Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Ahojda... jsou to jistě samé dobré zprávy. Nicméně... chápu to dobře, že přes jingle se člověk nespojí s googlevoicem ?
No, on pořádně není standard Jingle. Google má svůj vlastní, ale XMPP foundation si zas něco kravne se standardem, jehož stav http://xmpp.org/extensions/ nic moc. Až vyjdou konečné verze, uvidíme
Na telefonování je dobrý Qutecom (dříve Wengophone) – k jabberovským kontaktům si přídáš telefonní čísla a voláš normálně přes SIP. A pokud máte oba VoIP, bude to s největší pravděpodobností zadarmo.
Ah, omlouvám se za nepravdivou informaci. Co se týče klienta Pidgin, tak ten skutečně bude používat jingle, ale u PSI je to jinak, zde se vyvýjelo v odděleném stromu volání s jingle, ale pak se od toho upustilo. Více informací je zde: delta.affinix.com/2008/07/03/introducing-psimedia/ a zde: psi-im.org/wiki/Voice_Calling . Takžde PSI - GTalk se bohužel nekoná, jedině s Pidginem. Velice se omlouvám, že si neověřuji info.
No, podle toho, co jsem vyčetl s mojí přeslavnou angličtinou PSI opravdu využívá PsiMedia jako nějaký ten framework a je mu jedno, co už PsiMedia dělá "na pozadí", takže by PsiMedia mohlo využívat třeba Jingle, ale o tom jsem zmínku nenašel. Moc tomu až tak nerozumím, ale snad by to mělo na ty multimédia používat GStreamer a hnát to přes síť přes RTP.
1. Hlavní změnou je to, že Jingle JE už DRAFT. Trvalo to dlouho, na vývoji se podílel i Google, velmi často se to z Last Callu vracelo z připomínkami (i díky Google).
2. Google nepoužívá Jingle, Google slíbil, že svůj pseudo standard ohne tak, aby Gtalk byl kompatibilní s Jingle. Podmínkou bylo, aby Jingle byl Draft. Tak voalá.
3. Jak Pidgin tak Psi používají Jingle, jestli umí Pidgin teď volat i do Gtalku, musí mít implementován i Google pseudostandard.
4. Hlavním problémem implementace v Psi (a asi i Pidginu) je, že implementace zahrnuje pouze procházení NATu skrze STUN server, na TURN server se zapomělo, hlavně díky tomu, že TURN je v plenkách a stále se na něm pracuje. TURN narozdíl od STUNu zahrnuje něco jako RTP proxy, bez té se nehneme dál, nelze projít velké množství NATů. Samozřejmě tam kde nebude možné použít ani TURN (fw), tak bude mrtvo, ale furt lepší, než to, o co se přes podobná spojení pokouší Skype (haló, jsi taaaam?).
Díky Pinky za příspěvek informovaného odborníka, já jsem psal blogpost vzhledem k tomu, na co jsem narazil na na webu klientů a mailing-listech
Můžeš mi prosím poskytnout link, kde se píše, že to PSI využívá Jingle? Já jsem se to totiž snažil hledat marně. Díky
Jingle je v knihovně Iris (XMPP knihovna Psi), Jingle je jen signalizace a spadá pod XMPP. PsiMedia je jen knihovna, která zpřístupňuje obsluhu zařízení pro zpracování zvuku a RTP streamy.
Tiskni
Sdílej: