte lidí, kteří topí elektřinou a ještě ke všemu v nezatepleném domě? Já nikoho, nejspíš proto, že se nepohybuji v milionářských kruzích.
Znám jich docela dost. Když nejde o domy, jde o chaty.
Podle této statistiky topí elektřinou přes 6% domácností. To není moc a většina z nich nejspíš zateplení už má. Chaty bych sem netahal, v létě topení není potřeba a v zimě se tam lidé zase tolik nezdržují.
Jinak zateplením se samozřejmě dá šetřit energie i z jiných zdrojů než jsou elektrárny.
To ano, ale teď řešíme problémy s elektřinou.
Magnáti snad mají pasivní domy, ne (já vím, ne všichni)?Tomu snad nevěříte. Pokud slovem magnát myslíme borce s takovým majetkem, že cenu za spotřebu elektriky na topení nemusí řešit, tak nechápu co by je vedlo k tomu, bydlet v pasivním pseudodomu. Snad krom lásky k přírodě.
co je špatného na rozumném dotování obnovitelných zdrojů?
už samotnej princip - je to vpodstatě "znásilnění" trhu a normální stavu - jako dotace polské vlády polským masokombinátům zrušilo slovenský masný průmysl - porušuje to základní principy logiky abych něco ušetřil, tak musím jinde zaplatit
Omezit vývoz a vypínat na noc spotřebiče, nepoužívat stand-by režim, netopit elektřinou, zateplit baráky
fajn - úspory by byly, teď ještě zdroje - lidí přibývá, budou chtít topit a svítit a - pozor - sílí poptávka po elektromobilech (například) - kdepa pro ně vezmeme elektřinu?
To mě nepřesvědčilo. V čem je ten "normální stav" žádoucí (bavíme se o energetice)?"Normální stav" stlačuje cenu dolů, v optimálním případě na možné minimum. Prostě elektřinu ze slunce v Evropě nikdo nechce, když je 5× dražší než jiné zdroje. Tak její výrobu zadotujeme. Dotace ve výsledku znamenají, že lidem a podnikům úplně zbytečně zdražíte elektřinu. Důsledky jsou snad jasné.
ak to bude s elektromobily nelze odhadnout, ale osobně pro ně nevidím potenciál s výjimkou elektrokol a hybridních vozů.V jakých zdrojích energie pro pohon osobních aut vidíte potenciál? Mě se elektromobily nelíbí ani trochu, ale je to jediná už teď reálně dostupná technologie schopná v tomto segmentu nahradit ropu/plyn.
Elektromobily nemůžou bez levného obnovitelného zdroje ropu a plyn nikdy nahradit.Máte něco lepšího? I kdyby v těžce předprodukční fázi. Pro osobní auta si to nahrazení i umím představit, pokud prostě naroste cena ropy třeba 10 × nebo 20 ×, a podobně se zemním plynem.
Elektřina je totiž nesmírně neefektivní forma pohonu auta kvůli ztrátám při výrobě a distribuci.Předpoklad je, že budeme schopni vyrábět elektřinu relativně levně. Resp. to bude levnější než extrémně drahá ropa, u které uvažujeme že rychle dochází. Distribuce je zvládnutá, to nejsou zásadní ztráty. Problém jsou baterie, resp. uložení té energie v autě. Co máte lepšího? Možnost, zatím spíš teoretická, jsou vodíkové technologie. Je tam obrovské množství problémů. Ať už uložení, nebo výroba - kde předpokládáme buď extrémně levnou elektřinu (z dalších generací jádra / z termojaderné fůze), nebo výrobu v jaderných reaktorech dalších generací, které jsou koncepčně připraveny a probíhá jejich výzkum. Když na elektřinu ne jádro, tak v Evropě stojíme na pálení uhlí a plynu. To je prostě fakt, i při nejfantastičtějších představách o využití obnovitelných zdrojů. Uhlí taky není dost, je to cenná surovina pro chemickou výrobu, kterou je škoda pálit, a těžba je taky problematická. Tímto směrem úvah dojdeme k nutnosti zásadně omezit spotřebu. Možná to považujete za znak vyspělosti oproti Indii/Číně, kde se jaderných technologií bát nebudou. Ale já se toho nechci dožít.
a počítače počítat rychleji s desetinovou spotřebouRychleji zatím ne, ale detsetinová spotřeba jo, doufám, že používáš ARMy
. Jenom snad to, že omezení spotřeby nevede nutně ke snížení kvality života. Např. žigulík žere 12 na 100 a nová fabka 5.
Vy si selektivně vybíráte jen ty věci, které se vám hodí. Dnes auta žerou podstatně méně než před 20 lety, ale zároveň jich je mnohem víc. V konečném důsledku se žádná globální úspora nekoná.
strašně neefektivní způsob pohonu auta
500GWKde ta čísla sakra bereš? Jestli jezdí každé auto průměrně hodinu denně na poloviční výkon (si myslím, že možná i menší, ale nedokážu to posoudit, protože jsem zatím autem ujel pár kilometrů v autoškole), tak to máme 5000000 * 25kW / 24 = 5 GW. Plus náklaďáky a autobusy.
