Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jeden z procesů KDE* si po 2 dnech běhu zabere 500 MB RAMto máš ještě dobrý, mně krom žraní paměti ještě navíc maximálně po těch dvou dnech (někdy dvakrát za jeden) zatuhne, což se projevuje různě, a ne vždy mi hned dojde, co mám zabít (-9) a pustit znova, takže občas zbytečně ztrácím čas řešením, co je zase špatně ... tedy pokud mluvíš o
kded4
ja bych spis rek, ze to ma blby.všechno je relativní ... nebo ti přijde, že když mu to jenom žere paměť, tak je na tom hůř, než když mě to žere paměť a ještě to musím čas od času zabít? (třeba zrovna před cca půlhodinkou jsem zase musel, a to to mělo uptime sotva hodinu ...)
Dobre, jaky argument by sis predstavoval? Existuje y lidi, kterym to funguje, pricemz y > x?hm, to je něco jako "co nevidím, to neexistuje"?
a na vsech to funguje skvele s vychozim nastavenim. Co delam spatne, ze mi to neleakuje pamet a nepada jako vsem ostatnim?otázka by mohla být spíš co neděláš ...
Mam takovy pocit, ze vetsina lidi tvrdicich, ze je to nepouzitelne pomale, pada to a zere to vsechnu pamet, zkousela naposledy verzi 4.1 nebo neco podobne prehistorickeho. A jelikoz jim to padalo v tu dobu, tak to musi byt spatne porad, protoze kopnout si do KDE 4 je dneska cool (i kdyz uz to pomalu vychazi z mody a ted se kope do GNOME 3).hele víš co, vyser si woko ...
# rpm -qf /usr/bin/kded4 kdelibs-4.6.3-5.fc15.x86_64
I když mám téměř většinu efektů vypnuty, tak je to stále pro mě pomalý. Jenom obyčejné přepínání tabů v dolphinu je vidět že se to loudáSouhlas (Core2Duo, T8100, 4GB RAM, ATI HD3470) Jen tak pro srandu jsem vyzkoušel nové Koffice a bože můj, místo odrážek a obsahu dokumentů rozseparovaný čaj s čímsi, když jsem udělal úpravu tak to hodilo záda. Šlo to pryč Já dlouho čekám na SynCE, které pojede včetně synchronizace a oni nic. Čekalo se a čeká se dodnes.
openSUSE ships KOffice in the DVD media and in OSS, the main default repository. The current release, openSUSE 11.4, offers KOffice 2.3.1V unstable repos je sice 2-2.3.1-17.1, ale to je stejně starý Koffice. Calligra by měla být již 2.4? Ne?
Jo. Ale...
No release of Calligra Suite has been made so far, but the Calligra Project maintains the KOffice 2.3 release, which is aimed at developers, testers and early adopters, not at end users, for use with KDE4 and Qt4
Hodně jsem četl o tom, jak se spousta vývojářů rozplývá na kvalitou Qt, jak je dokonalý, rychlý, jak se v tom perfektně píše, jak je doporučováno psát v qt než v gtk, no ale z práce KDE týmu o tom rozhodně teda přesvědčen nejsem. Většina Gnome Shell je napsána v Javascriptu, a Qt5 má mít taky podporu JS pro psaní aplikací a gui pro aplikace.
QML a Plasma Quick jsou tu už teď.
Tiskni
Sdílej: