abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.7. 14:22 | IT novinky

    Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    23.7. 12:22 | IT novinky

    Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.7. 04:33 | IT novinky

    Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (28%)
     (25%)
     (6%)
     (5%)
     (5%)
     (2%)
     (2%)
     (28%)
    Celkem 123 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 15:10
    Rozcestník

    Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

    FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

    Aktuální zápisy

    Jak mi Fluxbox zachránil kůži

    5.5.2011 10:00 | Přečteno: 1777× | Fluxbox | poslední úprava: 5.5.2011 09:41

    Psal se rok 2006 a tehdy ještě velmi nedokonalá KDE 3 mne donutily k přechodu na Fluxbox, po kterém jsem i pojmenoval tento blog. S vydáním KDE 3.5.x jsem ale přešel na KDE, na kterých jsem vydržel až do tohoto týdne - jejich úlohu opět převzal Fluxbox. Proč k tomu ale došlo?

    openSUSE 11.4 jsem začal používat prakticky od vydání její finální verze pouze jako další článek v řadě. Po instalaci jsem si všiml několika zvláštních zámrzů systému, ale vzhledem k tomu, že prakticky vše v té době bylo jaksi "rozpracované," nevěnoval jsem jim příliš pozornosti. Podobné nestability mohlo v té době vyvolat cokoliv, co jsem dělal - vytrvalé změny softwaru, řada aktualizací bez restartu, změny konfigurace, věčné výměny ovladačů a podobně.

    Postupem času se situace uklidnila a systém bez problémů vydržel zapnutý i tři týdny - ale pouze s "normální" zátěží, tj. práce a pár aplikací běžících na pozadí. Výsledkem této "normální" práce byla ale potřeba vyřešit řadu MKP modelů velmi podobným způsobem, jaký jsem popisoval dříve. Tentokráte je těch modelů mnohem více - čtyři sady po 360 modelech. Na to je mé PC ideální - čtyři jádra, na každém spustím jednu sadu modelů a po nějaké době (odhad je kolem 9 dní ;-) ) jsou výpočty hotovy. Jaké ale bylo mé překvapení, když počítač, na kterém jsem tyto výpočty prováděl, začal co pár hodin zamrzat.

    Symptomy zámrzů byly poněkud záhadné - nejprve přestala odpovídat jedna aplikace, poté zamrzla celá KDE a jediné, co bylo možné provést, bylo přepnout se do konzole. Tady bylo možné spustit omezenou sadu příkazů, než systém zatuhl zcela. Zvláště init 0, init 6, init 3, shutdown -h now či kill byly osvědčenou cestou do pekla. Následovalo tedy pátrání po příčině.

    První na ráně bylo jádro. Zkoušel jsem tedy jeho aktualizaci (nejprve z BuildService, poté z oficiálních aktualizací). Stejně tak jsem zkoušel různé ovladače grafické karty, přičemž ani jedno nevedlo k cíli. Zoufalost mě dovedla až k registraci do fóra openSUSE.cz, kde jsem se svěřil se svým problémem a dočkal jsem se dvou odpovědí, které po pravdě měly spíše nulovou hodnotu z hlediska postupu k řešení. Nezbylo mi tedy nic než vyplnit bugreport přímo v Bugzille (při jejím prohledávání jsem mimo jiné nalezl řešení k zajímavému bugu č.679671).

    Co mne nakoplo k dalšímu postupu byl tento komentář v Bugzille:

    Michal Hocko  2011-05-03 08:09:37 UTC 
    Are you able to reproduce without X server running?
    
    To byl první moment, kdy mne napadlo zkusit vyměnit poslední věc, kterou jsem ještě nevyměnil - desktop environment. No a protože práce musí pokračovat a to pokud možno co nejrychleji (a bohužel k ní zmiňovaná Xka potřebuji), vyměnil jsem KDE za Fluxbox, který důvěrně znám a mám jej osahaný (viz starší blogy 1, 2 a 3). Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že systém je nyní stabilní jako čedičová skála.

