Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Jeden z procesů KDE* si po 2 dnech běhu zabere 500 MB RAMto máš ještě dobrý, mně krom žraní paměti ještě navíc maximálně po těch dvou dnech (někdy dvakrát za jeden) zatuhne, což se projevuje různě, a ne vždy mi hned dojde, co mám zabít (-9) a pustit znova, takže občas zbytečně ztrácím čas řešením, co je zase špatně ... tedy pokud mluvíš o
kded4
ja bych spis rek, ze to ma blby.všechno je relativní ... nebo ti přijde, že když mu to jenom žere paměť, tak je na tom hůř, než když mě to žere paměť a ještě to musím čas od času zabít? (třeba zrovna před cca půlhodinkou jsem zase musel, a to to mělo uptime sotva hodinu ...)
Dobre, jaky argument by sis predstavoval? Existuje y lidi, kterym to funguje, pricemz y > x?hm, to je něco jako "co nevidím, to neexistuje"?
a na vsech to funguje skvele s vychozim nastavenim. Co delam spatne, ze mi to neleakuje pamet a nepada jako vsem ostatnim?otázka by mohla být spíš co neděláš ...
Mam takovy pocit, ze vetsina lidi tvrdicich, ze je to nepouzitelne pomale, pada to a zere to vsechnu pamet, zkousela naposledy verzi 4.1 nebo neco podobne prehistorickeho. A jelikoz jim to padalo v tu dobu, tak to musi byt spatne porad, protoze kopnout si do KDE 4 je dneska cool (i kdyz uz to pomalu vychazi z mody a ted se kope do GNOME 3).hele víš co, vyser si woko ...
# rpm -qf /usr/bin/kded4 kdelibs-4.6.3-5.fc15.x86_64
I když mám téměř většinu efektů vypnuty, tak je to stále pro mě pomalý. Jenom obyčejné přepínání tabů v dolphinu je vidět že se to loudáSouhlas (Core2Duo, T8100, 4GB RAM, ATI HD3470) Jen tak pro srandu jsem vyzkoušel nové Koffice a bože můj, místo odrážek a obsahu dokumentů rozseparovaný čaj s čímsi, když jsem udělal úpravu tak to hodilo záda. Šlo to pryč Já dlouho čekám na SynCE, které pojede včetně synchronizace a oni nic. Čekalo se a čeká se dodnes.
openSUSE ships KOffice in the DVD media and in OSS, the main default repository. The current release, openSUSE 11.4, offers KOffice 2.3.1V unstable repos je sice 2-2.3.1-17.1, ale to je stejně starý Koffice. Calligra by měla být již 2.4? Ne?
Jo. Ale...
No release of Calligra Suite has been made so far, but the Calligra Project maintains the KOffice 2.3 release, which is aimed at developers, testers and early adopters, not at end users, for use with KDE4 and Qt4
Hodně jsem četl o tom, jak se spousta vývojářů rozplývá na kvalitou Qt, jak je dokonalý, rychlý, jak se v tom perfektně píše, jak je doporučováno psát v qt než v gtk, no ale z práce KDE týmu o tom rozhodně teda přesvědčen nejsem. Většina Gnome Shell je napsána v Javascriptu, a Qt5 má mít taky podporu JS pro psaní aplikací a gui pro aplikace.
QML a Plasma Quick jsou tu už teď.
Tiskni
Sdílej: