Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Trocha nostalgického vzpomínání
Tuhle podivnou nemoc si taky prožívám a má to zvláštní nuance... V osmnácti letech jsem si koupil první počítač a byla to tedy magie, zázrak a opojení z techniky. Mělo to procesor AMD 386DX na 40 MHz (Mimochodem, to je on) Běžel na tom DOS 6.22, Win 3.11, mělo to osmdesátimegový disk a tuším 16 MB RAM, což bylo možné maximum toho úžasného stroje.
Pak přišlo nějaké obstarožní bazarové pentium, větší disk, SuSE 6.4 nainstalované z jednoho CD přiloženého (tuším) k Chipu, zázrak v podobě zjištění, že existuje Open Source a jak skvělá věc "ten Linux" vlastně je, a pak už jen pomalé klopýtání jednotlivými verzemi SuSE a později OpenSUSE.
V té 6.4 bylo KDE 1. Moc toho neumělo, ale používat se dalo. Pak přišlo KDE 2. Pamatuju si, že jsem si ho tehdy donesl z internetové kavárny na několika disketách asi dva dny po vydání. Rpm byla pro RedHat, ale kupodivu to po nějakém tom prosymlinkování i chodilo. V SuSE 7.2, které jsem později zakoupil v krabicové podobě, bylo tuším KDE 2.1. Už do téhle verze 7.2 jsem tehdy instaloval KDE 3. Nepamatuju si jak a odkud, jen vím, že to nebylo po síti nýbrž pomocí vypáleného CD a taky si pamatuji, že to asi ještě nebylo úplně odladěné a nechodilo to úplně optimálně. Ale co, člověk to těch pár měsíců přežil a bylo fajn sledovat, jak je s každou další verzí lepší a lepší...
Zklamání z KDE 4
Zlom nastal s KDE 4. Podobně jako na předchozí verze, i "čtyřku" jsem netrpělivě očekával. Navzdory slabému železu jsem stáhl a nainstaloval jakousi RC1 či co to tehdy bylo, ale dostavilo se zklamání. Ovládání mi nevyhovovalo, mnoho věcí fungovalo jinak, než jsem byl zvyklý, mnoho věcí chybělo. Pamatuju si, že mě tuším tehdy například rozčarovala nepřítomnost apletů na lištu ;o) Po hodince testování jsem je smáznul.
Druhou šanci dostaly asi před rokem, to bylo tuším KDE 4.3, ale stále to "nebylo ono". Třetí pokus jsem učinil před několika dny a to poněkud nedobrovolně...
Mé milé OpenSUSE 11.2 totiž skončila podpora, což se nejviditelněji projevilo mj tím, že z repozitářů "jedenáctdvojky" zmizelo KDE 3... Proklatě... K tomu je dobré dodat, že jsem se postupně ze "stahovače nových verzí" OpenSUSE proměnil ve "stahovače nejstarší z ještě podporovaných verzí". Důvod je prostý. Prostě od systému potřebuji stabilní prostředí a klid na práci. Neodchytané "testovací" verze "ostrých" OpenSUSE rád přenechám mladším odvážnějším. Méně adrenalinu je někdy více. Ale zpět k věci. Tedy jsem nainstaloval OpenSUSE 11.3 a vyděsily mě dvě věci. Zmizelo XMMS a Gwenview neumí otáčet obrázky. Evidentní bug vzniklý zřejmě při kompilaci Gwenview či kipi pluginů. V situaci, kdy jsem měl plnou paměťovou kartu přefoceného textu, s nímž nutně potřebuji pracovat, věc velmi nepříjemná. Dostal jsem tedy "bláznivý nápad" a nainstaloval (žel přímo z distribuce a ne z příslušného aktualizovaného repozitáře) Gwenview pro KDE 4... Rozčarování. Chybí v něm spousta věcí, nedá se nastavit tak, jak bych potřeboval a při pokusu o hromadné otočení označených obrázků začne otáčet obrázky úplně jiné a z každého pátého udělá podivnou nudli o šířce cca dva pixely. Ztraceno bez možnosti obnovit. Patrně kombinace nějaké neošetřené chyby a problémy vzniklé tím, že příslušná paměťová karta byla skoro zaplněna, takže zřejmě ve chvíli, kdy se zaplnily poslední 4 MB to vyrobilo "nudli", tím se uvolnily zhruba stejné volné 4 MB a ty se pak pak zase otáčením postupně "vypotřebovaly", čímž vznikla další "nudle" a tak pořád dokola..."