Jedna menší JE o výkonu 2GW uživí desítky tisíc takových vozů.Tvoje auto má trvalý průměrný výkon 2 GW/50000 = 40 kW a používáš ho nonstop? Řekl bych, že z té 2GW JE uživíš aut i k milionu.
Neměli bychom jak na to vyrobit dost elektřiny, což je strašně neefektivní způsob pohonu auta kvůli ztrátám při výrobě a distribuci.Tohle proste neni pravda - znacne ztraty tam jsou, ale ty jsou podobne pri prakticky jakekoliv konverzi primarni energie na pohyb, takze ruzne cesty vyjdou vicemene poodobne: Napr. primy pohon auta na plyn (nebo benzin) - efektivita cca 30 %, proti tomu u elektromobilu: vyroba elektriny v paroplynove elektrarne pres 50 % (s kogeneraci jeste mnohem vic), efektivita distribuce vic nez 95 %, efektivita ulozeni v akumulatorech cca 85 %, efektivita el. motoru vic nez 90 %, takze cca 35 %
oblasti zamořené kyselinouTo je primarne problem pri kyselinove tezbe uranu, ale to rozhodne neni majoritni zpusob (v CR pouzit pokud vim jen ve Strazi pod Ralskem).
Dnešní slušná spalovací turbína na zemní plyn má účinnost 45 %. Při zvyšování teploty jde jít ještě o dost výU elektraren na zemni plyn se dnes vetsinou vyuziva kombinovany cyklus (spalovaci turbina + parni turbina), treba CEZ v planovane elektrarne v Poceradech pocita s ucinnosti 57 %, viz treba http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/2516.html .
Realita je taková, že i ty nejúspornější spalovací motory se přes 35% účinnost nedostanou.No ono je to taky způsobené maximální teoretickou účinností tepelného stroje při teplotách, které můžeme pod kapotou dosáhnout. Ve velkém generátoru si můžeme dovolit teploty (resp. teplotní gradient) vyšší.
ale tam to je AFAIK z trochu jinych duvoduJo, hlavně proto, že nejde udělat rozumnou převodovku pro rozjezd takového kolosu.
Je snad něco špatného na dotování školství, například?
je rozdíl na dotací vývoje (školství) - to je maximálně potřeba, ale najdi mi logiku v dotování něčeho, co samo o sobě není efektivní - čili nevydělá si to na sebe - čili náklady na výrobu jsou vyšší než zisky z prodeje - to znamená, že abych snížil cenu toho dotovaného krupmáče (například) tak musím prodat dvě lopaty místo jedné nebo jednu předraženou - jinak jdu dolu se ziskem a za chvíli není z čeho dotovat ani ty školy a výzkum
můžu si dovolit dotovat něco ve smyslu "pravé holomócké tvaružky" nebo tak něco, ale blbnout takhle s elektřinou je proti logice
normální stav je ten, že levně vyrobím a dráž prodám -> mám zisk ze kterého dotuju další rozvoj a vývoj
po dotacích je to tak že draho vyrobím a buď dráž prodám (což v dnešní době stlačování cen není až tak jednoduchý), nebo snížím zisk
ok, tak elektromobily ne - tak co místo nich? vodíkové články? malé jaderné reaktory do každé tříkolky? zadotujeme rozvoj šlapadel?
Ale je prospěšné pro celou společnost, a to jsou obnovitelné zdroje taky.
Myslíš pěstování biomasy na úkor potravin, zabírání (zemědělsky využitelných) ploch solárními panely (zamyslel se někdo nad vlivem na mikroklima?), další zásahy do krajiny v podobě velmi vysokého vedení a (hlučných) větrníků, kvůli nimž se to vedení buduje, nebo vodní elektrárny, které jsou mimochodem často odmítány právě společností jakožto zásah do krajiny?
Neviditelná ruka trhu není nejlepší způsob jak věci řídit.
Plánované hospodářství na tom není lépe. Umělé roubování těžkého průmyslu na zavedený lehký nebo nedostatek banánů a hajzlpapíru už jsme tu měli.
Velké vodní elektrárny u nás už nepřipadají v úvahu, leda nějaké malé.V kontextu celkové spotřeby to je jak plivnutí, to nic neřeší. Plus problémy s řízením distribuční sítě.
Větrník nebo dva může být u každé vesnice.Opět, v přírodních podmínkách ČR to při srovnání s celkovou spotřebou nemá význam. Proč se staví větrné farmy? No protože jsou na vhodných místech, kde fouká. A tam lze vyrobit elektřinu za X / kWh - a stejně se musí dotovat. Pokud ten větrník posadíte ke každé vesnici, kde relativně skoro nefouká, pak cena takto vyrobené energie bude třeba 10X / kWh. Kravina.