    Nyní tedy mohu téměř s jistotou prohlásit, že uvedené problémy mají úzkou návaznost na distribuční verzi KDE 4.6.00 (4.6.0) "release 6". Nahlášený bugreport se samozřejmě budu snažit dotáhnout do konce, ale nyní je přednější dokončení rozdělaných výpočtů - pak lze KDE týrat až do rozpadu na jedničky a nuly. Jak to pak bude s Fluxboxem teprve uvidím - jednoduchý window manager samozřejmě nenabízí takový komfort jako plnohodnotné desktopové prostředí, ale už jsem si na něj zase navykl. Každopádně je příjemné vědět, že přítel jménem Fluxbox je vždy po ruce. Díky!

    P.S.#1 Screenshot "zabydleného" Fluxboxu přikládám.

    P.S.#2 V pátek hrajeme se Slovenskem. To jsem zvědavej, komu budu fandit :-( Ach jo, ta slovenská část krve je silná...

           

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Jak mi Fluxbox zachránil kůži, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.5.2011 11:58 sidik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Já fandím rozhodčím a fanouškům aby si to užili.
    Bedňa avatar 5.5.2011 16:16 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Zápisok pekný, ale ako je vidieť, si siahol niektorým na ich obľúbené KDE a to sa neodpúšťa, viď hodnotenie zápisku :) Fluxbox som tuším ešte neskúšal, tak to musím napraviť.

    Fandím Slovensku, samo keď nepostúpime tak Česku :)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    5.5.2011 23:49 marvn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    mno...0. nesahnul na KDE, ale na opensuse. 1. kdo tu neco neodpousti? to uz mu objeli auto korunou? 2. 75% snad neni nic, kvuli cemu by mel brecet

    btw. vydim to na vypadnuti v ctvrtfinale, tam vzdycky koncime, kdyz nam to ve skupinach jde...
    pushkin avatar 6.5.2011 07:07 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Fluxbox zkus - ze začátku je to dost spartánské, ale když mu věnuješ nějaký čas, jde s ním udělat cokoliv.

    Jinak hokej si asi doma rozdělíme - žena bude mít Česko, já Slovensko. Byla by hrozná škoda, kdyby Slováci nepostoupili jenom kvůli tomu, že prostě měli smůlu :-(
    5.5.2011 17:38 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Říkal jsem si, že zkusím přejít na oS 11.4 KDE pokud se mi během 10 minut nepovede shodit je. Shodil jsem je, takže zůstávám tam, kde jsem. Možná, možná oS 12.1 s KDE 4.7 snad bude už fungovat stabilně.
    5.5.2011 17:50 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Očekávám otázku, jak se mi to povedlo, takže: pokusit se přidat pár plasmoidů do panelu a za chvíli máme shozenou plasmu. Jelikož plasma jeden ze základních pilířů systému, očekával bych, že nebude padat jak hruška.
    progdan avatar 5.5.2011 20:42 progdan | skóre: 34 | blog: Archař | Teplice/Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    KDE4 != Plasma

    Plasma neni nic vic, nez tapeta na pozadi a panel, urcite zadny "pilir systemu". Narozdil od KDE3, Plasma (cili ten "desktop") je zcela oddelena od vsech ostatnich aplikaci (cti: je to aplikace jako kazda jina) a v pripade padu s sebou nebere zbytek aplikaci/Xka/nevimco, a neni problem ji spustit znovu (plasma-desktop).

    Collecting data is only the first step toward wisdom, but sharing data is the first step toward the community.
    mirec avatar 5.5.2011 21:37 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Narozdil od KDE3, Plasma (cili ten "desktop") je zcela oddelena od vsech ostatnich aplikaci

    Na rozdiel od KDE3? V KDE3 bol KDestkop samostatná aplikácia, ktorá vykresľovala desktop (takmer nezhoditeľná, ale aj keby sa zabila človek nepríde o nič viac než o pozadie). Panel bol samostatná aplikácia, v prípade pádu človek príde len o panel (nič viac, dokonca aj krunner bude fungovať ďalej).