Jsem troll?
naprosto zoufalý jsem v jednu v noci a po několikahodinovém experimentování položil v poradně asi trochu blbý dotaz. Netrvalo dlouho a byl jsem označen za trolla, který prostě nemá rád KDE 4 a vylévá si zlost. A vlastně to byla i pravda, i když, pomoc jsem samozřejmě taky potřeboval a problém s otáčením alespoň provizorně vyřešil. Strávilo to další den experimentování. Kdybych to měl přepočíst na práci, kterou mi nikdo nezaplatí, tak to byla minimálně tisícovka... Což je v situaci, kdy člověka na jedné straně velmi tlačí termíny a na straně druhé, peněz právě nemá nazbyt, rozhodně nepotěší...
KDE 4 aneb Kde je ten štěkající čtyřnožec vlastně zakopaný?
Sledovat vývoj KDE 4 bylo docela zajímavé. Zčásti i sami vývojáři měli pocit, že v KDE vlastně není moc co zlepšovat
. Základní ideou byla tedy snaha přijít s něčím novým a pozornost se upřela především na propracovanou a efektní grafiku, ne na funkčnost. Po návrhu samotných "střev" KDE 4 bylo najednou potřeba k nim přidat poměrně veliký balík aplikací, často velmi rozsáhlých a propracovaných. Nebylo dost programátorů, kteří by aplikace upravili a když už byli, asi se jim úplně nechtělo, hrabat se ve složitém zdrojáku plného IF a ELSE. Navíc, uživatelé spokojeně pracovali ve svých KDE 3, tudíž vývojáře vlastně nikdo nikam netlačil. KDE 4 zkoušeli pouze vizionáři a objevitelé nových možností, kteří zase většinou nemají moc pochopení pro "běžnou kancelářskou práci"... U řady aplikací to znamenalo redukci funkcí. Porovnejte si jen nastavení a možnosti konfigurace zmíněného Gwenview v KDE 3 a 4. Spousta věcí zmizela. Asi nebyl nikdo, kdo by je naprogramoval, nebo zvítězila idea "jednoduchého a přehledného" zdrojáku... Nové funkce jsou pro změnu sporné, třeba opožděný zápis na slabším železe dělá notnou neplechu. To, co šlo nastavit ve verzi pro KDE 3, totiž okamžitý zápis bez ptaní, to tu najednou není... Také nám zmizela některá užitečná okna. Aplikace je "intuitivnější", což může být v určitém případě taky spíš komplikace než přínos...Co dál? aneb Nějaké ty otázky k diskusi
Svůj problém jsem snad bezprostředně vyřešil a můžu pracovat dál na sepisování dlouhé uměleckohistorické práce s názvem "Antonio Ehorto Martinelli jako Schwarzenberský knížecí architekt a stavitel"... Co dál? Co když v KDE 3 přestane fungovat něco dalšího? Co až zmizí z repozitářů? Jistě, máme Trinity Desktop, ale ten popravdě řečeno nevypadá jako dvakrát živý projekt...
Současný stav je přitom paradoxně stále dán právě tím, že KDE 3 je (skoro) dokonale funkční a tudíž ti, kterým v KDE 4 něco chybí prostě nevyvíjejí tlak na doplnění, ale zůstávají u KDE 3. Možná že až KDE 3 nebude, tak tihle lidé přejdou ke KDE 4 a objeví se požadavky na doplnění ztracených funkcí... Možná ale ne... Možná půjdou jinam... Možná si zanadávají a překousnou to... Člověk je přece "nekonečně adaptabilní bytost"... A co vlastně používáte vy? A co si o tom všem myslíte?