O tom podle mě nemůže být spor a odmítám se nechat rozptylovat nějakými hypotetickými čísly.Podle mě v tom je spor, resp. není v tom žádná jistota. A ten výpočet by osvětlil, jestli to alespoň řádově sedí, nebo jestli je to kravina. Nejde o přesný výsledek. Teď na to nemám čas, ale zkusím nějaká data dohledat. Jestli stylem "myslím si to, o tom nemůže být spor" uvažuješ nad vším, tak to vysvětluje velkou část téhle diskuse. Technický nebo inženýrský přístup je si na základě nějakých podkladů udělat orientační rozvahu, jestli to sedí. Často u jasných věcí vyjde, že to o několik řádů nesedí.
Kde vidíš plánované hospodářství? Doporučil bych přeci jenom rozlišovat mezi regulačními zásahy do volného trhu a plánovaném hospodářství.Neviditelná ruka trhu není nejlepší způsob jak věci řídit.Plánované hospodářství na tom není lépe. Umělé roubování těžkého průmyslu na zavedený lehký nebo nedostatek banánů a hajzlpapíru už jsme tu měli.
Do roku 2020 nebude zapnutá jediná jaderná elektrárna,Co to má co společného s volným trhem? On snad existuje jediný stát, kde jaderná energetika funguje na volném trhu?
ale budeme přitom mít emise o X procent nižší než nyní.Co mají co emise společného s volným trhem? Ad absurdum: „zakažme budování protipovodňových opatření, protože to křiví trh“.
Školství taky není efektivní a nevydělá si samo na sebe
investice do budoucna - hodně moc důležitá
, a to jsou obnovitelné zdroje taky.
naprosto s tebou souhlasím, co napadám je jejich dementní protlačování když jsou ztrátové a doplácíme na ně všichni na ukor něčeho, co je funkční a vyzkoušené místo toho, abychom v klidu ty prostředky zainvestovali do vývoje těch obnovitelných zdrojů
Neviditelná ruka trhu není nejlepší způsob jak věci řídit
ano, mnohem lepší je to řídit centrálně jako v EU výsledky jsou hned vidět (například u nás v cukrovarech)
Obnovitelné zdroje = investice do budoucna.V tom případě by ty dotace měli jít na jejich výzkum, aby byli použitelné a ne na stavění těch rádobyelektráren, které se nikdy nezaplatí...
ano, mnohem lepší je to řídit centrálně jako v EU výsledky jsou hned vidět (například u nás v cukrovarech)No, kritika evropske zemedelske politiky je sice snadny cil, ale je treba se na ni podivat z historickeho pohledu. Ty zemedelske dotace nevznikly tak, ze by si komisari v Bruselu rekli "Tak, copak zadotujeme?", ale tak, ze tu byly historicke dotace na urovni statu, coz by pri otevreni trhu vedlo ke kompetitivnimu navysovani dotaci mezi staty. A zaroven pro politiky by bylo doma neprochodne se dohodnout na jejich plnem zruseni. Takze spolecna zemedelska politika je kompromis, kde dohodnuta forma dotaci omezuje jejich jednostranne kompetitivni navysovani.
Vodíkové články anoA ten vodík v potřebném množství vezmeme kde? Resp. energii potřebnou k jeho výrobě z dostupných zdrojů.
hybridy anoZatím se motají okolo bodu, kdy se to stejně pořád nevyplatí. Na jedné straně uvažte snižující se spotřebu moderních spalovacích motorů. Na druhé straně k tomu doplníme hromadu dalších dílů, elektroniky, a hlavně baterií. Spotřeba paliva u momentálně dostupných hybridů není nijak zázračně nízká. Navíc cena těch baterií je vysoko, jsou materiálově náročné, a hlavně životnost je tak v jednotkách let. Ten hybrid je po 4 letech na odpis. Normální auto má bez zásadních investic životnost třeba 15 let, i když poslední dobou kvalita v tomto směru jde také dolů. Nějaký progress ve směru ukládání energie lepším způsobem než do chemických akumulátorů na bázi lithia tedy nevidím.
Obnovitelné zdroje = investice do budoucna. To máš to samý.
to Ti nikdo nezpochybňuje
nějaký jiný převratný objev.
Časem musí přijít nějaký pokrok
a do té doby budeme dělat co? leštit ebonit (co na to ochránci lišek), zvyšovat zisky špaňelským firmám co vyrábí solární panely jen pro to abychom měli co dotovat? zasírat si krajinu větrníkama a hydroelektrárnama které budeme zase dotovat?
problém idealistů je když narazí na realitu - to se pak objevují slova jako: přijde, musí přijít, revoluční, převratné a tak podobně
vývoj neznamená "podržení neefektivních zdrojů dokud se neujmou a začnou být rentabilní" - to je nelogický, to by znamenalo: vím, že je to kravina, ale když to budu tvrdit dost dlouho, tak se to ujme a bude to pravda - ne pořád to bude kravina, akorát ji možná bude věřit víc lidí
vývoj je o vyvinutí zdrojů které efektivní jsou
a píšu něco jiného?
dotace jsem myslel ty, kterými TEĎ platíme výkup energie z obnovitelných zdrojů které TEĎ jsou neefektivní místo toho abychom ty samé peníze nalili do vývoje zdrojů efektivních a ne do fanatického nákupu větrnků a solárních panelů
Slunce a štěpit vodu. Je to ještě běh na dlouhou trať, ale třeba nám s tím pomůžou bakterie nebo nějaký jiný převratný objev.Třeba. Štěpit vodu bakterie fakt nebudou, to je základní chemie resp. částicová fyzika. Jestli myslíš výrobu energie pomocí bakterií obecně, tak možná. Ale to je možná se vším. Na nějaký převratný objev nelze spoléhat, musíme se připravovat s tím, co je.