    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    kotyz avatar 5.5.2011 22:22 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    To jo, taky šlo pustit KDE3 s jinym wm než kdesktop, vim minimálně o Enlightenmentu E16, sám sem to zkoušel. Pak myslim byla taky docela funkční kombinace s openboxem nebo fluxboxem. Jestlipak to takhle funguje taky v KDE4?
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    5.5.2011 23:51 marvn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    jestli jde KDE4 spustit s jinym wm nez kdesktop? jo to funguje, treba s kwin :)

    btw. compiz pry podporuje KDE4, takze to jit musi...ale nezkousel jsem to
    6.5.2011 00:16 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži

    Používat na KDE compiz je utrpení. Když jsem ho zkoušel na KDE 4.4, tak sice jsem pocítil několikanásobné zrychlení proti KWinu, ale i Compiz s nastavením pro KDE absolutně vůbec nezapadá do KDE.

    Jinak ale KWin je jen pomalý (teda, teď 4.6 už vypadá o dost rychlejší). Problémem KDE je, že Plasma je příšerně zabugovaný šmejd...

    pushkin avatar 6.5.2011 07:04 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Chlapi, nemíchejte správu plochy a window manager:

    Správa plochy - v KDE3 KDesktop, v KDE4 Plasma
    Window Manager - v KDE3 kwin, v KDE4 kwin (ale ve verzi 4)

    Obě tyto aplikace můžete nahradit jinými, tj. místo kwinu použít jiného správce oken - třeba openbox, Compiz, Beryl... Na správu plochy lze použít třeba ROX-Filer - jako to dělám já pod Fluxboxem.

    Jediný zásadní rozdíl z hlediska GUI je, že v KDE3 byl panel samostatná aplikace (tuším kpanel?) a v KDE4 je panel součástí Plasmy.
    Chytrex avatar 6.5.2011 13:36 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Jediný zásadní rozdíl z hlediska GUI je, že v KDE3 byl panel samostatná aplikace (tuším kpanel?) a v KDE4 je panel součástí Plasmy.
    kicker myslíš:)
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
    luta avatar 6.5.2011 00:36 luta | skóre: 20 | blog: muj_blok | Prostějov/Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    openbox sel v kde4
    mirec avatar 6.5.2011 19:38 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Window manager je kwin. V KDE je možné bez problémov vymeniť (dokonca je na to klikátko). Ja napr. používam ako wm awesome. Len som musel ešte vyhodiť plasmu aby neštartovala (mám awesome panel, nechcem panel z plasmy, okrem toho plasma prekrýva wallpaper).
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    6.5.2011 00:33 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Troufám si tvrdit, že když chci používat KDE trochu více, než např. spustím si v Gnome-shell KDE aplikaci KWrite, tak je Plasma jedna z nejzákladnějších komponent. V Plasmě mám plochu, spouštěcí nabídku, seznam spuštěných aplikací, hodiny, oznamování, tray, folder view, aktivity, ... To, že je Kopete zabugované, nevadí, jednoduše nahradím. To, že je Plasma zabugovaná, vadí.
    pushkin avatar 6.5.2011 06:59 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    To sice ne, ale Plasma je dlouhodobě prezentována jako killer feature KDE4 a pokud není stabilní, tak to zase až tak killer feature není.
    6.5.2011 11:23 Bubak | skóre: 16 | blog: Čtvrtá cenová
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    No anebo prave proto killer feature je :-)
    ... máš jen mrtvou kočku a poškrábanýho jezevčíka ...
    6.5.2011 02:52 Jirka P
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Dvě věci:

    - pokud požadavek KDE zmrazí X nebo celý stroj, je chyba na 99 % v X/ovladači/kernelu. Těžko jde usuzovat na "úzkou návaznost" na konkrétní verzí KDE.

    - v bugu 684634 (který jsi odkazoval ze svého bugreportu) je popsán jednoduchý způsob jeho detekce (Xorg.log), vidíš stejné symptomy i u svého bugu?
    pushkin avatar 6.5.2011 06:58 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak mi Fluxbox zachránil kůži
    Vidíš, dobrá poznámka. Až dodělám práci, skočím do KDE4 a zkusím je odstřelit, pak mrknu. Teď tu bohužel xorg.log ze žádného zákysu nemám.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.