PS: Často se mi stýská po době, kdy nejsofistikovanějším kancelářským nástrojem byl papír a vhodně naostřený brk. Inkoust si písaři vyráběli sami a arch papíru byl pomalu dražší než bochník chleba. Změny ve způsobu kancelářské práce přicházely v té době zhruba dvakrát až třikrát za sto let... Idyla naprostá a dokonalá... ;o)
Tiskni
Sdílej:
Jeden z procesů KDE* si po 2 dnech běhu zabere 500 MB RAMto máš ještě dobrý, mně krom žraní paměti ještě navíc maximálně po těch dvou dnech (někdy dvakrát za jeden) zatuhne, což se projevuje různě, a ne vždy mi hned dojde, co mám zabít (-9) a pustit znova, takže občas zbytečně ztrácím čas řešením, co je zase špatně ... tedy pokud mluvíš o
kded4
ja bych spis rek, ze to ma blby.všechno je relativní ... nebo ti přijde, že když mu to jenom žere paměť, tak je na tom hůř, než když mě to žere paměť a ještě to musím čas od času zabít? (třeba zrovna před cca půlhodinkou jsem zase musel, a to to mělo uptime sotva hodinu ...)
Dobre, jaky argument by sis predstavoval? Existuje y lidi, kterym to funguje, pricemz y > x?hm, to je něco jako "co nevidím, to neexistuje"?
a na vsech to funguje skvele s vychozim nastavenim. Co delam spatne, ze mi to neleakuje pamet a nepada jako vsem ostatnim?otázka by mohla být spíš co neděláš ...
Mam takovy pocit, ze vetsina lidi tvrdicich, ze je to nepouzitelne pomale, pada to a zere to vsechnu pamet, zkousela naposledy verzi 4.1 nebo neco podobne prehistorickeho. A jelikoz jim to padalo v tu dobu, tak to musi byt spatne porad, protoze kopnout si do KDE 4 je dneska cool (i kdyz uz to pomalu vychazi z mody a ted se kope do GNOME 3).hele víš co, vyser si woko ...
# rpm -qf /usr/bin/kded4 kdelibs-4.6.3-5.fc15.x86_64
I když mám téměř většinu efektů vypnuty, tak je to stále pro mě pomalý. Jenom obyčejné přepínání tabů v dolphinu je vidět že se to loudáSouhlas (Core2Duo, T8100, 4GB RAM, ATI HD3470) Jen tak pro srandu jsem vyzkoušel nové Koffice a bože můj, místo odrážek a obsahu dokumentů rozseparovaný čaj s čímsi, když jsem udělal úpravu tak to hodilo záda. Šlo to pryč Já dlouho čekám na SynCE, které pojede včetně synchronizace a oni nic. Čekalo se a čeká se dodnes.
openSUSE ships KOffice in the DVD media and in OSS, the main default repository. The current release, openSUSE 11.4, offers KOffice 2.3.1V unstable repos je sice 2-2.3.1-17.1, ale to je stejně starý Koffice. Calligra by měla být již 2.4? Ne?
Jo. Ale...
No release of Calligra Suite has been made so far, but the Calligra Project maintains the KOffice 2.3 release, which is aimed at developers, testers and early adopters, not at end users, for use with KDE4 and Qt4
Hodně jsem četl o tom, jak se spousta vývojářů rozplývá na kvalitou Qt, jak je dokonalý, rychlý, jak se v tom perfektně píše, jak je doporučováno psát v qt než v gtk, no ale z práce KDE týmu o tom rozhodně teda přesvědčen nejsem. Většina Gnome Shell je napsána v Javascriptu, a Qt5 má mít taky podporu JS pro psaní aplikací a gui pro aplikace.
QML a Plasma Quick jsou tu už teď.