Časem musí přijít nějaký pokrok v tom jak dokážeme skladovat elektřinuMusí? Jak musí?
Není to dávno co se o nějaké možnosti jak nahradit klasické akumulátory široce psalo. Teď ale nevím co to bylo.Jo, o takových věcech už se psalo mnohokrát. Jenže to je ve smyslu, že objevili nějaký princip, který by možná mohl pomoct. A pak se ukáže, že na to nemáme technologie jak to vyrobit, že to má principielně mizernou účinnost, apod. Dokud to není ve stádiu funkčních vzorků, tak to je v rovině zbožných přání.
Budoucnost automobilů vidím v úsporných benzínových motorech a hybridech.Pokud se splní i optimistické scénáře ohledně spotřeby ropy, úbytku zásob, a zvyšování ceny, tak pravděpodobně budeme muset hledat něco jiného než úsporné benzínové motory. Musíme řešit spotřebu ropných produktů i v jiných segmentech - letadla a hlavně lodě. Umíte si představit, kolik ropných produktů (mazutu apod.) spotřebovávají dopravní lodě? A ještě k jádru. Nesmíme uvažovat bezpečnostní aspekty na základě 40 let starých technologií. Za tu dobu se vývoj nezastavil, máme tu reaktory generace III+ s pasivní, fyzikálně danou, bezpečností o několik řádů lepší. Takže já spíš spoléhám na vývoj v této oblasti, než že přijde nějaký zázračný objev.
Co by ji neštěpily? Namátkou jsem hodil pár klíčových slov do WOSu a zdá se, že se na tohle téma docela píše. Každopádně, vodík bakterie produkovat můžou.Je rozdíl můžou, a je to reálně energeticky využitelné. Píše se i o větších kravinách. Důležitá je možnost to v potřebném horizontu přenést do praxe.
Nevím zda to chci zažít za svého života, ale nakonec se lidé budou muset naučit jezdit na něco jiného než ropu nebo plyn, a sice ani ne tak kvůli vyčerpání zdrojů jako kvůli ceně.Ano, budou se muset naučit jezdit na něco jiného. A elektřina je momentálně jediná dostupná technologie, která to reálně umožňuje. Má potíže, a budou třeba vylepšení. Jenže ostatní technologie jsou ve snech nebo na papíře, a budou potřebovat práce a vylepšení řádově více.
U jádra se za čtyřicet let vývoj téměř zastavil, až na nějaké dílčí bezpečnostní záležitosti. Kde že máme ty III+ reaktory?General Electric ABWR, ESBWR. Třeba. Ono taky v době, kdy ten vývoj a hlavně nasazení v praxi mohlo výrazně akcelerovat, přišel Černobyl a na mnoha místech zastavení jaderných programů nebo snížení jejich podpory.
Výzkum a vývoj samozřejmě podporuju. Např. LFTR reaktory jsou docela zajímavá věc. Osobně ale myslím, že po Fukušimě je ve vyspělém světě s jádrem konec, kromě Francie.Co je vyspělý svět? Cože ta výjimečná Francie? Doufám, že ČR se prozatím do takto vyspělého světa nebude chtít zařadit. Aby se nám ten vyspělý svět pak neposunul jinam, z toho mám strach.
Protiotázka: není už trh znásilněn tím, že se tu jedná o „vyrabování“ „neobnovitelných“ zdrojů?co je špatného na rozumném dotování obnovitelných zdrojů?
už samotnej princip - je to vpodstatě "znásilnění" trhu a normální stavu - jako dotace polské vlády polským masokombinátům zrušilo slovenský masný průmysl - porušuje to základní principy logiky abych něco ušetřil, tak musím jinde zaplatit
ne, to je naše blbostJak to může být naše blbost, když „trh funguje automaticky“. (Aneb vždycky se někdo najde, kdo ty přírodní zdroje bude drancovat, takže vlastně není jiná cesta, než drancovat...?)
ale dotace něčeho neživotaschopného je to samýa) to, že je „obnovitelná energie“ neživotaschopná mi přijde příliš kategorický výrok a měl bys jej nejdřív dokázat :), b) pokud je trh pokřivený (jak jsem ukázal výše), pak je otázka, jestli lze dělat něco jiného, než do trhu zasahovat...
proč bylo potřeba teď hned zastavět kus republiky panelama na slunce a větrníkama?No, nejdřív bych si položil otázku, zda-li způsob, jakým se něco takovýho dělo/děje v ČR není jen korupčnickou parodií na to, co dělají na západ od našich hranic...
takže vlastně není jiná cesta, než drancovat
záleží na nás (jak moc máme rádi přírodu kolem sebe - zatím funguje nějaká rovnováha) , ale v podstatě to tak je - ať se ti to líbí nebo ne - je to o jejich dostupnosti - až to bude opravdu potřeba, tak se prolomí těžební limity, až to bude výhodné (cena ropy bude dost vysoká) tak se začnou těžit ropné písky
to, že je „obnovitelná energie“ neživotaschopná
ve srovnání s jádrem není životaschopná bez dalších dotací - jaký chceš jiný důkaz než to, že kvůli obnovitelným zdrojům platíme víc za elektřinu? kdyby sis postavil panely na zahradě a chtěl ji prodávat tak, aby se ti zaplatily vstupy a měl jsi zisk tak, bez dotací to nedokážeš - mě z toho vyplývá, že není životaschopná
co že jsi to dokázal?
jakým se něco takovýho dělo/děje v ČR není jen korupčnickou parodií na to, co dělají na západ od našich hranic...
to samé loby oběhlo celou evropu a půjde to dál na východ - tam kde bude odbytiště a dostatečná síla nějaké obdoby "Bursíka"
Sorry, ale máš v tom logickou chybu. 1) Buď to záleží na nás, nebo „to tak je - ať se to líbí, nebo ne“. Z čehož vyplývá, že to nezáleží na nás. 2) Takže jsi nijak nevyvrátil moji námitku, že současné energetické fungování světové ekonomiky je možné jedině „zásluhou“ drancování přírodních zdrojů a tudíž je v něm volný trh už sám pokřiven.takže vlastně není jiná cesta, než drancovat
záleží na nás (jak moc máme rádi přírodu kolem sebe - zatím funguje nějaká rovnováha) , ale v podstatě to tak je - ať se ti to líbí nebo ne - je to o jejich dostupnosti - až to bude opravdu potřeba, tak se prolomí těžební limity, až to bude výhodné (cena ropy bude dost vysoká) tak se začnou těžit ropné písky
Jenže ty ve svém vzorečku vůbec nepočítáš drancování přírodních zdrojů. Jak jsem ukázal (neříkám dokázal, protože v tom je jistá část interpretace, nicméně jsem si jistý, že je správná; přinejmenším ty jsi nebyl schopen dokázat opak) výše, je současná energetika založená na pokřiveném trhu (tím, že se drancují přírodní zdroje); takže je vinou toho cena energií příliš nízká a tedy trh je pokřiven a alternativní energie tomu nemůže konkurovat.to, že je „obnovitelná energie“ neživotaschopná
ve srovnání s jádrem není životaschopná bez dalších dotací - jaký chceš jiný důkaz než to, že kvůli obnovitelným zdrojům platíme víc za elektřinu? kdyby sis postavil panely na zahradě a chtěl ji prodávat tak, aby se ti zaplatily vstupy a měl jsi zisk tak, bez dotací to nedokážeš - mě z toho vyplývá, že není životaschopná
Jo? A jakto, že jim to třeba v takovém německu funguje docela dobře (žádné elektrárny na polích, žádné závratné zvyšování ceny energie)?jakým se něco takovýho dělo/děje v ČR není jen korupčnickou parodií na to, co dělají na západ od našich hranic...
to samé loby oběhlo celou evropu a půjde to dál na východ - tam kde bude odbytiště a dostatečná síla nějaké obdoby "Bursíka"
Takže jsi nijak nevyvrátil moji námitku, že současné energetické fungování světové ekonomiky je možné jedině „zásluhou“ drancování přírodních zdrojů
proč bych vyvracel něco s čím souhlasím?
tudíž je v něm volný trh už sám pokřiven
tomu nerozumím - cenu na trhu určuje právě dostupnost - nejdřív se využijí levné zdroje dostatečně efektivní - tzn nejdřív se sbírá uhlí na povrchu, pak se kope do země, pak se vrtají díry kilometr do země
- podle Tvé logiky bychom měli ignorovat uhlí ležící na dvorku a rovnou stavět soláry. Ať se ti to líbí nebo ne, dneska určuje co budeme drancovat cena.
Jenže ty ve svém vzorečku vůbec nepočítáš drancování přírodních zdrojů...
měl jsem asi napsat "v souučasné době" - pak by si to možná pochopil jak to myslím
německu funguje docela dobře
uvidíme co se stane až vypnou jádro - možná to bude jako u vídně - tam je větrníků, že to je jak na matějský když jedeš večer okolo
Mimochodem, co je špatného na rozumném dotování obnovitelných zdrojů?
Nic, spousta lidí se na to slušně napakovala z našich daní a příroda zaplakala. Jo aha, rozumném. Už se to někde povedlo?
Opakuji, že proti úsporám nic nemám, jen si myslím, že jsou poněkud iluzorní. Např. v ČR spotřeba dlouhodobě roste. Další věcí jsou např. elektromobily - pokud se masově rozšíří, spotřeba se zvýší.Což na druhou stranu může být tím, že je elektřína pořád příliš levná...
Stejně tak u těch aut. Auta se spotřebou pod 5 litrů jsou tu dlouho. A co si lidé kupují? SUV 4x4. Takže tak.
Tady bych to tak dramaticky neviděl. Horší je, že aut je víc -- třeba ty rumunské šmejdy stojí pár babek a minimální příjem časem roste. Lidi, kteří na to mají, si dříve pořizovali sporťáky, dnes preferují SUV -- rozdíl vcelku minimální. Ta lidová SUV jsou ve skutečnosti vesměs jenom masivněji vypadající kombíky s lepší bezpečností (jednou z výjimek je subaru, třeba forester je skutečně použitelný do terénu, ovšem také je třeba vzít v potaz, že žere 11 l LPG na sto km, což je čistší než nafta a ekonomicky to vyjde stejně jako Ford Focus 1,8 TDDi (6,7 l nafty na 100 km)).
Ano, mě by se hodně líbilo, kdyby lidé do těch marketů nejlépe nejezdili vůbec a místo toho si zašli (ano pěsky či na kole) do místního krámku pro čertsvé potraviny od místního farmáře. Ale tak to prostě není a místo toho sedne jeden člověk do SUV a jede si pro chemikálie do supermarketu.
Ono to tak jednoduché není. Místní farmář, pekař atp. jsou velmi často o zhruba tři dědiny vedle (okolí Bruntálu, Krnova, vlastně i částečně Olomouce), takže do toho auta člověk musí sednout stejně. A upřímně, vesnické konzumy až na výjimky za moc nestojí.
Totéž se ukazuje u LED světel. Sice to má 3W, ale lidé z nějakéhu důvodu (který nechápu, já nesvítím), toho světla chtějí hodně, takže těch úsporných drahých světel mají doma stejně hodně.
Třeba chcou vidět na večeři nebo u toho čtou. To při bludičce není moc příjemné. BTW právě v kuchyni jsme měli hrozen LED, asi čtyřikrát na něm chcípl některý panel, takže pryč s diodama.
Totéž se ukazuje u LED světel. Sice to má 3W, ale lidé z nějakéhu důvodu (který nechápu, já nesvítím), toho světla chtějí hodně, takže těch úsporných drahých světel mají doma stejně hodně.Taky pozoruju, že po přechodu na světelný zdroj se čtyřnásobnou účinností mi klesla spotřeba spíš na polovinu. Je to ze dvou důvodů:
Jen bych poznamenal množství energie, které získáváme z jádra, není zas až tak obrovské.
Ako kde. Celosvetovo to nebude tak horuce, ale napr. taky francuzi so svojimi cca 70% by Ta asi za toto nepochvalili.
Inak Tvoje prispevky tu su podla mojho skromneho nazoru totalne picoviny od zaciatku az do konca. Pripominas mi nejakeho fanatickeho americkeho pastora hulakajuceho v uliciach New Jersey roznorode kokotiny vzdy zakoncene slovom "Haleluja". Nepaci sa Ti jadrova energetika, fajn, navrhni ( realne fungujucu ) alternativu. Inak su to len prazdne fanaticke zvasty.
Ja osobne s jadrovou energetikou nemam ziaden problem. Pri tom mnozstve elektrarni ( cca 500 ) za poslednych cca 30 rokov doslo k trom ( 3 ) vaznejsim havariam, pricom:
Doomsayit o ( domnelych ) buducich obetiach havarie vo fukusime vo svetle ( tieni ) priamych 10.000 obeti, ktore tam pred tym splachlo, mi pride, prepac, primitivne. Ano, fukusima je pruser, ale nehavarovala pre nic zanic, takisto rozsah havarie sa s cernobylom neda zrovnat, takisto technologia elektrarne sa neda s cernobylom zrovnat. Mozno mohla fukusima stat dalej od pobrezia ( ale zas - nestoji tam len tak, ma to svoje dovody ). Mozno mohla stat niekde v pahorkoch hor. A mozno by potom do nej tresol meteorit a rozmetal aktivne palivo po celej zemeguli alebo dokonca celej slnecnej sustave :)
Inak Tvoje prispevky tu su podla mojho skromneho nazoru totalne picoviny od zaciatku az do konca.A proč tedy nejsi schopen je vyvrátit?
Pripominas mi nejakeho fanatickeho americkeho pastora hulakajuceho v uliciach New Jersey roznorode kokotiny vzdy zakoncene slovom "Haleluja".Připomínáš mi ču*áka co neumí říct nic k věci, tak napadne osobu.
Nepaci sa Ti jadrova energetika,Nelíbí se mi současná jaderná energetika a dobře vím proč. Vysvětlil jsem to tu.
fajn, navrhni ( realne fungujucu ) alternativu. Inak su to len prazdne fanaticke zvasty.Navrhnul jsem. A ty teď vysvětli, proč jsou věci co říkám žvásty (hezky jednu po druhé), proč jsou fanatické a proč jsou prázdné.
prva ( three mile ) sa stala v casoch, ked technologia vyroby elektriny z jadra bola v plienkach a ani ( bezpecnostne ) technologie neboli ani zdaleka na takej urovni ako dnes.To není až tak úplně pravda. Od té doby došlo jen k dílčím pokrokům. Reaktory z té doby jsou stále v provozu a jsou snahy o jeho prodloužení.
Druha ( cernobyl ) bola kombinaciou prveho + neuveritelneho diletantstva a politickych tlakov skurvenych sovietov.Máš částečně pravdu, ale jen částečně.
Ani pri naslednej likvidacii svoj sovietizmus nijak neocakavatelne nezapreli.Což bylo špatné pro likvidátory, ale dobré pro nás ostatní. Tím že to zaházeli pískem, borem a velmi rychle zakryli zachránili mnoho.
A k tretej ( japonsko ) doslo po zemetraseni ( po ktorom by namiesto Prahy zostalo jedno velke pieskovisko ) a naslednej vodnej vlne, ktora to tam kompletne preplachla odhora az dole.Což všichni ví a nevím co tím chceš říct. Následky jsou takové jaké jsou.
Doomsayit o ( domnelych ) buducich obetiach havarie vo fukusime vo svetle ( tieni ) priamych 10.000 obeti, ktore tam pred tym splachlo, mi pride, prepac, primitivne.Proč? Myslíš, že Gundersen, Busby nebo Caldicott jsou primitivové? Chceš říct, že když už zahynulo tolik lidí, tak je jedno kolik jich teď dostane rakovinu, nebo porodí zdeformované děti?
Ano, fukusima je pruser,No vidíš, tak co meleš?
ale nehavarovala pre nic zanic,Samozřejmě. Umíš si snad představit, že by něco mohlo havarovat pro nic za nic?
takisto rozsah havarie sa s cernobylom neda zrovnat,Dá se srovnávat a mnoho předních odborníků ho taky srovnává.
takisto technologia elektrarne sa neda s cernobylom zrovnat.Do jisté míry se dá srovnávat. Mezi těmi reaktory jsou velké rozdíly, ale jsou tam i určité podobnosti a v principu jde prakticky o totéž.
Mozno mohla fukusima stat dalej od pobrezia ( ale zas - nestoji tam len tak, ma to svoje dovody ).Ano.
Mozno mohla stat niekde v pahorkoch hor.Ano.
A mozno by potom do nej tresol meteorit a rozmetal aktivne palivo po celej zemeguli alebo dokonca celej slnecnej sustave :)Ano. Chceš tím říct něco jiného než že by ta elektrárna představovala nebezpečí ať už by byla kdekoli?
Budeš mít teprve až se budou data umožňující odhady o tom zda to byly stovky, tisícovky, desetitisíce, statisíce nebo miliony.Ty vole fridexi, když si teď stoupnu před barák s Geigerem, naměřím mnohem vyšší hodnoty než v Tokiu, 60 km od té strašlivé havárie. Obdobně skoro všude jinde v ČR. A nevšiml jsem si, že by český radon zabíjel miliony lidí.
Víc než v Tokiu toho opravdu nenaměříš.Dávkový příkon u mě před barákem je 0,127 μSv/h, obdobně jako jinde v ČR. Dávkový příkon v Tokiu 0,066 μSv/h.
Radon vdechneš a zase vydechnešNebo se ti v plicích rozpadne na polonium a to ti pak uvnitř těla střílí do buněk alfačástice. Stejně jako strontium, cesium, uran, plutonium, americium, curium, jód, tritium a desítky či stovky dalších radionuklidů.
To číslo pro Tokio je hodně malé. Kdes ho vzal.Už jsem to někde linkoval, tady zhruba v půlce jsou mapky.
nesnaží se o mediální masáž...Vidím to přesně naopak. Tím neomlouvám ty nesmysly, který se objevují v médiích, ale pan Wagner je zoufale ideologický a dogmatický...
Svet se v prdel obraci ....
Kdybych takove clanky psal ja, tak mne tady poslete vsichni do prdele.
Přítulná kočičí ouška ovládaná myslíKurva!
Globalni oteplovani spociva v tom ze je cimdal vetsi zima a vice protopime.
>>> A v Európe ostane len niekoľko potulujúcich sa tlúp bezdomovcov, ktorí sú zvyknutí na drsné podnebie a obdobia hladu.
1+++
frdrx: Klasika, jádro je fuj, jakýkoliv důkaz o tom, že ne a že jakákoliv havárie není tak nebezpečná, jak ji kdejaký protijaderný alarmista prezentuje, je nepřesný či přímo lživý, autor kokot, manipulátor a otrok jaderné lobby. A teď tu o karkulce...
Osobně budu mít raději za barákem jadernou elektrárnu, než čadící uhelnou, hlučící větrník (který když nefouká, nebo fouká moc, je v hajzlu) či místo několika hektarů pole s obilím pole s biohnusořepkou či solárními panely.
Ano, podporuju stavbu efektivních budov, solární kolektory na střeše pro ohřev vody, tepelná čerpadla... ale zelené zprasky výše uvedené opravdu ne.
za svou životnost pálily palivo za trochu jinou cenuCena jaderného paliva myslím tvoří pouze něco okolo 30 % z nákladů.
Není započítána likvidace elektrárny a uložení odpaduCena za uložení odpadu započítána je: za každou vyrobenou MWh platí státu 50 Kč na tzv. jaderný účet.
Jaderná energetika je jedním z nejvíce dotovaných zdrojů energie na světě.Zdroj? Co platí například Česká republika?
Kromě toho za jaderné havárie ručí stát, protože si je žádná pojišťovna nikdy nevezme na triko.Stejně jako u jakákoliv větší havárie průmyslového podniku.
Cena jaderného paliva myslím tvoří pouze něco okolo 30 % z nákladů.Moje chyba, tvoří pouze 2 % nákladů.
Podle mě, a nejenom mě, je tkzv. jaderný účet příliš malý a nebude stačit na pokrytí nákladů.V roce 2005 tam bylo 10 miliard (od roku 1997). Cena je hlubinného úložiště je odhadována na 50 miliard (cena roku 2008) a má se stavět až v kolem roku 2050. Do té doby tam těch peněz bude dost, zvlášť, pokud se rozšíří Temelín.
Kdo že podle tebe zaplatil stavbu JETE?Před rokem 1989 stát, potom ČEZ.
Myslíš, že stejně jo? Pochybuju, ale momentálně to nevím. Třeba se to ale liší podle země. Zjistím víc.Možná ne právně, ale stejně to tak většinou dopadne (protože společnost nemá tolik peněz na odstranění následků havárie a zkrachuje).
víš jak to je s ČEZem. Stát se navíc zaručil ČEZu za půjčky.Víš jak je to s ČEZem - posílá státu každý rok na dividendách dost peněz, posledně kolem 20 miliard. Plus daně. Jeden z důvodů, proč by měl stát mít majetkový podíl v provozovateli elektráren je, že se tak kompenzuje ta "podpora státu", resp. ručení za havárie apod.
Není důvod ke zvyšování ceny elektřiny, pokud ČEZ generuje každoročně rekordní zisky.V ČR je cena elektřiny odvozena od ceny na energetické burze. Tak stanovil stát. Tj. vazba ceny elektřiny na ziskovost ČEZu je velmi slabá. Můžeme systém energetické burzy opustit, může vzniknout cenová komise, a určovat cenu tak, aby ČEZ vydělával méně. Můžeme ČEZu nařídit prodávat tady za jiné ceny než na export, ale to je v rozporu s EU představou o vnitřním trhu. Možná to ale přijde na pořad dne, až bude extrémní poptávka po energii z Německa, která vyžene cenu u nás o desítky procent nahoru.
ale i po revoluci Temelín znamenal určitou zátěž pro daňového poplatníka, přímo nebo nepřímo; víš jak to je s ČEZem.Jediná zátěž z Temelína měl poplatník kvůli vyplácení menších dividend.
Stát se navíc zaručil ČEZu za půjčky.Takže si mohl ČEZ půjčit s nižším úrokem, takže se elektrárna zaplatí dřív a ČEZ bude státu vyplácet více peněz.
A když něčemu nerozumím, tak se prosím do diskuze prosím nepouštěj.
ROFL!
Kromě toho za jaderné havárie ručí stát, protože si je žádná pojišťovna nikdy nevezme na triko.Jinak navíc elektrárna pojištěna je.
...s Českým jaderným poolemKdyby tam třeba vyschnul bazén a bylo potřeba na sto tisíc let zavřít Jižní Čechy a okolí, pak by asi to pojištění k ničemu moc nebylo. Jinak moje vyjádření k tomu pojištění se patrně týkalo elektráren v USA a Kanadě, když teď zpětně procházím odkud jsem to vlastně vzal.
Mám za to, že kdyby se ušetřily peníze za nejistý výzkum fúze, za protijadernou kampaň a vybrané neperspektivní obnovitelné zdroje, tak by se lidstvo konečně naučilo pořádně zpracovávat vyhořelé palivo v nových typech reaktorů a zbylo by dost peněz na zlepšení bezpečnosti.Tyjo, to je logika. Tak na jednu stranu všichni vytýkáte němcům, jak je nereálné, aby nahradili jádro „alternativními zdroji“ (případně v kombinaci s šetřením), ale sami argumentujete úplně stejně pitomou chimérou? Jak víš, že je jaderná fúze vůbec technicky proveditelná? A komerčně provozovatelná?
ale sami argumentujete úplně stejně pitomou chimérou?WTF? Tvůj předřečník napsal pravý opak (kdyby se ušetřily peníze za nejistý výzkum fúze) (nebo mi zase blbne parser češtiny).
Všude mimo evakuovanou zónu jsou podmínky takové, že nelze dostat dávku, která by se projevila pozorovatelným zvýšením počtu nějakého onemocnění.Lež. Co jiného k tomu mám říct?
šéf Ruské strany zelenýchTo není irelevantní informace.
Keby sme si mali definovať dogmu...Ty studuješ matfyz, že?
Že je výstavba čehokoliv velkého rušivá, to je bez debat, já jsem bral samozřejmě situaci, kdy bych dostal na výběr, vedle čeho bydlet, volil bych tu jaderku spíše.
Problém s pěstováním obilí a jiných potravin je ten, že nemyslné dotace v jiných zemích zlikvidovaly konkurenceschopnost našich zěmědělců. Jíst musíme, z kolektroů se fakt nenažeru.